11. NEPRIAME METÓDY MERANIA DĹŽOK

Priame meranie dĺžok je niekedy namáhavé a zdĺhavé, pretože často treba prekonať rozličné prekážky (rieky, močiare a pod.). Preto sa v praxi používajú aj nepriame metódy merania dĺžok, pričom sa využívajú rôzne geometrické obrazce alebo optické metódy merania dĺžok.

11.1 TRIGONOMETRICKÉ URČOVANIE DĹŽOK

Pri tomto spôsobe sa vychádza z riešenia všeobecného trojuholníka, v ktorom určovaná dĺžka je neznáma strana. Určovaná vodorovná dĺžka d sa vypočíta z jednej známej strany (nazývanej základnica) ,a dvoch priľahlých uhlov. Pretože ide o výpočet z trojuholníkov(trigon=trojuholník),toto určovanie nazývame trigonometrickým.

Obr. 11.1. Trigonometrické určenie dĺžky z dvoch základníc a - na neprístupnú vežu, b - cez rieku

Vodorovnú dĺžku pmocou sínusovej vety vypočitame podľa obr. 11.1 a, b pomocou vzorca

d=z.sinβ/sin (α + β) (11.1)

alebo

d=z' sinδ/sin (γ+δ) (11.2)

Základnica sa môže získať aj inak ako priamym meraním, napr. Pytagorovou vetou zo súradníc jej dvoch koncových bodov.(obr. 11.2)

alebo odvodením z inej známej dĺžky (odvodená základnica) (obr. 11.3).

Obr. 11.2. Trigonometrické určenie dĺžky zo základníc určených súradnicami jej koncových bodov

Obr. 11.3. Trigonometrické určenie dĺžky postupným odvodením z geodetickej základnice

Rovnako ako pri priamom meraní dlžok, aj pri trigonometrickom určovaní musíme dĺžku d vypočítať s nezávislou kontrolou (obr. 11.1 a, b).

Výsledná hodnota pri trigonometrickom určovaní dĺžok je vždy vodorovná dĺžka, aj keď obidva koncové body priamk ležia v rozličných výškach (vyplýva to z definície vodorovného uhla). Trigonometrické určovanie dĺžok sa používa vždy vtedy, keď jeden bod priamky je neprístupný (vrchol veže, dĺžka cez vodnú prekážku atď.).

11.2 MERANIE DĹŽOK OPTICKÝMI ĎIAĽKOMERMI

Termín optické meranie dĺžok (OMD) je dosť všeobecný a zahrňuje metody merania s extrémne rozlišnou presnosťou.Napríklad patrí sem meranie s nitkovým diaľkomerom(je to najmenej presná optická metóda merania dĺžok, pomerná presnosť le asi 1 : 400), ale aj dvojobrazové meranie dĺžok, ktoré je približne desaťkrát presnejšie.Aj keď metódy OMD sa veľmi odlišujú presnosťou, niektoré princípy a znaky majú spoločné. Dĺžky určujeme z čítania na prístroji umiestenom na stanovisku, čiže, celá meraná dĺžka nemusí byť prístupná. Meranie je rychlejšie, pohodlnejšie, hospodárnejšie a často aj presnejšie ako priame meranie meradlami. Jediná podmienka, ktorú treba splniť je viditeľnosť medzi stanoviskom (prístrojom) a cieľom (napr. latou )

Pri meraní treba však dať veľký pozor, aby meraná dĺžka nepresiahla maximum, za ktorým presnosť rýchlo klesá a výsledok na dalšie geodetické práce nemožno použiť.Ďalšou, nie zanedbateľnou príčinou sú fyzikálne vlastnosti atmosféry, ktoré sa nepravidelne menia s časom a miestom.

Pri metódach optického merania dĺžok sú potrebné rozličné prístroje (optické diaľkomery), pomôcky alebo osobitné zariadenia a doplnky k teodolitom. Ak sa použijú diaľkomery, namiesto hľadanej dĺžky sa merajú iné veličiny (uhol dĺžka), ktoré sú s ňou v známom matematickom vzťahu.

Optické meranie dĺžok sa zakladá na riešeni pravouhlého alebo ,rovnoramenného trojuholníka(obr. 11.4.)v ktorom hľadaná dĺžka (dlhšia odvesna)d sa vypočíta z dvoch známich veličín-odvesny b (základnice) a dĺžkomerného (paralaktického) uhla δ podľa vzťahu

d = b cotg δ ( 11. 3)

V praxi, pri realizácii tohto nepriameho spôsobu určovania dĺžok

podľa(11.3) niektoré dĺžkomerné zariadenia pracujú tak, že jeden z meraných prvkov b, δ zostáva konštantný a v závislosti od veľkosti dĺžky d mení sa druhý prvok. Pri iných diaľkomeroch (najmä pri autoredukčných) menia sa pri meraní obidve veličiny b,δ. Základnicu b pri jednotlivých metódach tvorí úsek laty (paralaktickej, nivelačnej) alebo úsek stupnice v prístroji. Uhol δ sa vytvorí optickými klinmi v diaľkomere alebo sa meria priamo teodolitom.

Obr. 11.4. Určovací (dĺžkomerný) trojuholnik a - pravouhlý, b - rovnoramenný

Z praktických príčin (hmotnosť, vplyv vetra) musí byť základnica b (realizovaná najčastejšie na late) pomerne krátka, a tým dĺžkomerný uhol malý. Potom základnica je vždy iba malým zlomkom určovanej dĺžky. Jednoduchou analýzou môžeme odhadnúť vplyv presnosti δ a b presnosť určenia dĺžky d. Rovnicu 11.3 možno napísať v tvare

d=(b/δ")ς" (11.4)

Zo vzťahu ( 11.3) vyplýva, že keď je jedna z dvoch veličín b a δ konštantná, potom stačí merať druhú, aby sme získali dĺžku d.Toto je ,základny princíp všetkých metód optického merania dĺžok.

Na obr. 11.5 a v [5] je roztriedenie u nás používaných metód a typov diaľkomerov podľa základnice b a paralaktického uhla δ.

V súčastnosti sú v geodézii najdôležitejšie metódy a pristroje optického merania dĺžok (zoradené podľa presnosti) :

1 Paralaktické meranie

2. Dvojobrazové diaľkomery a telemetre.

Tabuľka 11.1

Obr. 11.5. Rozdelenie spôsobov merania dĺžok

3. Nitkové diaľkomery.

4. Diagramové diaľkomery.

Z uvedených metód je najstaršia a najjednoduchšia konštrukčná myšlienka nitkového diaľkomera (18. stor.), ktorý spolu s diagramovým diaľkomerom patrí medzi dĺžkomery nižšej presnosti. Prehľad o presnosti, dosahu a hlavnom použití jednotlivých metód OMD je v tab. 11.1.

