10 MERANIE POSUNOV STAVEBNÝCH OBJEKTOV

V ostatných rokoch sa venuje zvýšená pozornosť meraniu posunov stavebných objektov a fyzikálnym faktorom, ktoré pôsobia na stabilitu najmä základových konštrukcií objektov. Príčinou tohto zvýšeného záujmu je skutočnosť, že stavebné objekty sa navrhujú a budujú kvôli ochrane poľnohospodárskeho pôdneho fondu, na menej hodnotných pozemkoch s horšími geologickými, hydrogeologickými a základovými podmienkami. Okrem toho sa budujú nové objekty so zložitou konštrukciou a veľkými rozmermi, s náročnými technologickými zariadeniami, ktoré z hľadiska bezpečnosti a funkčnej spoľahlivosti, vyžadujú stálu kontrolu základových a nosných konštrukcií objektu.

10.1 ÚČEL A VÝZNAM MERANIA POSUNOV

Účelom merania posunov a deformácií konštrukcií stavebných objektov je:

Každý, aj správne založený a vybudovaný stavebný objekt, zaznamenáva nielen počas výstavby, ale aj počas prevádzky určité priestorové zmeny, ktoré pôsobia na geometrické parametre konštrukcií objektu, a tým narušujú ich statickú funkciu a spoľahlivosť. Najčastejšie dochádza k sadaniu základov objektu a k deformáciám nosných konštrukcií, ktoré časovo prebiehajú rozlične podľa druhu, tvaru a rozmerov základov, priebehu zaťaženia a fyzikálnych faktorov prostredia.

Informácie, ktoré sa získajú meraním posunov pozorovaných bodov objektu, využívajú sa na overovanie teoretických hodnôt, na diagnostiku a prognózu zmien v správaní sa sledovaných základových a nosných konštrukcií objektu v ďalšom období, prípadne na včasné odstraňovanie porúch vo výstavbe, alebo v prevádzke objektu.

10.2 DRUHY POSUNOV A ICH CHARAKTERISTIKA

Posunom (deformáciou) označujeme pozvoľné zmeny v priestorovej polohe konštrukcií objektu vplyvom pribúdajúceho zaťaženia základovej škáry, dynamických prevádzkových účinkov a ďalších, zvyčajne fyzikálnych faktorov, pôsobiacich na konštrukcie objektu v danom prostredí a čase. Meraním posunov objektu sa zisťuje priebeh, charakter a veľkosť obvykle priestorových zmien pozorovaných bodov, oproti , základnej alebo predchádzajúcej polohe.

V praxi najčastejšie zisťujeme:

Sadanie (zdvíhanie) - zvislú zložku posunu smerom dolu (hore), väčšinou vyvolanú stlačením základovej pôdy.

Priehyb (ohyb) - pretvorenie obvykle nosnej konštrukcie objektu vplyvom zaťaženia konštrukcie.

Naklonenie - odchýlenia objektu od zvislice alebo od vodorovnej roviny.

Posun - zvislý, alebo vodorovný posun pozorovaného bodu objektu oproti základnej etape merania.

Zosun - pohyb pozorovaného bodu terénu vplyvom porušenia stability svahu ľudskou činnosťou alebo pôsobením vody na nepriepustných klzkých plochách.

Pozorovaný bod-bod na objekte, ktorým sa sledujú posuny alebo deformácie konštrukcie objektu.

Absolútny posun - posun pozorovaného bodu určený v sústave nezávisle od sledovaného objektu.

Relatívny posun - posun pozorovaného bodu určený relatívne vzhľadom na zvolený pozorovaný (vzťažný) bod. Vyjadruje vzájomné relatívne zmeny pozorovaných bodov objektu.

Vzťažný bod (predtým pevný bod) -polohovo alebo výškovo určený bod, ku ktorému sa vzťahujú absolútne alebo relatívne zmeny pozorovaných bodov objektu.

Vzťažná sústava-súbor vybraných bodov, ktoré sú vo vzájomnom matematickom vzťahu, ku ktorej sa vzťahuje absolútna priestorová zmena v polohe pozorovaných bodov objektu.

