Fotogrametrické prístroje

ŠOŠOVKOVÝ STEREOSKOP

Je jednoduché optické zariadenie, ktoré umožňuje nerušené umelé stereoskopické pozorovanie. Skladá  sa z dvoch vypuklých šošoviek, ktoré sú pripevnené na rámik. Možno ním pozorovať snímky malého formátu do 7 x 7 cm.

ZRKADLOVÝ STEREOSKOP

Zrkadlový stereoskop

Je jednoduchý prístroj, ktorý umožňuje nerušené umelé stereoskopické pozorovanie. Možno ním pozorovať snímky formátu do 30 x 30 cm.

STEREOKOMPARÁTOR

Stereokomparátor

Je presné meračské zariadenie, ktoré slúži na meranie snímkových súradníc a paraláx. Snímkové súradnice meriame obvykle na ľavej snímke, druhá snímka je potrebná na meranie paraláx. Snímky sú vložené do snímkových rámov. Sú spojené s hlavnými sánkami prístroja, ktoré sa pohybujú po koľajničkách v smere osi x. Snímky pozorujeme dvojitým pozorovacím mikroskopom, ktorý pozostáva z objektívov a okulárov. V ich obrazových rovinách sú polznačky priestorovej meracej značky. Pravá snímka sa môže pohybovať oproti ľavej. Hodnota posunu je hori zontálna paralaxa px a odčítame ju na stupnici a bubienku paralaktickej skrutky. Na odstránenie vertikálnej paralaxy pz môžeme pohybovať pravou snímkou aj v smere osi z otáčaním mikrometrickej skrutky. Vertikálna paralaxa pz ruší stereoskopický vnem, preto sa musí odstrániť.

STEREOAUTOGRAF

Stereoautograf

Je z kladným prístrojom pre mechanické vyhodnocovanie pozemných snímok. Pozostáva zo stereokomparátora a pantografického systému lineárov, ktoré prenášajú pohyby priestorovej meracej značky na kresliaci hrot.

STEREOPLANIGRAF

Je presný priestorový univerzálny vyhodnocovací prístroj, založený na optickej projekcii. Bolo na ňom možné vyhodnocovať nielen zvislé a šikmé letecké snímky ale aj pozemné snímky. Používal sa na tvorbu máp veľkých mierok a na aerotrianguláciu.

MULTIPLEX

patrí medzi fotogrametrické vyhodnocovacie prístroje s optickou projekciou. Na vyhodnotenie sa používali diapozitívne zmenšeniny, nie originálne negatívy leteckých snímok. Pri multiplexe sa využíval anaglyfický spôsob pozorovania.

PUG

Je Wildov prenášací prístroj. Pri stereoskopickom pozorovaní umožňuje spoľahlivú identifikáciu, prenesenie a označenie bodov na susedných snímkach.

KARTOFLEX

Je obkresľovač. Pomocou hranola sa fotogrametrická snímka premietne do mapy, kde sa graficky vykoná obkreslenie chýbajúcich objektov zobrazených na snímke.

OBKRESĽOVAČ

Obkreslovač

Je hranol s polopriepustnou zrkadlovou plochou, cez ktorú je možné súčastne vidieť obraz snímky aj mapy. Pomocou hranola sa fotogrametrická

STEREOMETROGRAF

Veľmi presný fotogrametrický vyhodnocovací prístroj, založený na mechanickej projekcii. Je určený na grafické a numerické vyhodnocovanie zvislých leteckých snímok na tvorbu máp veľkých a stredných mierok.

TOPOCART

Presný fotogrametrický vyhodnocovací prístroj určený na grafické a numerické vyhodnocovanie pozemných a leteckých snímok. Je spojený s prístrojmi ORTHOPHOT B a OROGRAPH. ORTHOPHOT B je diferenciálny prekresľovač, ktorý umožňuje vyhotoviť fotografický obraz kopcovitého územia. Diferenciálne prekreslené snímky sa nazývajú ortofotosnímky. OROGRAPH slúži na vyhotovenie profilového výškopisu - orogramu. Výsledkom je presný obraz územia doplnený vrstevnicami - ortofotomapa.

TRANSMARK

Laserový stereoskopický prístroj, používa sa na označovanie umelo zriadených bodov pomocou laserového lúča. Bod sa vyznačí na obidvoch snímkach súčasne. Takto vyznačené body slúžia pri ďalšom meraní na Stecometri.

STECOMETER

S automatickým registračným zariadením slúži na meranie a registrovanie snímkových súradníc a paraláx. Používa sa na aerotrianguláciu. Analytické vyhodnotenie jednotlivých pásových dvojíc sa pri výpočte spája do bloku. Pri výpočte súradníc jednotlivých bodov v bloku sa používajú signalizované vlícovacie body určené priamo v teréne aj umelo zriadené body na prístroji LASER TRANSMARK B.

PREKRESĽOVAČ

Je v podstate veľký zväčšovací prístroj. Pozostáva zo sveteľného zdroja, snímkového rámu, objektívu a projekčnej dosky. Umožňuje opticko - mechanické prekreslenie leteckých snímok z rovinatého územia. Prekreslené snímky majú odstránené perspektívne skreslenie a jednotnú mierku. Používajú sa na zostrojenie fotoplánu.

LS 2000, LS 3000

Je analytická fotogrametrická  pracovná  stanica. Pracuje na báze vykonných počítačov s programovým vybavením pre mapovanie a aplikácie fotogrametrie, aerotrianguláciu a spracovanie GIS dát