11.2.1 Paralaktické meranie dĺžok

Trigonometrické riešenie možno zjednodušiť tým,že namiesto všeobecného trojuhslníka (obr. 11.1 ) zvolíme pravouhlý trojuholník (obr. 11.4a).

Na meranie používame konštantnú dlžku základnice a teodolit, ktorým meriame premenlivý paralaktický uhol. Vodorovnú dlžku d dostaneme z merania paralaktického uhla medzi dvoma pevnými značkami paralaktickej laty. Metóda sa nazýva aj meranie dĺžok paralaktickou latou.Paralaktická lata sa postaví vodorvne (pomocou libely), pritom však kolmo na meranú dĺžku (obr. ll.4b). Pre dĺžku d platí -

d = b/2 cotg δ/2 ( 11.5)

Pretože základnicová lata má dĺžku b = 2 m, potom

d = cotg δ/2 ( 11.6)

Kedže paralaktický uhol je vodorovným uhlom medzi dvoma zvislými rovinami preloženými ramenami uhla, touto metódou sa určuje vždy vodorovná dĺžka aj pri prevýšeniach medzi základnicou b a vrcholom uhla δ.

Metóda je hospodárna, ak sa na meranie použije vhodný presný teodolit.

Paralaktická lata

Paralaktická lata je proti ostatným latám používaným v geodetickej praxi dosť zložitá, nákladná a veľmi citlivá pomôcka. Vonkajšiu konštrukciu tvorí ľahká kovová rúrka, zakončená dvoma terčami, ktoré vymedzujú dĺžku základnice b. Lata má v prostriedku zvislý čap,ktorým sa vkladá do podložky na statív.

Dĺžka laty je 2 m a musí býť zaručená vysoká presnosť. Tolerancia na dĺžku laty je 0,1 mm, čo predstavuje pomernú chybu 1 /20 000. Vplyv teploty sa eliminuje komštrukčne tak, že stredy terčov sú pripevnené na pružinou napínanom invarovom drôte alebo tyči, ktoré prechádzajú stredom ochrannej, rúrky. Na niektorých konštrukciách sa na elimináciu teploty využíva aj bimetalický princíp, pomocou kompenzačného člena, umiesténého v nosnej rúrke.

U nás sa najviac používa paralaktická lata firmy Zeiss (obr. 11.6). V strednej časti má zabudovanú kruhovú libelu na horizontáciu laty a kolimátor na postavenie laty do smeru kolméhó na teodolit. Kolmosť postavenia laty prekontrolujeme aj teodolitom. Ak je lata kolmá, vidíme v ďalekohľade prístroja na kolimátore jasný svetelný pásik. Zakladnicová lata sa rozpája bajonetovým uzáverom s prstencom.V jednej polovici laty sa na invarovú tyč pripevňuje kovový, tepelne kompenzovaný medzičlen, s ktorým sa v druhej pplovici laty pevne spojí invarová tyč.

Obr. 11.6. Paralaktická lata firmy Zeiss. Foto : Mitáš

Moderné paralaktické laty majú zámerný terčík aj v strede laty. Merajú sa ním vodorovné uhly a možno ho použiť aj pri meraní so základnicou b = 1 m [6].

Pri paralaktickom merarní dĺžok treba kvôli zabezpečeniu potrebnej resnosti v určení dĺžky okrem stavu a vlastností paralaktickej súpravy , brať do úvahy meracie prostredie, najmä refrakčné javy. Treba eliminovať predovšetkým vplyv bočnej refrakcie, ktorá v meranom uhle môže vytvárať jednostrannú systematickú chybu. Na zmiernenie chýb spôsobených najmä vplyvom refrakcie dbáme, aby:

- zámery prebiehali aspoň 1 m nad terénom

- zámery neviedli vedľa objektov spôsobujúcich zmeny refrakcie (steny budov, stĺpy atď.)

- zámery neprebiehali nad vodnými tokmi, veľkými asfaltovými plochami a pod.

O presnosti paralaktického merania dĺžok (predpokladáme, že poznáme presnú hodnotu b) rozhoduje meranie paralaktického uhla. Paralaktické uhly sa merajú presnými (sekundovými) teodolitmi alebo dvojosovými minútovými teodolitmi, ktorými možno zabezpeciť. Z hľadiska prípravy teodolitu treba rektifikovaný teodolit pred meraním teplotne aklimatizovať s prostredím, chrániť ho pred priamym slnečným žiarením a stabilne ho postaviť. Pohybovky treba nastaviť do stredu ich rozsahu pôsobnosti a po pretočení deleného kruhu treba zakaždým pootočiť niekoľkokrát alidádou.

Metodika merania paralaktických uhlov je odlišná. U nás sa používa československá metóda merania paralaktického uhla, označovaná skratkou L1P1P2L2. Realizuje sa takto [6] :

Paralaktický uhol sa meria iha v jednej polohe ďalekohľadu, pretože obidve zámerné značky ležia v rovnakej výške. Zacieli sa na ľavú značku, číta sa L1, otáčaním alidády doprava sa zacieli na pravú značku číta sa P1 . Pohybovkou sa poruši zacielenie, znova sa zacieli na ľavú značku, číta sa P2, otáčaním alidády doprava sa zacieli na ľavú značku, číta sa L2.

Hodnota každého čitania sa berie z dvoch koincidencií.Uvedený postup tvorí jednu skupinu merania. V bežných podmienkach meriame obyčajne v dvoch, až troch skupinách. Medzi skupmami sa nastaví o niekoľko minút rozdielna hodnota na optickom mikrometri a vodorovný delený kruh sa pretočí o niekoľko grádov. Paralaktické uhly vyčísľujeme hneď na stanovisku aby sme prípadné chybné meranie mohli zopakovať.Príklad zapisovania a vyčíslenia zápisnika je v tab. 11.2, v ktorej je súčasne aj meranie vrchalových uhlov v polygónovom ťahu. Paralaktické uhly sa v našom prípade odlišivali o 4cc.Keby sa líšili o viac ako 10cc,merali by sme ešte tretiu skupinu.

Tabuľka 11.2

Z priemeru paralaktických uhlov v skupine vyčíslime dlžky, a to buď pomocou osobitných tabuliek (napr. firmy Zeiss), alebo pomocou prirodzených hodnôt cotg alebo tg. Rozdiel medzi dĺžkami nesmie prekročiť krajné odchýlky.

Paralaktická lata má zabezpečenú presnú hodnotu svojej dĺžky.Používaním mení svoju nominálnu dĺžku b = 2 000 mm o určitú hodnotu Eb, ktorá môže zapríčiniť veľké chyby v meraných dĺžkach.