10.3 POTREBA MERANIA POSUNOV

Posuny stavebných objektov sa merajú počas a po dokončení výstavby. Meranie predpisuje projektant po dohode s investorom, a to na podklade vyhodnotených prieskumov o základovej pôde a navrhovaného spôsobu zakladania najmä vtedy, keď:

a) posuny môžu mať rozhodujúci význam na funkčnú spoľahlivosť, bezpečnosť a využiteľnosť objektu alebo zariadení,

b) ide o objekty nezvyčajnej základovej a nosnej konštrukcie alebo objekty založené na nepriaznivých geologických podmienkach,

c) ide o objekty vybudované na podkopaných územiach (bane, tunel, metro),

d) ide o objekty, kde sa očakávajú nerovnomerné posuny počas výstavby alebo prevádzky.

10.4 PROJEKT MERANIA POSUNOV

Pre každý stavebný objekt, na ktorom treba sledovať posuny, vypracuje sa projekt merania posunov, ktorý tvorí dôležitú súčasť projektu stavebného diela. Obsah a náležitosti projektu sú v ČSN 730405 [17].

10.5 VYŽADOVANÁ PRESNOSŤ MERANIA POSUNOV

Presnosť merania posunov závisí od veľkosti a charakteru posunov za určitý čas. Podľa ČSN 730405 [17] napr. presnosť merania zvislých posunov je charakterizovaná hodnotou základnej strednej chyby

223

---------------

kde s je teoreticky očakávaný (vypočítaný) celkový posun alebo jeho zložka (mm).

Hodnota m vyjadruje pomer medzi očakávanou hodnotou posunu a a strednou chybou meraného posunu ms. Tento pomer však môže byt aj 1/5, /1O alebo 1/20. Pomer určí projektant.

Hodnotu strednej chyby treba testovaním výsledkov merania overiť [17], pretože prekročenie tejto hodnoty môže nepriaznivo ovplyvniť prognózu ďalšieho vývoja posunov.

Pri stavbách (objektoch) založených na súdržných pevných zeminách, sadanie základov počas výstavby predstavuje asi 70 % očakávaných konečných hodnôt; pri tvárnych zeminách je to 50 % očakávaných hodnôt posunov.

10.0 METÓDY MERANIA POSUNOV

Posuny, najmä ich zvislú zložku možno určovať rozličnými fyzikálnymi meracími metódami (mechanickými, optickými, elektrickými, elektronickými, hydrostatickými a pod.), medzi ktoré patria aj geodetické metódy, najmä metódy nivelácie, trigonometrická metóda a fotogrametrické metódy.

Geodetické metódy poskytujú informácie o posunoch v absolútnych alebo relatívnych hodnotách, kým ostatné meracie metódy vo väčšine prípadov poskytujú informácie iba o relatívnych hodnotách posunov.

Princíp merania posunov je v tom, že, najprv sa vykoná základné meranie pozorovaných bodov objektu, väčšinou pri nulovom zaťažení základovej škáry objektu, a potom sa vykonajú podľa projektu, etapové merania počas výstavby pri postupnom zaťažovaní základnej škáry objektu nosnými konštrukciami objektu.

Geodetické metódy merania posunov vyžadujú, aby sa v predstihu pred meraniami vybudovala sieť pevných (lepšie vzťažných) bodov na každej stavbe minimálne 3 až 4 body. Ich lokalizácia a stabilizácia v priestore stavby musí byť taká, aby sa ich poloha a stabilita nenarušila stavebnou činnosťou alebo inými vplyvmi na stavenisku.

V ČSFR sa na stabilizáciu vzťažných bodov používa skalná stabilizácia, t.j. klincová alebo čapová nivelačná značka osadená do skaly, betónová stabilizácia betónovými blokmi alebo hĺbková stabilizácia, po ktorej sa používa geologická pažnica do hĺbky min. 2,5 až 4,0 m (obr. l4.1b). Podrobnosti o stabilizácii vzťažných bodov sú v ČSN 73 0416 [13]. Polohové vzťažné body sa stabilizujú betónovými piliermi (obr. 1O.1a), ktoré majú platničku na zvislé dostredenie a upevnenie teodolitu 1 a väčšinou aj čapovú nivelačnú značku, prípadne aj zvýšenú rúrkovú konštrukciu 2 pre stanovisko prístroja (obr. l0.1).

