11 ZAMERIAVANIE STAVITEĽSKÝCN PAMIATOK

Starostlivosti o nehnuteľné kultúrne pamiatky a chránené časti prírody sa v ČSFR, podobne ako v iných kultúrne vyspelých krajinách, venuje veľká pozornosť a štát každoročne vynakladá zo štátneho rozpočtu v značné príspevky na ich ochranu, rekonštrukcie, reštaurácie a pod. činnosť v odbore pamiatkovej starostlivosti a ochrany vyplýva zo zákona. Starostlivosťou pre záchranu staviteľských pamiatok v ČSFR sú poverené Štátne ústavy pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Prahe a v Bratislave. Tieto pre zameriavanie a meračskú dokumentáciu vydávajú smernice, resp. metodické návody.

Prvoradým predpokladom pre stavebnú údržbu pamiatok, ich umelecko-historickú analýzu, pamiatkové úpravy a pod. je podrobne vyhotovená meračská dokumentácia, ktorá tkvie v presnom meraní a v grafickom zobrazení staviteľskej pamiatky, ako aj prostredia, v ktorom sa nachádza.

Meračská dokumentácia pamiatkových objektov [32] obsahuje väčšinou tieto druhy elaborátov:

a) Polohopis a výškopis najbližšieho okolia objektu alebo celého areálu v mierke 1 : 100 až I :500.

b) Pôdorysy objektu v mierke 1 . 100 alebo 1 : 50 vykreslené v myslenej rovine asi 0.5 až 1,2 m nad podlahou tak. aby prebiehala všetkými okennými a dverovými otvormi. Počet pôdorysov určuje počet podlaží.

c) Zvisle rezy 1 : l00 alebo 1 :50 zobrazujúce murivo aj všetky časti viditeľné v pohľade.

d) Pravouhlé pohľady (Priečelie) v mierke 1 : 100 alebo 1 :50 zobrazujúce všetky funkčné a výtvarné prvky stavby. Na zobrazenie detailov , napr. hlavice stĺpov, portály, rímsy, klenby a pod. sa podľa potreby použije aj väčšia mierka 1 .25, 1 :10, prípadne a: 1 : l.

Pri chránených častiach prírody meračská dokumentácia zahŕňa aj polohové aj výškové zameranie a vyhotovenie polohopisu s lokálnym

vyznačením detailov na získanie prehľadu o umiestnení jednotlivých častí, prípadne aj nadviazanie na susednú zástavbu a reliéf krajiny.

Polohopis menších pamiatkových areálov sa vyhotovuje v mierke 1 :200 alebo 1 : 100 a plán sa doplní pôdorysom jedného podlažia, zvyčajne prízemia. Rozsiahlejšie územia sa zobrazujú v mierke 1 : 1 000 až 1 : 5 000.

Neoddeliteľnou súčasťou meračskej dokumentácie pamiatkových objektov a chránených častí prírody sú fotogrametrické snímky odborne vyhotovené vo vhodných časových a klimatických podmienkach. Fotogrametrická dokumentácia vizuálne dopĺňa grafický elaborát meračskej dokumentácie a poskytuje informácie o druhu a stavbe staviteľskej pamiatky. V smerniciach [32] sú podrobne rozvedené geodetické a fotogrametrické metódy na zameriavanie staviteľských pamiatok. Niektoré príklady sú uvedené v [l, 6, 30].

Historické objekty majú väčšinou nepravidelný pôdorys a detaily (tvar miestností, schodíšť, hrúbka muriva, oblúky, klenby a pod.). To isté platí aj o výškovom usporiadaní a rozmeroch. Nepravidelnosti v rozmeroch staviteľských pamiatok nespôsobuje nedokonalosť meračských prác alebo chyby v realizácii stavebných prác, ale sú spôsobené vedome na získanie určitého pohľadového dojmu. Príkladom sú napr. rozličné šírky veží Týnskeho chrámu v Prahe, nezvislé steny objektu alebo rozličné veľkosti okien napr. na kostole Sv. Anny v Krakove a pod. Preto treba presným meraním tieto nepravidelnosti zistiť a v zobrazovaní vyznačiť. Zameriavanie staviteľských pamiatok má význam pre:

1. konzerváciu -- zachovať pamiatku pred ďalšou skazou najmä pred poveternostnými vplyvmi:

2. rekonštrukciou - uvedenie do pôvodného historického stavu,

3. historický výskum,

4. štúdium kompozície stavebnej pamiatky (nepravidelnosti objektu, pohľadová zvláštnosť a výraznosť objektu a pod.).

11.1 METÓDY MERANIA

Výsledkom merania pamiatkových objektov sú stavebné výkresy, ktoré tvoria hlavný podklad na obnovu alebo rekonštrukciu pamiatky.

Geodetickú kostru na zameriavanie pamiatkového objektu tvorí geodetická sieť v najjednoduchšom prípade v tvare opísaného trojuholníka, obdĺžnika, štvoruholníka alebo pri väčšom objekte alebo v objekte v mestskej zástavbe polygónová sieť v tvare uzatvoreného polygónového ťahu (obr. 17.17). Na strany týchto sietí sa zameria obrys objektov.

Obr. 11.1. Štvoruholníková geodetická sieť na zameranie obrysu objektov

Na meranie detailov vnútri objektu sa z geodetickej siete vedú pomocné meračské priamky alebo rajóny do vnútra objektu na jednotlivé podlažia. Pre geodetickú polohovú a výškovú sieť sa použije súradnicový systém JTSK a výškový systém - Bpv.

Na zameriavanie detailu a vyhotovenie grafickej dokumentácie sa použije:

  1. metóda priameho merania,
  2. metóda pravouhlých súradníc,
  3. polárna metóda,

4. metóda pretínania napred,

5. fotogrametrické metódy,

6. metóda geometrickej nivelácie a trigonometrického merania výšok.

1. Metóda priameho merania, bežná v stavebnej praxi, je vhodná iba pri malých objektoch s pravidelným a pravouhlým tvarom. Náročná je na postavenie lešenia okolo objektu. Neposkytuje spoľahlivé výsledky, a preto sa používa len na orientačné účely. Ukážka priameho merania stĺpa je na obr. 11.2.

Obr.11.1. Priame meranie stĺpa pamiatky

2. Metóda pravouhlých súradníc je všeobecne známa. Kolmice sa vytyčujú pentagónom a nesmú byť dlhšie ako 4 m. Každé meranie kontrolujeme omernými mierami. Je vhodná pre pravouhlé miestnosti.

3. Polárna metóda umožňuje zamerať nepravidelné tvary miestnosti. Je vhodná v kombinácii s elektrooptickým dĺžkomerom s automatickým záznamom meraných údajov a grafickým spracovaním. Na meranie sa obvykle používa teodolit a pásmo na vidlici s milimetrovým delením. Z hľadiska požadovanej presnosti merania dĺžky zámer vnútri miestnosti sa zvolia do 10 m a uhly sa merajú na celé minúty. Podrobnosti uvádzajú smernice [32]. Ukážka merania polárnou metódou je na obr. 11.1.

4. Metóda pretínania napred uhlami sa používa najmä na neprístupné body, napr. na rohoch budov, na rímsach a pod. Metóda umožňuje polohové a výškové určenie bodu. Výborným pomocníkom je laser, ktorého stopa je po celý čas merania vhodným terčom pre teodolit z druhého stanoviska základnice.

5. Fotogrametrické metódy majú nezastupiteľné miesto pri vyhotovovaní meračskej dokumentácie pamiatok. Osobitne sú vhodné na

obr.