Paralaktická lata sa kontroluje komparáciou (porovnaním), ktorú možno vykonať na osobitných komparátoroch, najmä v laboratórnych podmienkach. V SR takúto komparáciu môže vykonať Katedra geodetických základov (KGZ) Stavebnej fakulty (SvF) Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave na dvoch komparátoroch

l. na komparátore KZL 2000 ,

2. na laserinterferometrickom komparátore (LIK).

Pri obidvoch metódach sa výsledky komparácie udávajú na 0,001 mm (t.j. na mikrometre).

Chyba spôsobená teplotným vplyvom ε1 sa prakticky eliminuje konštrukciou laty.

Na presnosť určovanej dĺžky rozhodujúco bude vplývať iba paralaktický uhol δ a jeho chyba εδ charakterizovanα prislušnou strednou chybou mδ. Chyba εδ merania uhla δ zahΰňa vplyv prostredia (resp. jeho zvyškové, čiastkové vplyvy), chybu spôsobenú zacielením, čítaním,nekolmým postavením laty k dlžke, chyby vyplývajúce dostredením teodolitu ako aj ostatné vplyvy.Presnosť merani uhla δ pri uvedenej metóde v jednej skupine je daná strednou chybou

mδ=0,2 až 0,6cc

ktorá sa dosahuje pri priemerných podmienkach a meračoch. Sú známe metódy, ktorými sa dosiahne mδ = 0,2cc [6, 4].

Pre strednú chybu určovanej dĺžky platí vzťah

md=d²/b (11.7)

Zo vzťahu ( 11.7) vyplýva, že stredná chyba md narastá vzhľadom na ,strednú chybu mδ lineárne, md narastá však so štvorcom meranej dlžky. Preto sa lata na koncy, meranej ,dĺžky používa iba asi do l00 m. Pri väčších dĺžkach dávame latu do stredu (asi do 200 m) alebo meriame s pomocou základnicou.

Naopak, veľmi krátke dĺžky (pod 40 m) možno merať veľmi presne ,(s milimetrovou presnosťou).

Výhody určovania, dĺžok paralaktickou latou : vysoká presnosť, možnosť zvyšovania dosahu a presnosti, vodorovná dĺžka, nízke náklady na prístrojové vybavenie.

Nevýhody: malá rýchlosť merania, dĺžku získame až po výpočte laty sú dosť ťažké a potrebuje širší priestor na viditeľnosť.

11.2.2 . Dvojobrazové diaľkomery a telemetre

Pri dvojobrazových diaľkomeroch je stály dĺžkomerný uhol vytvorený osobitným optickým zariadením (najčastejšie klinom), vloženým pred objektív ďalekohľadu. Tým sa vytvoria dve odklonené zámery - dva obrazy - vymedzujúce ramená dĺžkomerného uhla δ. Keο jedným z obrazov bude zakladná stupnica na late a druhým jej index, možno potom z posunutia obrazu indexu voči stupnici odvodiť určovanú dĺžku. Základnou konštrukčnou jednotkou je optický klin, označovaný ako deviačný klin.

Princíp merania šikmej dĺžky je na obr. 11.7. Pred objektívom O diaľkomera, postavenéhó na jednom koncovom bode dĺžky d', je umiestený optický (deviačný) klin K, ktorý iba čiastočne zakrýva objek

Obr. 11.7. Princíp merania dvojobrazovým diaľkomerom

tív. Potom svetelné lúče, ktoré vychádzajú z obrazovej roviny, sa rozdelia na dva odklonené zväzky. Jeden zväzok lúčov, ktorý prechádza nezakrytou časťou objektívu, ide priamo, kým druhý, prechádzajúci klinom, bude odklonený o uhol δ. Keď zacielime s takýmto ďalekohľadom na vodorovnú latu s delením, umiestenú na druhom konci meranej dĺžky (kolmo na dĺžku), vzniknú v zornom poli dva obrazy delenia laty, posunuté o latový úsek l. Merač uvidí priamy obraz delenia prekrytý posunutým obrazom delenia, pritom nulová ryska sa javí ako posunutá a môže slúžiť ako index.

Lineárny posun l sa ,ení prirodzenou, to znamená šikmou dĺžkou laty d' od vrcholu deviačného uhla podľa vzťahu vyplývajúceho z obr. 11.7.

d' = l cotg δ = kl ( 11.8)

Vzťah (11.8) je základná rovnica dvojobrazového dĺžkomera. Vhodnou voľbou skla a uhla skosenia deviačného klina možno dosiahnúť S = 34'23", pre ktoré cotg δ = k = 100.

Optickým klinom meriame dĺžku d' od laty po vrchol deviačného uhla (obr. 11.7). Pretože v geodézii potrebujeme dĺžku d od laty po ,horizontálnu os teodolitu, musíme čítanú dlžku zväčšiť o súčtovú (adičnú) konštantu. Potom

d=d'+c=kl+c (11.9)

Pretože c je na rôznych teodolitoch rozličné, nemôžeme nasadzovať dĺžkomerné kliny na ľubovolné teodolity a používať dvojobrazové laty bez preverenia adičnej konštanty.

Pri meraní šikmej dĺžky d' pomocou meraného sklonu β zamery možno odvodiť hľadanú vodorovnú vzdialenosť d podla vzťahu

d = d' cos β = 100 l cos β , ( 11.10)

Na rýchle vyčíslenie vzorca ( 11.10) výhodne možno použiť tabuľky redukčných opráv Δd

( 11.11 ) Δd =d -d΄=d΄ (1 -cosβ)= 2d sin²β/2

čiže vodorovná dĺžka je

d=d'- Δd (11.12)

Čítanie hodnôt , latového úseku l iba podľa indexu by nebolo dosť presné. Preto sa index dopĺňa verniérovou stupnicou a presná koincidencia príslušného dielika verniérovej a hlavnej stupnice sa vykoná otočením planparalelnej doštičky optického mikrometra.

Dvojobrazové diaľkomery sa konštruujú buď ako nasadzovacie (neredukčné), alebo ako pevne zabudované autoredukčné diaľkomery.

11.2.2.1 NASADZOVACIE DVOJOBRAZOVÉ DIAĽKOMERY

Nasadzovacie dvojobrazové diaľkomery sa vyrábajú s mikrometrom a dodávajú ich aj s latami ako doplňujúce zariadenie k teodolitom. Rovnováhu ďalekohľadu s nasadeným klinom zabezpečuje protizávažie, ktoré sa upne na okulárovú časť ďalekohľadu.