Obr. 10.1. Hĺbková stabilizácia bodu

a - polohovej siete, b - výškovej siete; 1 - výšková značka, 1 - kryt, 3 - betón

Pri geodetických metódach sa vyžaduje sieť pozorovaných bodov na objektoch. Ich rozmiestnenie a stabilizáciu na objektoch určuje projekt merania posunov. V praxi sa na stabilizáciu výškových bodov obvykle používajú špeciálne klincové alebo čapové značky vyhotovené z antikoróznych materiálov (bronz, oceľ a pod.) (obr. l0.1 ). Ich počet a rozmiestnenie na objekte má byť taký, aby sa mohli spoľahlivo určovať posuny staticky dôležitých častí základových aleho nosných konštrukcií objektu. Meracie značky na objektoch musia byť stabilné, tvarom vyhovujúce, nenápadné a lokalizované na objekte tak, aby pre geodetické merania boli prístupné. Značky sa označia číslami a proti korózii sa musia chrániť ochrannou farbou a krytom (poklopom).

Obr. 10.2. Odporúčané typy výškových značiek pozorovaných bodov na zobrazenie posunov

Pozorované hody (značky) na meranie vodorovných posunov (trigonometrickou a fotogrametrickou metódou alebo metódou zámernej priamky) majú zvyčajne tvar čierno-bieleho medzikružia z plastov alebo z kovových antikoróznych materiálov (obr. 10.3). Výhoda značiek tohto typu je v tom, že nie sú citlivé na presné alebo vodorovné osadenie na objekte a sú veľmi vhodné na veľmi presné cielenie nielen pri priamych ale aj pri bočných zámerách.

Obr. 10.3. Kruhový typ zámernej značky na meranie vodorovných posunov

Meranie posunov stavieb patrí medzi špeciálne práce geodézie a na ich realizáciu odporúčame [6, 17] alebo MN na meranie posunov a deformácií stavebných objektov geodetickými metódami. SÚGK 984 313 MN-1(83), resp. MN ČÚGK 984313 MN-1(78).

10.7 APLIKÁCIA GEODETICKÝCH METÓD NA MERANIE POSUNOV

Geodetické metódy sa používajú najmä na meranie zvislých a vodorovných posunov stavebných objektov.

10.7.1 Metódy merania zvislých posunov

Na meranie zvislých posunov používame geometrickú, hydrostatickú a laserovú niveláciu, ako aj trigonometrické, fotogrametrické a iné relatívne fyzikálne metódy. Zvislé posuny sa určujú v absolútnej alebo relatívnej vzťažnej sústave.

10.7.1.1 Meranie posunov niveláciou

Na meranie zvislých posunov sa najčastejšie používa veľmi presná nivelácia (VPN) alebo presná nivelácia (PN). Pre osobitne náročné úlohy sa používa aj zvlášť presná nivelácia (ZPN). Princíp použitia nivelácie je založený na periodicky sa opakujúcich niveláciách pozorovaných bodov stabilizovaných na meranom objekte. Pri nivelačných meraniach sa používa postup geometrickej nivelácie [29]. V obťažných podmienkach stavebných objektov sa používajú namiesto trojmetrových invarových nivelačných lát nivelačné laty dĺžky 1,75 m alebo 1,0 m (napr. firmy Kern, Wild, Zeiss a pod.). Na určovanie posunov sa používajú prevýšenia medzi pozorovanými a vzťažnými bodmi, z ktorých môžeme vypočítať výšky pozorovaných bodov. Na nivelačné meranie používame vložen ý alebo uzavretý nivelačný ťah. Vhodnejší je uzavretý nivelačný ťah, ktorý začína a končí na tom istom bode. Každý nivelačný ťah meriame dvakrát (obr. 10.4).

Podľa realizácie nivelačnej zámery môžeme na niveláciu použiť libelové alebo kompenzátorové nivelačné prístroje. Podľa zdroja svetla na niveláciu používame optické alebo laserové prístroje a podľa presnosti (strednej kilometrovej chyby dvojitej nivelácie - mo) veľmi presné nivelačné prístroje (m0 ‹= 0,3 mm) alebo presné nivelačné prístroje (0,3 < m0 < 1,0 mm). V priestoroch s dynamickými otrasmi sa kompenzátorové a laserové prístroje neosvedčujú.

Obr. 10.4. Situácia vzťažných a pozorovaných bodov na meranie zvislých posunov objektu

Pri výpočte zvislých posunov sa dodržiavajú zásady pre nivelačné výpočty [29].