Na väčšine dĺžkomerných súprav sa lata pripevňuje na prednú časť rúrkového držiaka, a preto delenie laty neleží nad cieľom, ale pred ním. Tým vzniká malý prírastok adičnej konštanty, ktorý sa uvažuje pri eliminácii súčtovej konštanty posunom indexu na late. Súčtová konštanta c sa skladá z dvoch častí (obr. 11.7)

c=c1+c2 kde c, je vzdialenosť vrchola dĺžkomerného uhla od horizontálnej osi,

c2 - vzdialenosť roviny delenia laty od cieľového bodu. Súčtová konštanta sa eliminuje tým, že pri výrobe laty sa čítací index Jo posunie proti nulovej polohe, o hodnotu e do polohy Jo, čiže namiesto latového úseku čítame medzi nulou stupnice a polohou Jo latový úsek l' = l + e (obr. 11.7). Pre veľkosť posunu e z rovníc

d=kl'=k(l+e)=kl+ke=d'+c

ke=c

platí

e=c/k

Šikmá dĺžka d', resp. vodorovná dĺžka d sa určí zo vzťahu d = kl'-100l'cosβ

kde k = cotg δ = 100.

Ďale' stručne o íšeme dvo'obrazov ' nadstavec dĺžkomernú súpra- J p J y ( i vu) Zeiss Dimess 002, ktorý je u nás dost' rozšírený. i Nadstavec (obr: 11.8a) je 1'ahký (hmotnost' asi 0,3 kg), možno ho ; upevnit' na d'älekohlady prístrojov Zeiss Theo 020, Theo ~30, Dahlta 020, Th IV, ktoré majú prakticky rovnakú súčtóvú konštantu. Presnost' diaTkomera je asi 2 až 4 cm na 100 m. # Príklad čítania na diaTkomere Dimess je na obr. 11.8b (84 + 1,6 + + 0,142 = 85,742 m). ,

Obr. 11.8. Nadstavec Zeiss Dimess 002

Lata má rozsah 21 až 172 m. Na kratšie dĺžky je na nej upevnená malá stupnica s indexom. Okrem normálneho verniéra má lata aj drúhý, vedl'ajší verniér, ktorý je oproti normálnemu, posunutý o 0,5 m. Pri jeho použití musíme k čítanej dlžke pridat' 50 m. Pomoc~au normál-verniéra možno čítat' v rozsahu dĺžok 21 až 122 m, vedrajším verniérom v rozsahu 72 až 172 m. Maximálny dosah takrxler nikde nevyužívame. Dvojobraz delenia pri dlžkach nad 100 m je nepre~iradný, preto pri priemerných podmienkach väčšie dlžky ako 100 m nemeriame.

11.2.2.2 AUTOREDUKČNÉ DVOJOBRAZOVÉ DIALKOMERY

Iďe väčšinou o teodolity so stupnicovým mikrometrom a zabudovaným dlžkomerným zarladením, ktoré samočinne redi~kuje šikmo meranú dlžku. Dlžkomerné zariadenie je vložené do. dalekohl'adu špeciálnej konšťŕukci~e, ktoré okrem bežnej funkcie pri meraní uhlov plní aj funkciu autoredukčného dia~komera. Pri meraní autoredukčnými dĺžko

, mermi možno vyradit' z činnosti optické zariadenie na meranie dlžok, a potom sa používajú ako optické teodolity.

Najpoužívanejším autoredukčným dial'komerom u nás je Zeiss Redta 002. Prístroj je kombináciou repetičného teodolitu s čítaním pomocou stupnicového mikroskopu a autoredukčného dvojobrazového dial'komera. Doteraz je jedným z najvýhodnejších prístrojov na súčasné meranie smerov s presnost'ou asi 20G~ a dĺžok ~do 120 m s pomernou presnost'ou do 1 : 5 000, pri kratších dĺžkach do 80 m vyše 1 : 5 000.

· 11 Obr. 11.9. Rez súčasným variantom Redta 002

Na obr. 11.9 je schematický rez súčasným variantom Redta 002 [5]. Utáčanie deviačných klinov 1 a 2 riadi systém ozubených súkolésí s vhodnými prevodmi od zvislého pohybu d'alekohl'adu a indexovej libely tak, aby pri sklone d'alekohradu o uhol /3 sa v protismere o rovnaký uhol pootočili aj kliny 1 a 2. Pred dvojicou klinov 1 a 2je predsadený korekčný - rel~tífikačný klin 3, ktorým sa justuje deviačný uhol klinov 1 a 2 tak, aby násobná konštanta bola presne 100. Kliny 1, 2 a 3 spolu s rombickým hranolom 4 sú umiestené v stabilnom nadstavci pred objektívom d'alekohTadu 5. Hranol 4 paralelne posúva zámený lúč a súčasne plní funkciu planparalelnej doštičky optického mikrometra s bubienkom ó, ktorý zväčšuje lupa 7. Zmiešavaniu priameho obrazu laty a vychýleného obrazu zabraňuje Fresnelov dvojhranol 8. V d.' alekohl'ade je aj zaostrovacia šošovka 9, prevracajúci systém 1 D a okulár 11.

255

K prístroju patria dĺžkomerné laty, na ktorých je oddelenie obrazov hlavnej stupnice a. verniérov vyriešené opticky. Zabezpečuje to strecho- ' vý Fresnelov hranol 8, na ktorý dopadajú priame aj vychýlené svetelné lúče. Hranol rozdelí zväzky lúčov štrbmovou clonou, zabráni ich zmiešavaniu a usmerní do vst~:pnej pupily. Tým vzniknú 'dva polobrazy - základnej stupnice a vérniéra. Prevracacia šošovka 1 D umožní vidief obraz vo vzpriamenej polohe.

Pri meraní používame bud' trojpodstavcovú súpravu, ku ktorej patria krátke držiaky na upevnenie laty (s kruhovou libelou a priezorom), alebo malú súpravu. Dôležitým doplnkom k autoredukčnému diaTkomeru Redta 002 je krátka príručná lata, ktorá je výhodná najmä na podrobné meranie.

Pri trigonometrickom meraní výšok využívame tangentovú stupnicu, ktorá sa však zobrazuje v čítacom mikroskope iba v I. polohe.

11.2.2.3 PRESNOSŤ DVOJOBRAZOVÝCH DIALKOMEROV

Pres~ost' meracne~ dlžky vznikne vzajomno.u.interakciou (spolupôsobením) čiastkových chýb prístroja, merača a prostrediä v čase merania. Vplyv prostredia ~e p_ ritom zložitejší~ ako pri meram uhlov, pre^ výs-'

~ šie nároky na realizáciu diarkornerného uhla' (najma ~eho prešrios ' a stálQst'). .