10.7.1.2 Meranie hydrostatickou niveláciou

Na meranie zvislých posunov sa používa presná hydrostatická nivelačná súprava napr. firmy Freiberg alebo prístroje vyvinuté Ústavom merania (ÚM) SAV a VÚGTK v Zdiboch [5]. V praxi sa používajú prenosné alebo stacionárne hydrostatické prístroje trvale namontované na meranom objekte. Z hľadiska rýchlosti a presnosti merania sú vhodnejšie stacionárne automatické hydrostatické prístroje. Dosahuje sa nimi presnosť relatívneho prevýšenia bodov ±0,005 až 0,010 mm. Tieto prístroje sa používajú u nás napr. na meranie naklonenia objektov atómových elektrární v Jaslovských Bohuniciach. Podrobnosti o meraní posunov hydrostatickou niveláciou sú v [5], resp. [29].

70.7.1.3 Trigonometrické meranie posunov

Trigonometrickou metódou možno určovať priestorové zmeny v polohe pozorovaných bodov, t.j. posuny v smere osi y, x, z, a to v relatívnych alebo absolútnych hodnotách. Metóda je založená na meraní vodorovných a zvislých uhlov z dvoch alebo troch stanovísk prístroja. Na základe uhlových zmien pri etapovom meraní oproti základnému meraniu a známej dĺžky zámer, vypočítame výškové a polohové posuny pozorovaných bodov objektu. Dĺžky zámer, potrebné na výpočet posunov pozorovaných bodov, získame z pretínania napred uhlami.

Zvislé posuny pozorovaných bodov určujeme zo zmien zvislých uhlov meraných v dvoch časových intervaloch z pevných (observačných) bodov (stanovísk prístroja). Princíp trigonometrického merania zvislých posunov vyplýva z obr. 1O.6. Zvislý posun pozorovaného bodu vypočítame podľa vzťahu

------------------------------

----------------

---------------

-----------------

-----------------------

Výrazy A = d/d " cos² b a B = tgb sú zväčša pre všetky etapy merania prakticky konštantné a vypočítame ich iba raz pri základnom meraní.

230

Kvôli kontrole a zvýšeniu presnosti určenia zvislých posunov vykonáme meranie a výpočet z dvoch prípadne troch stanovísk prístroja. Ako cieľové značky na meranie zvislých a vodorovných posunov sa používajú značky v tvare čierno-bielych medzikruží (obr. 10.3).

Obr.10.6. Princíp trigonometrického merania zvislých posunov

Pri väčších prevýšeniach medzi pevnými a pozorovanými bodmi je trigonometrická metóda rýchlejšia ako nivelácia a umožňuje merať zvislé posuny aj v tých prípadoch, keď niveláciu nemožno použi. Niveláciu však nemôže nahradiť. Ekonomicky je výhodná najmä vtedy, kde je vybudovaná trigonometrická sieť na meranie vodorovných posunov. Presnosť určenia zvislých posunov je asi ±0,4 až 0,7 mm. Táto metóda je vhodná na meranie zvislých posunov pozorovaných bodov sypaných priehrad, oceľových nosných konštrukcií mostov, priemyselných hál a pod. Vodorovné posuny pozorovaných bodov určujeme pri známych dĺžkach zámer zo zmien vodorovných uhlov meraných z dvoch, obyčajne troch pevných bodov - stanovísk prístroja (obr. 10.7). Veľkosť vodorovných posunov pozorovaný ch bodov môžeme určovať graficky, počtársko-graficky alebo počtársky, t. j. výpočtom pravouhlých súradníc pozorovaných bodov pomocou programov počítačov.

Trigonometrická metóda na meranie vodorovných posunov je vhodná pri sledovaní posunov priehrad, výškových objektov, mostných konštrukcií a pod. Jej presnosť pri priaznivých podmienkach je ±0,3 až ±0,5 mm.

Obr. 10.7. Princíp trigonometrického merania vodorovných posunov

n - na výpočet počtársko-grafickým postupom, b - na výpočet Pravouhlými súradnicami

10.7.1.4 Fotogrametrické meranie posunov

Fotogrametrické metódy umožňujú v krátkom časovom rozpätí, prakticky súčasne, zaregistrovať na snímkach množinu pozorovaných bodov na objekte, a to tak vo vertikálnom, ako aj horizontálnom smere, ktoré po meračskom fotogrametrickom vyhodnotení poskytujú informácie o priestorovej situácii pozorovaných bodov na meranom objekte. Fotogrametrické snímky, vyhotovené a rovnakých stanovísk fotokomory, v dvoch Fasových obdobiach, umožňujú určiť posuny pozorovaných bodov objektu v rovine snímky, t.j. v súradniciach x, z, resp. vo všetkých troch smeroch, t.j. v súradniciach x; y, z, keď snímky vyhotovíme na priestorovej základnici.