Z obr. I1.4 a I 1.7 vyplýva, že na realizácii diaTkomerneho trojuholmka sa priamo podieTajú :

, - diarkomerný optický člen (kliny - autoredukcný system)

- . základnica (dvojobrazová lata), a nepriamo

- atmosféra (stále sa meniace fyzikálne podmienky pri meraní), v

- merac.

Z rovnice ( 1 1.8) vyplýva, . že presnost' určenia dĺžky závisí : presnosti vytvorenia dŕaikomerného uhla ~ a jeho stálosti od '

- od presnosti vytvorenia latového úseku l.

Obidve veličiny ~ a l pri meraní ovplyvňuje prostredie.

Pri odhade vplyvu presnosti ~ a l vychádzarile z rovnice ( 1 1. 5). Podls. 1 : 5 000 vyžaduje m, < 0,2 mm a m~ < 0;4".

nej m~ --- - , ,

Vplyv ~ sa výrazne prejavuje pri nasadzovacich dialkomeroch, ktore~ sú vystavené priamemu pôsobeniu atmosfery. Pri autoredukcnych di

256

.

komeroch sú kliny vstavané v dalekohl'ade, a tým aj lepšie izolované. Nebezpečné sú však náhle zmeny teploty - teplotné náŕazy. Pri 0 t > 10 °C môže spôsobit' zmenu dS > l " [2, 3].

Chyba spôsobeňá redukciou je vlastne chybou vyvolanou olohou autoredukčných klinov a indexovej libel . Skúšku autoredukcp

y e vykonáme tak, ze pristrojom s rektifikovanou indexovou libelou meriame šikmú dĺžku tam a spät'. Obidva výsledky pri nesprávnej polohe klinov budu rozdielne. Aritmetický priemer túto chybu nemá.

w . Ghyby laty a jej postavenia

V súčasnosti sa laty vyräbajú tak, že chyby v delení laty môžeme zanedbat'. Chyby spôsobené rozt'ažnost'ou laty sú zanedbatel'né ak lata , , ;.

aj pristro~ ma~u približne rovnaku teplotu Chybu spôsobenú dižkovou rozt'ažx~ost'ou kovového pása s délením približne, kompenzuje zmena indexu lomu klinov.

.Prehnutie laty ~e vel'mi nebezpečné. Môže ho spôsobit' teplota, vlhkost', ale na~ma nesprávne zaobchádzanie. Prehnutím sa redlžuje latový úsek o Ol. Bude mat' vždy kladné znamienko či už bud

, , e prehnutie vypukle, alebo vyduté smerom k prístroju [3).

Preto treba prehnutie laty pred meraním kontrolovat'. Na ednoduchšie určime prehnutie t ' m že meriam

y , e vzopätie oblúka napnutou mtou a meradlom. '

F Medzi chyby spôsobené postaven-ím laty patria :

- Chyba spôsobená nevodorovnou polohou laty. Odstránime ju tým, že latu urovnavame podl'a rektifikovanej kruhovej libely.

- Chyba spôsobenä nekolmým- postavenim laty na meranú dĺžku ~ odstränime ju justovaným kolimátorom. ' - Chyba spôsobenä ~excentricitou laťového úseku, odstránime ju

stavaním laty približne nad meraný bod. .

Iiýhody autoredukčných prístrojo v sú vysoká presnost' a r ' chlost' , , y , ,

priame citanie vodoŕovnych dlžok súčasne s vodorovným uhlom, mal ,

vplyv refrakcie. V normalnych podmienkach nie sú náhodné chyby na prístroji Zeiss-Redta 002 väčšie ako +_ l 3 mm. Na 100 m možno očakávat' pomernú présnost' l : 5 000. Pri dobrých podmienkach a dĺžkach od 40 do 80 m aj l : l 0 000.

~ ,Nevýhody autoredukč.ných prístrojov sú obmedzený dosah, t'ažká a veTká latová súprava, citlivost' na vibrácie.

257

11.~.~.4 TELE~IIETR~

Na optických dia~komeroch so základnicou vstavanou v pristroji , telemetroch, zisti~jerne latový úsek l priamo na stupnici. základnice, ktorá je súčast'ou prístroja, a preto ich nazývame aj diarkomermi bez laty. Možno nirni určit' vzdialenost' neprístupného objektu bez laty aj bez umelej signalizácie. Takúto výhodu nemá nijaký iný diarkomer. Súčasné presné autoredukčné telemetre vyhovujú aj náročným kritériám merania detailu vo verkých mierkach.

Základným a spoločným princípom pre všetky telemetre je vytvorenie paralaktického uhla a premenlivej základni,ce v prístroji pomocou dvoch pentagónov.

2 ~ b . ~Y'~'

, Obr. 1I.10. Pnncíp konštrukcte telemetra

~ Po_ dra kon,~tr~I~cle a pou~~t~u rozo~návame telertzetre : ~ l . . vojenské;

2. neredukčné (topografické),

3. presné autoredu~čné (2 per~tagóny + autoredukčná šošovka). 258

,

V geodézii sú najdôležitejšie presné autoredukčné telemetre. Stručne opíšeme aj neredukčné telemetre, pretože ich základný prin

cíp sa použil aj pri súčasných redukčných telemetroch.

Medzi neredukčné telemetre patria jednak topografické telemetre , , ktorych presnost' je nizka, jednak neredukčné telemetre s predĺženou základnicou, ktoré tvoria už prechod k presným telernetrom.

Paralaktický uhol pri topografických telemetroch cs vytvára deviačný klin'~~ (obr. 11.10): Premenlivú základnicu b určuje dĺžka medzi pevným~ ~ a pohyblivým pentagónom 3. Tým; že sú pentagóny umiestene v rozllcnej vyske, vytvoria v zornom poli dva čiastkové a stranovo pošunuté obrazy ciel'a. Zménou základnice - posunom pentagónu 3 - možno skoincidovat' obidva čiastkové obrazy ciera a na stupnici vyrytej na základnici čítat' úsek b. Pre šikmú dĺžku platí

d' = b cotg ~ = bk

(11.13) Zošikmenie klina 1 sa zvolí tak, aby násobná konštanta k = cot bola okrúhle číslo, a aby delenie základnice bolo riamo v metroch.

p Najznámejšie pristroje tejto sk~piny sú ~eiss TELETOP (dosah 600 m) a TODIS závodov F. ~V Breithaupt v ~asséli (dosah 400 m). ~'resné autoredukčné tele~netre ~

Na~rozšírene~šim reprezentanto~n t~~~o skupmy ~e ~eiss BRT OQ~,. označov~:ný ~,~ ako základnicový r~dukčný t~,~~ym~eter. Je l~omblnáciou teodohtu s autoredukčnýn~ t~~l~tron~, bez l~l~na (o~r 11 I l ~ Tele metr~cký systém n~eran~a d~žky ~ost~.l p~vodný2 ~.l~ rozdlel ~ v tom, že na vytvoren~e paralaktickéha ~thla ~a n~p~i~živa l~lm; ale pentagón a posuvný šošov~Cový systér~.