Pri metóde pozemnej fotogrametrie s časovou základnicou sú snímky vyhotovené na tom istom stavenisku v dvoch časových úsekoch, napr. pri základnom a etapovom meraní (obr. l0.8a). Vyhodnotenie snímok (optický model) môžeme vymerať na stereokomparátore, napr. Zeiss 1818 alebo na jednosnímkovom komparátore Zeiss Komess 3030. Zo snímkových súradníc určíme deformačné paralaxy a pomocou nich

komponenty deformačných posunov D x a D z podľa vzťahov

----------------------

---------------------

kde xo´, zo´, xi' a zi' sú snímkové súradnice pri základnom a etapovom meraní,

ms. - snímková mierka,

p, q - horizontálna a vertikálna paralaxa.

Obr. 10.8. Fotogrametrické meranie posunov

a - s časovou základnicou, 6 - s priestorovou základnicou

Podrobnosti o fotogrametrickom meraní a vyhodnotení snímok sú uvedené v učebnici Fotogrametria. Pri metóde s reálnou priestorovou základnicou sa fotogrametrické snímky vyhotovia z dvoch bodov (stanovísk) konkrétnej fotogrametrickej základnice (obr. l0.86). Z rovnakých stanovísk sa vyhotovia snímky pri základnom a etapovom meraní. Po vyhodnotení snímok vo všetkých troch smeroch, t.j. v súradniciach x, y, z vypočítame hodnoty posunov D x, D y, D z [5].

Presnosť fotogrametrického určenia posunov podstatne závisí od miery snímok, kvality fotokomory, snímkového materiálu, kvality vyhodnotenia snímok a od vzdialenosti fotokomory od meraného objektu. V praxi sa dosahuje presnosť v súradniciach x, z (v rovine snímky) asi ±0,3 až 0,5 mm a v súradnici y presnosť ±2 až 3 mm (presnosť klesá so štvorcom vzdialenosti fotokomory od objektu). Fotogrametrické metódy majú nevýhodu v tom, že výsledky merania nie sú k dispozícii ihneď po meraní, ale až po ich laboratórnom spracovaní a vyhodnotení snímok. Fotogrametrické snímky objektu majú však cennú dokumentačnú hodnotu a možno ich vyhodnotiť aj z iných hľadísk, na aké sa pôvodne určili. Fotogrametrické metódy sa osvedčili pri meraní priehybov nosných oceľových konštrukcií mostov, pri meraní posunov sypaných priehrad, deformácií stožiarov, dynamiky zosuvov a pod. [5].

10.7.1.5 Meranie vodorovných Posunov zámernou priamkou

Meranie vodorovných posunov zámernou priamkou patrí medzi jednoduché a rýchle metódy. Princíp metódy je v meraní vodorovných odchýlok pozorovaných bodov objektu od zvislej roviny danej dvoma pevnými bodmi (obr. 10.9). Na jednom konci zámernej priamky je stanovisko prístroja P a na druhom konci zámerný terč T. Vodorovné posuny pozorovaných hodov môžeme merať v podstate dvoma spôsobmi:

- pomocou merania paralaktických uhlov d medzi Pevnými a pozorovanými bodmi,

- pomocou posuvného zámerného terča s lineárnym meradielkom, ktorým zaradujeme pozorované body do smeru zámernej priamky a jeho polohu odčítame na lineárnom meradielku s mikrometrickou skrutkou. Rozdiel čítaní pri základnom a etapovom meraní je priečny posun q pozorovaného bodu.

Obr. 10.9. Princíp merania posunov zámernou priamkou

Meranie sa skladá zo základného a etapového merania. Podľa meraných paralaktických uhlov, resp. čítaní na meradielku, vypočítame vodorovné posuny pozorovaných bodov. Dĺžky zámer J od prístroja po pozorované body objektu (pre meranie paralaktických uhlov) stačí poznať len jedenkrát pri základnom meraní s pomernou presnosťou 1 : 500 až 1 : 1 000. Priečny posun v polohe pozorovaného bodu vypočítame podľa vzorca

------------------

kde ki = di: d " je pre jednotlivý bod prakticky konštanta.

Meranie posunov zámernou priamkou je vhodné na meranie vodorovných posunov priehrad, podpier alebo nosných konštrukcií mostov, oporných múrov na cestách a pod.. Presnosť merania je ±0,2 až 0,4 mm. Stabilitu pevných (vzťažných) bodov zámernej priamky overujeme zaisťovacími bodmi A a B (obr. l0.9). Na meranie posunov zámernou priamkou sa používajú aj laserové prístroje [38], ktoré proti optickým prístrojom majú väčší dosah, väčšiu rýchlosť, skracujú čas na meranie, ale znižujú presnosť merania. Podrobnosti sú v [5].

10.7.1.6 Meranie zosuvných a podkopaných území

V ČSFR sa vyskytuje vyše 10000 území so svahovými poruchami spôsobenými miestnymi prírodnými pomermi alebo umelými najmä stavebnými zásahmi. Spôsobujú veľké hospodárske škody a straty na ľudských životoch.

Sledovanie dynamiky zosuvov možno zabezpečiť rozličnými fyzikálnymi meracími metódami, medzi ktoré sa zaradujú aj geodetické metódy najmä metódy nivelácie, trigonometrická metóda, metódy zámernej priamky a fotogrametrické metódy. Pozorované body (prirodzene alebo umele stabilizované) zvolíme v teréne tak, aby sme určili smer hlavných pohybov hornín a hranicu zosuvnej oblasti (Nemčok, A.: Zosuvy v slovenských Karpatoch, Bratislava 1982). V praxi sa najčastejšie uplatňujú fotogrametrické a trigonometrické metódy, pričom sa využívajú elektrooptické dĺžkomery.

Dynamiku zosuvného územia možno vyjadriť vrstevnicami, profilmi a rezmi vo vodorovnom i zvislom smere alebo vektormi jednotlivých pozorovaných bodov alebo terénnych útvarov.

Posuny pôdy a objektov na podkopanom území spôsobuje jednak ťažba uhlia a rúd a jednak budované podzemné objekty, ako sú tunely, metrá, podzemné sklady a pod. V danom prípade má meranie posunov dvojaký účel:

10.7.1.7 Ďalšie metódy na meranie posunov

Z geodetických metód sa na meranie posunov používajú ojedinele aj polygónové ťahy (na meranie vodorovných posunov hrádzí, zosuvných území a pod.), elektrooptické dĺžkomery (na meranie zosuvných území a pod.), optické prevažovače (Zeiss PZL I00, Wild ZL/NL) a na meranie náklonu výškových objektov (napr. optické pendametre) a pod. Z iných fyzikálnych metód sú to najmä prístroje na meranie relatívnych zvislých alebo vodorovných posunov, ako napr. digitálna libela AE 20 firmy VEB Feinmessenfabrik Suhl (SRN), elektronické nivelačné prístroje firmy Tesa - Niveltronic, Minitevel a Leveltronic (Švajčiarsko) koincidenčná libela Zeiss 0,01 mm/m, tenzometre, kyvadlá atď. Podrobnosti sú v [5].

10.8 METÓDY VYHODNOTENIA A SPRACOVANIA VÝSLEDKOV MERANIA

Pri všetkých metódach merania posunov sa okrem číselných údajov o posunoch a deformáciách konštrukcií objektu vypracuje aj grafické zobrazenie výsledkov meraní a technická správa.

10.8.1 Kontrola výsledkov merania posunov

Vyhodnotenie merania posunov sa väčšinou skladá zo štyroch etáp. V prvej etape sa vykonáva na stanovisko kontrola správnosti meraných hodnôt. Pri nivelačnej metóde sa prekontrolujú rozdiely medzi meraním tam a späť a uzávery v nivelačnom ťahu, pri trigonometrickej metóde sa kontroluje hrubé vystredenie zápisníkov, uzáverov v skupine, odchýlky na jednotlivé merané smery medzi skupinami a vykoná sa súčtová kontrola zvislých uhlov meraných v dvoch polohách a pod. Ak sú namerané hodnoty rozdielne, meranie sa opakuje.

V druhej etape sa vykoná úplné vystredenie zápisníkov a výpočet vyrovnaných hodnôt.

V tretej etape sa vypočítajú posuny vzťažných a pozorovaných bodov.

Vo štvrtej etape sa posúdia presnosti výsledkov merania a porovnajú sa s teoretickými hodnotami.