~utorec~ukcia sa zakla~.á na zrn~e paralakt~ckého uhla v záv~slos t t od vý~kového uhla Táto ~n~ena sa vykonäva l~el~on~~et~cky prieč4

nyna posunorn Qsob~tnóho š~~~vk~v~l~o sy~~én~u. Paral~.kt F

y hol p~lstro,la ~~T sa n~.vr~uje tak, že násobná l~~nšta.nta k ~ ~o~g ~ ~ ~~, ~'~

d ~ ~~~p 11.1 ~ . kd~ d ~e vgdorovná vzd~a~e~ost',.

~ ~ ~~ ~~

~~'~

/

Obr. ll.~l. a - teĺe~et~r ~eiss B~~ U06 (foto Mitáš) b - pri práei v t~ré~e (~ magr~~tofó~o~~á ~ - pc~~tup pri koi~cide~ieii obrazov

2~0

uvuv l,via, vy~ma~cm~ uvvIIla KTaIKyml ZVlsl i111 v

ryskami a pri dlzkach väčších ako 60 m radšej priamo v strede zorného pora (obr. 11.11 c):

Pri meraní musí byt' pristroj starostlivo urovnaný, pretože nemá indexovú libelu.

Diarkomerom BRT 006 môžeme síce merat' pri.ama--~~~- n.a---

r ( hy b.udov, strom

hrany. obaektov ro y, ~t~py.).,....al.~ p~esnost' rnožno znížit' nevhodným tvarQ~n, osvetlením atd' Preto merané ob~ekty. si.,~nalizuje

261

,

r

Základmca má dĺžku 30 cm, , .či_ že maximá.ln~--dlzka; ktoru možno citat' pn cielení ~ d a

.r~~ ~edr~~ uchý terč; e k 0, 3 m 6_ 0 rr~-. Naj~menší dielik ~na stupnici zakladnice a Oj 5 mm, cize ~. na .. nej mo~Q pr~a~ čítat' ka = 0,1 m a odhadnút' centimetre.

Autoredukčný systém možno vypnút' z činnosti~ - čiže prístrojom môžňo merat' šikmé {d') aj vodarovné (d) dĺžky v rozsahu výškového uhla ± ~3 = 45°.

Polohu analaktického bodu určuje poloha hlavnej rovin autorey dukčného šošovkového systému, a preto má BRT 006 adičnú konštantu c = 75 mm. Na meranie d' sa upravuje posunom čítacieho indexu na základnicovom meradle, preto ju nemusíme brat' do úvahy. Podobne ako na autoredukčnom telemetri Redta 002, sú pri autoredukčnom meräní príslušné opravy vynesené priamo na čelnej strane.krytu prístroja a mozno icli zanedbat, pretože až pri ~3 = 30° dosiahnu 10 mm.

~ Telemetr_e_ typu BRT ma~ú dve prístrojové chyby: vertikálnu paralaxt~ a chybu spósobenú asýmetrio~i. zäklaďnice. ~

Výšková (vertikálna) paralaxa vzmkne vtedy, ked' vp~yvom mal 'c__h n-e~ovností Základnicového linéárá nie sú hlavné ŕez hr~no~~yr u~ , y -zd~r.

-w ~~~- do~ôňale rovnobe~né. , Tým vodorovné rozhrame obidvoch čiastko. vých obrazov pretne ciel' v rozličných rovmách s vý,škovwým r_ozdielom [3]: Potom mektor.é časti ciel'a bud' chýba~ú, alebo sa môžu zobryt' v oyc~vóc~_ c štkový~h_ obrazoch Mernú~dĺžk~ pvt~m zat'ažu e ch ba

, spôsobená výškovou aralaxou. ~dstr"' p ~~-~

r p aňime ~u oťóčéním rék~i~kačnej skrutky na kryte pevnéha-pentahranola Výškovú,pá~áláxú~ kW ťŕoluje-M~ ~ m~e na káždom stanovisku.

Ch bá vznikajuca t m ze asymetricka zakladnica nie je resne p kolma na meranu dĺžku, je kompenzovaná rozdielnym zväčšením obidvoch čiastkových obrazov. Okrem toho sa koincidencia musí vykonat' v strednej časti zorného poI'a, vyznačenej dvoma krátkymi zvislýini ryskami a pri dĺžkaeh väčších ako 60 m radšej priamo v strede zorného pora (obr. 11. ll c):

Pri meraní musí byt' prístroj staros~livo urovnan ' pretože nemá indexovú libelu. y,

Dial'komerom BRT 006 môžeme síce meraf priamo.,.~~im- na---hrany objektov (rohy budov, stromy, stĺpy~,... ale presnost' možno znížit' _ nevhodným tvarQxn, osvetlením atd' Preto merané ob~ekty synalizuje

2~1

me os_ob_ ttr~ ` ~~....~b~ .~ ~ ~'.~~ kto~~.e..na~a.de-ný .na v~t~č~e Ť sa up~avu~e tak, že umožňu~e predĺž~t' dosah pomocou dvo~základ

nicovej telemetr~~ (parno~r~~~. ~á~ladr~~ce). ~kra~ové zmslé značky ~ýtvárajú základnicu b, = 150 mm. Ked' pri merani stotožníme ~avú a pravú zvislú značku; ~ýši sa do~ah prístroja drnax o

0~1 = btk - 3~ m (11.15) _

v· v

cize

~max= ~+~d, =90m

Obr. 11.12. Terč BRT 006

(11.16)

K prístroju dodáva výrobca aj príručnú latu (obr. 11.13) s dvoma pármi značiek, ktoré vytvárajú základnicu b2 = 300 mm a b3 = 600 mm. Tým sa zvýši dosah prístroja [3J.

Pri dĺžkach nad 90 m však presnost' prístroja, udávaná do 60 m hodnotou 0,04 až 0;06 % meranej dĺžky, rýchlo klesá.

Prístroj BRT 00,6 má d'alekohl'ad (s pät'násobným zväčšením) s lomenou optickou osou a vzpriameným obrazom. Prístroj nemá indexovú libelu, ale ibä rúrkovú, ktorá má funkciu alidádovej libely. Hmotnost' prístroja je 6,7 kg.

S prístrojom BRT 006 dosiahneme v normálnych podmienkach a pri teplotách do 25 °C presnost' 0,04 m až 0,05 m pre dĺžky 30 až 60 m. Bez slnečníka pri vyšše~ teplote ako 25 °C px'esnost' rýcl~lo klesá.

262

Obr. 11.13. Príručná lata BRT 006

Tiýhody prístroja BRT 006 sú merame s rahkým terčom a možnost' ,

merania bez neho, rýchlost' a vodorovná dlžka d.

Nevýhody 'prístroja BRT Ofl6 sú vysoká, citlivost' na atmosférické podmienky (slnko), pokle~ presnosti pri vä~~ích dĺžkach ako 60 m, hmotnost' prístroja.

11.2.3 Nitkový diaľkomer

Ni~~r;~- -d~'k-s~~-- ~e .naj.staršia, na~jednoduchšiä, ale aj najmenej presná pomócka na optické rnerame dĺžok, ktor.ú; ma~ú ~älékdhl'ädy teodali-to~..~. a mve~~~ých, pristro~~ s n~žšou triedou presnosti: ~tály dĺžkomerný uhol pritom vytvárajú dve vodorovné rysky (éiišťänčné

) zámerného kríža dalekohl'adu, ktoré sú symetrické proti strednej vodorovnej ryske. Premennú dĺžkomernú základnicu l realizuje drevená

, tachymetrická (nivelačná) lata s intervalom delenia a = 10 mm. Latovy úsek l čítame pomocou d~štančných rysiek a je funkciou dĺžky d. Prihcíp nitkového dial'komera

Podra obr. 11.14 pri vodorovnej zámere pre dĺžku d a Kepplerov dälekohl'ad platí

d=dl+f+e (11.17) kde f je ohnisková vzdialenost' objektívu,

e - konštanta - vzdialenost' medzi zvislou osou (stredom) prístroja a objektívom. . '

.

Obr. 11.14. Princíp nitkového diarkomera

26,3

Z podobnosti trojuholníkov platí

. . ~w. .

d 'f l 11.18 ,- ( ) y

Neznáma dĺžka

d='fl+ +e 11.19

f ( . ) * y . Veličiny f, y; e ~ sú pre určitý dalekohrad konštantné, možno teda

položit'

f = cotg ~ = k y

( 1 1.20)

e+f=c (11.21) potom základná rovnica nitkového dial'komera má tvar

, d=kl+c ' (11.22) Násobná konštanta k sa môže vo~bou f a y upravit' na 100 'f

y = k = 100 , potom y = 0,01f. Dĺžkomerný uhol vypočítame z rovnice (1 1.20). Pre cotg ~ = 100 je ~ = 34'23". Nevýhoda Kepplerovho dalekohl'adu je, že adičná konštanta sa pohybuje od 0,1 do 0,4 m.

Túto nevýhoďu odstránil Porro, ktorý skonštruoval analatický c~alekohl'ad, pri ktorom je vrchol dĺžkomerného uhla o~ticky prevedený do stredu otočnej osi, čiže c = 0. Potom

d = kl ( 11.23) Lata pri šikmej zámere (obr. 11.15) nestojí kolmo na zámeru, ale zvislo, čiže namiesto úseku l' čítame úsek l (dlhší). Pre analaktický . dalekohrad šikmú dĺžku vypočítame

d' = kl' ( 1 1.24) 264

Ak l = l' cos ~l3

( l 1.25) potom

d' = kl cos ~ (

1 1.26) Pre vodorovnú (redukovanú) dĺžku d platí

d= d'cos~i

( 1 1.27) Dosadeníin rov. ( 1 1.25) do rov. ( 1 1.26) dostaneme

d = kl cos2 ~i ( 1 1.28)

' '~ t , ~ :i ~ ~ .

h . .

I I

Obr. 11.15. Určenie dĺžky a prevýšenia nitkovým diaTkomerom

Určenie prevýšenia

Niťkový diaTkomer používame v praxi najčastejšie na súčasné určenie polohy (a, d) aj prevýšenia (výškového rozdielu) h meraného bodu, pri nitkovej tachymetrii. Zo zvislého pravouhlého t~ojuholníka (obr. 11.15) vyplýva

h = d tg ~i ( 1 1.29) . 265

Dosadme za d z rov. ( 11.28), potom

h = kl cos2 (3 . tg ~i = kl sin ~i . cos ~3

alebo

h = 1 kl sin 2 ~i ( 11. 30) 2

Dial'komerné laty na nitkovú tachymetriu sú 2 až 4 m dlhé a 8 až 12 cm široké drevené lišty, ktoré na jednej strane majú dĺžkovú stupnicu. Lata sa zvyčajne skladá z dvoch dielov spojených klbom: Na dolnom konci, pri nule; je lata okovaná a vo výške asi 1, 5 m má držadlo a kruhovú libelu na kontrolu zvislej polohy laty.

Presnost' ni~kovék~o dial'komera

Nitkový dial'komer sa odlišuje od ostatných dĺžkomerov s konštantným uhlom najmä tým, že dĺžku základnice l ~rčujeme odhadom intervalu, kým pri ostatných dĺžkomeroch ju presne meriame. Preto nitkový dial'korner nemôže byt' presnejší ako ostatné dlžkomery.

Aj pri tom presnost' meranej dĺžky závisí od presnosti vytvorenia dĺžkomerného uhla ~ a presnosti latového úseku l. Podl'a rov. (11.22) . vykonajme odhad presnosti ~ a l. Pre vyžadovanú presnost 1 : 1 000 dostaneme : ms = 2", m~ = 1 mm pre d = 100 m a m~ = 0, 5 mm pre d = 50 m [2, 3].

Vel'kost konštanty k môžeme určit rozličným spôsobom. Najjednoduchší spôsob je v presnom odmeraní niekorkých dĺžok v rovinatom ,

teréne v rozsahu 20 až 100 m. Potom dial'komerom urovnaným do vodorovnej polohy postupne určíme latové úseky l,, l2, ..., ln. Použitím rôznych dvojíc merania určime k niekol'kokrát a z nich určíme strednú hodnotu.

Chyba v čítaní latového úseku je vlastne chybou spôsobenou odhadom polohy hornej a dolnej rysky na intervale laty. Vzniká spolupôsobením mnohých faktorov : zrak, hrúbka rysiek, najmä však stav atmosféry, vlastnosti d'alekohradu a dĺžky zámery d.

Chyba z nezvislého post~avenia laty je najnebezpečnejšou chybou nitkového diarkomera. Má charakter premenlivej systematickej chyby, ktorá pri strmýeh zámerách môže dosiahnut vysoké hodnoty (až nie

266

. ko~'k0 '

n'~~trov). Preto latu pri merani musíme vždy urovnávat' podl'a r~ektifikovanej kruhovej libeiy:

i~ýhody nitkového . diaPkc~~nera . sú Jednoduché meranie, r ' chlost' ne~yžaduje sa osobitný prístroj (každý teodolit má nitkov ' dĺžko , y mer).