Spôsob a lehoty spracovania výsledkov merania, odovzdanie čiastkových správ a záverečnej správy urči projekt merania posunov [17]. Z výsledkov meraní posunov stavebných objektov je zrejmé, že okrem vlastných meraní treba súčasne s meraním registrovať nielen stavebné a prevádzkové podmienky, ale aj zmeny atmosférických a iných fyzikálnych faktorov v danom prostredí merania, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť presnosť, alebo ktoré pôsobia na stabilitu základov a deformácie základových a nosných konštrukcií objektu. Sú to najmä teplota vzduchu a pozorovaných konštrukcií, hladina podzemnej vody, slnečné žiarenie, vietor, zrážky, vlhkosť vzduchu a ďalšie údaje. Tieto podmienky určí projekt merania posunov. Získané údaje sú potrebné na geodetické, geologické, geotechnické a statické vyhodnotenie meraných posunov.

10.8.2 Spracovanie výsledkov merania

Výsledky merania sa spracúvajú a vyhodnocujú tabelárne a graficky. K výsledkom merania treba uviesť stručný komentár, ktorým sa zhodnotia podmienky merania, presnosť a vykoná sa interpretácia výsledkov merania. Spôsob tabelárneho spracovania výsledkov merania posunov určí projekt. Vyhodnocujú sa posuny vzťažných a pozorovaných bodov vzhľadom na základné meranie a ich stredné chyby, ktoré možno uviesť pre jednotlivé body alebo pre skupinu bodov.(tab. 10.1 ).

Tabuľka 10.1 Výsledky merania zvislých posunov objektu ZZP

Pri grafickom vyhodnotení sa najčastejšie používajú [l7, 5]:

Obr. 10.11. Axonometrické znázornenie zvislých posunov mostovky pri zaťažovacej skúške mosta

Obr. 10.10. Časový priebeh zaťaženia a sadania základov chladiacej veže

0- výstavba, 1 - prevádzka, 2 -odstávka

Obr. l0.72. Priebeh zvislých posunov

a-cestná mostovka mosta, b - železničná mostovka mosta DŽM v Bratislave počas prevádzky

10.8.3 Interpretácia výsledkov merania

Preukázateľnosť určených posunov, t.j. zistenie, či namerané hodnoty posunov sú dôsledkom skutočných posunov alebo vznikli pôsobením chýb pri meraní, prípadne vplyvom zmien fyzikálnych vlastností prostredia, sa posudzuje podľa vzťahov určených hodnôt posunov proti ich presnosti a koeficientu spoľahlivosti.

Dodržanie požadovanej presnosti merania posunov sa overuje testovaním presnosti meraných posunov [17].

Podrobnosti o testovaní a interpretácii výsledkov meraní sú v [5].

10.8.4 Elaborát o meraní posunov

Čiastkovú a záverečnú správu o výsledkoch merania posunov zostavuje organizácia, ktorá vykonáva meranie posunov. Záverečná správa väčšinou obsahuje:

a) projekt merania, vypracovaný projektom statikom,

b) čiastkové správy o meraní, ktoré obsahujú údaje o realizovaných meraniach, výpočty a rozbory presnosti, použité vzťažné (východiskové) body, výsledky merania, údaje o podmienkach a zmenách Fyzikálnych faktorov prostredia, ovplyvňujúcich výsledky merania a statiku sledovaných konštrukcií objektu,

c) záverečnú technickú správu a čiastkové správy o výsledkoch merania,

d) geodetickú, geotechnickú a statickú interpretáciu výsledkov jednotlivých alebo vybraných etáp merania. Odporúča sa, aby pri nových stavbách odborné posúdenie vykonal projektant objektu a pri používaných objektoch spracovateľ odborného statického posudku.

10.8.5 Bezpečnosť pri práci

Opatrenie na zabezpečenie ochrany a bezpečnosti pracovníkov pri meraní posunov stavieb obsahujú predpisy [24], prípadne osobitné predpisy pre konkrétnu skupinu stavieb (energetické, priemyselné, dopravné, hydrotechnické a iné stavby).

Kontrolné otázky:

1. Význam merania posunov stavieb.

2. Vyžadovaná presnosť merania posunov.

3. Metódy merania zvislých posunov a ich princíp.

4. Metódy merania vodorovných posunov a ich princíp.

5. Metódy vyhodnotenia posunov.

6. Elaborát o výsledkoch merania a jeho skladba.