Nevýhody nitkového diarkomera sú nízka resnost' a v'sledk r

p y y t eba redukovat'.

11.2.4 Diagramový diaľkomer

Nevýhodu redukcie výsledkov meraní nitkovým diarkomerom od-. stránili konštruktéri diagramovým diarkQmerom, v ktorom sú pev~é rysky nahradené krivkami. Pomocou kriviek možňo čítat' priamo d a h.

Diagramov~ dial'komery sú praktiEky redukčné tachymetre s ki~ivkovymi diagramami ako diarkomerným a výškomeŕným zariadením v obrazovej rovine. Všeobecne sú to dvojice kriviek pre d a h, ktoré menia svoju odrahlost' v závislosti od ~i podra redukčných vzorcov. Podra vzdialenosti laty a sklonu d'alekohradu ohraničia tieto krivky latový úsek úmerný d a h.

Vychádzajme z rovnic nitkového diarkomera pre šikmú zámeru ( 11.28 a 11.29), v ktorých pre d a h zvoTme rozdielne násobné kanštanty kd a kh

d = kl cos2 ~3 = f cosz /3Id = kdld 1

; ( 1.31)

h = kl - sin 2/3 = f 1 sin 2~i1 = k I 1

2 2 h n ~ ( 1 1. 32)

Aby určenie d a h bolo jednoduché, kd a kh musia byt' celé čísla najčastejšie kd = 100, 200; k~ = 10, 20, 50, - 10, - 20 - 50. Hodnot ,

, y ld a lh sú pre dlzky a prevýšenia rozličné a menia sa s uhiom ~i. Obidve dvojice kriviek pre d a h majú základnú krivku z spoločnú

, - kružnicu. Potom ld a l~ sú poradnice kriviek pre rôzne dĺžky a prevyšenia od základnej kružnice (obr. 11.16).

U nás sa najčastejšie používa Zeissov diagramový tachymeter značky Dahlta, vyrobený podra návrhu nôrskeho inžiniera Dahla. Diagramový tachymeter Zeiss Dahlta 020 vyvinuli okolo roku 1950.

Diagramy sú vyleptané ~na nepohyblivom sklenom prstenci, ktorý je

2~7

síce koncentrický s výškov~m kruhom, alé. neotáča sa s ním. Cez prstenec postupuje zväzok lúčov z d'alekohl'adu, čiže krivky sa premietajú do roviny zámerného kríža v celom zornom poli d'alekohl'adu. Pri pohybe dalekohTadu sa sníma vždy iné miesto pevného diagramového prstenca zodpovedajúce ~i.

Obr. 11.16. Konštrukcia kriviek diagramového diaTkomera

z - základná krivka, d - krivka vodorovných df žok, h - krivka prevýšenia

Prf s.troj má tri výškové kri`vky s konštantami kk = 10, 20, 100 a dodáv~ sa k nemu 4 m lata s klinovou úpravou vo výške 1,40 m. Novšie la'ty majú výsuvnú čast', ktorou možno priamo nastavit' výšku prístroja. Značka má nulové číslovania a pri meraní kladieme na ňu základnú krivku. Krivka pre dĺžky má kd = 100. Pŕetože autoredukcia sa spája s výškovým kruhom, pred čítaním musíme indexovú libelu urovnat'.

Diagramový táchymeteŕ Zeiss Dahlta O10 je modernejší, má kompenzátor výškového kruhu a optickú olovnicu. Na diagramovom kruhu pridali výškovú krivku pre kh = 50 a dalšiu diagramovú krivku pre kd = 200. ~ítanie v zornom poli na obr. 11.17b je : d = 1 OOId = - 100 . 0,292 = 29,2 m, h = 201h = - 20 . 0,218 ~ - 4,36 m.

Výrobca udáva presnost' na ~ 00 m pre dĺžky md = 0,1 m, n~ prevýšenie pri k = 10, mh = 30 mm, pre k = 20,.. mh = 50 mm. Uvedené hodnoty vyjadrujú vnútornú presnost' v ideálnych podmienkach pri malom ~.

Diagramový tachymeter Zeiss Dahlta OlOA ,vyvinuli nedávno na báze teodolitu radu Geomat Zeiss Theo 020A, preto má väčšinu častí

tohto prístroja, aj jeho uhlovú presnost'. Len diagramový kruh je umies-~ tený ako samostatná jednotka na pravom nosiči dalekohTadu. Inak diagramy aj spôsob čítania sú rovnaké ako pri Dahlte 010.

° b

 

Obr. 11.17. Zorné pole diagramového diaTkomera

a - pri vodorovnej zámere, b - pri sklonenej zámere

. ;;.I

. r~ - Presnost' diagramových dialkomerov

Presnost' diagramových dial'komerov závisí od presnosti autoredukcie (presnosti výroby kriviek 'a ich justáže). Krivky pretínajú stupnicu laty šikmo, čiže chyba z čítania je o niečo väčšia ako pri nitkových dial'komeroch. Autoredukčia je spojená so zvislým uhlom a meriame ju iba v prvej polóhe. Preto tu platia zásady u~edené v kap. 8 pri meraní ~i v jednej polohe. Treba zdôraznit', že zámernou osou pri diagramových diaTkomeroch je priesečník základnej krivky s vertikálnou ryskou. Po rektifikácii skúšame polohy výškových kriviek. Pri vodorovnej zámere (~i = 0) musí priesečník obidvoch výškových kriviek -~ kh ( + 10) a - kh ( - 10) ležat' na vertikálnej ryske. Násobnú konštantu kd môžeme kontrolovat' podobne ako pri nitkových diarkomeroch, ale na sklonenej základ nici. Konštanty k,, kontrolujeme aj na sklonenej základnici s výškami určenými niveláciou. '

'· ~-~ výhody diagramových diarkomerov sú rýchlost', ,jednoduché meran~~a p~iame m~r~nie d a h.

.~lj~~ýhoda diagramovýc~ ~~~~komerov je nízka presnost'.

26~

~

Kontrolné otázky:

l. Aké metódy na nepriame mernie dĺžok poznáte, a čo tvari ieh princíp?

2. Vysvetlite princíp merania dĺžky dvojobrazovým diarkomerom? 3. Opište princíp paralaktického merania dĺžok.

4. Opíšte princíp merania dĺžky telemetrom.

5. Vysvetlite princíp merania dĺžky nitkovým dial'komerom. 6. Určte prevýšenie bodov nitkovým diaTkomerom.

7. Opíšte princíp merania dĺžky diagramovým diarkomerom a vysvetlite, čím sa odlišuje od nitkového diarkomera?