Fotogrametrická snímka a vyhotovená dokumentácia priečelia pamiatkovej budovy (starej radnice v Bratislave). Foto J. Petráš

zameranie priečelia a zložitých prvkov vonku a vnútri objektu (výzdoby, stropy, kupoly, okná a pod.). Na zameranie priečelia a vyhotovenia plánu priečelia má význam jednosnímková fotogrametria a stereofotogrametria. Produktom fotogrametrie je fotoplán priečelia vyhotovený opticko-mechanickým prekreslením snímok alebo grafický plán priečelia v čiarovom vyhotovení zameraný stereofotogrametriou. Jednosnímková fotogrametria s opticko-mechanickým prekreslením snímok priečelia vo forme fotoplánu má pre meračskú dokumentáciu staviteľských pamiatok mimoriadny význam, pretože poskytuje množstvo informácií o stave pamiatky. Z hľadiska požadovanej presnosti je metóda obmedzená členitosťou priečelia a je vhodná iba pre objekty s malými výstupkami (max. do 0,2 m). Pre objekty s hĺbkovým členením priečelia je vhodná stereofotogrametria s analógov ým alebo analytickým riešením. Analógové riešenie na vyhodnotenie snímok využíva stereoautograf, stereoplanigraf a pod. Analytické riešenie využíva priestorové snímkové súradnice vhodne zvolených bodov na objekte vymerané na stereokomparátore. Analógové riešenie má prednosti v tom, že umožňuje priame grafické vyhodnotenie v podobe plánu priečelia, pôdorysu alebo zvislých rezov, prípadne aj priame kartírovanie polohopisného a výškopisného plánu. Analytické riešenie má prednosti v pomerne vysokej presnosti a malej náročnosti na špeciálne prístroje. Podrobnosti o vyhotovení, vyhodnotení fotogrametrických snímok a vyhotovení meračskej dokumentácie sú v [32].

Príklad fotomeračskej dokumentácie priečelia budovy uvádza obr. 71.3.

6. Geometrická nivelácia sa používa na určovanie výšok podlaží, stropov, okien a pod. Nivelačným ťahom po schodišti alebo postupne pomocou nivelačných lát môžeme preniesť výšku na podlažia, do pivníc a pod. Pri väčších výškových rozdieloch na prenášanie výšok použijeme komparované pásmo s milimetrovým delením zavesené na okne a zaťažené vreckom piesku s hmotnosťou 5 kg. V blízkosti objektu alebo aj na jednotlivých podlažiach stabilizujeme výškovú značku a určíme jej nadmorskú alebo relatívnu výšku. Na určovanie výšok na neprístupných častiach staviteľskej pamiatky použijeme irigonometrickú metódu. Podrobnosti o metódach sú v smerniciach [32].

11.2 PRAKTICKÉ POKYNY K MERAČSKÝM PRÁCAM

Skúsenosti so zameriavaním staviteľských pamiatok potvrdzujú, že presnosť v polohe a výške podrobných bodov nemá byť väčšia ako chyba ±0,01 m, výnimočne ±0,02 m. Preto zvýšenú pozornosť treba venovať meračským prácam, metódam merania a zameriavaniu malých detailov na staviteľskej pamiatke.

Prípravou na meranie je meračský náčrt, podľa ktorého sa zameria a vyhotoví obrys a pôdorys objektu, pôdorysy, resp. vodorovné rezy podlaží, zvislé rezy, pohľady na priečelia a krovy, schodištia, okná a iné časti staviteľskej pamiatky podľa účelu jej zamerania a využitia meračskej dokumentácie. Samotné meračské práce sú zvyčajne veľmi prácne a fyzicky namáhavé. Spôsobuje to najmä zložitý tvar a veľké množstvo detailov, ktoré možno zobraziť na výkresoch veľkej mierky. Problémy vznikajú s prístupnosťou k zameriavaným bodom, s nedostatkom svetla a s veľkým množstvom rovnakých alebo podobných prvkov, ktoré treba zamerať, a potom zobraziť.

Nemerajú sa iba objekty, ale aj ich vlastnícke alebo užívacie hranice pozemkov a budov, ktoré vyplývajú z nepravidelnosti budov staviteľských pamiatok.

Meračské siete na jednotlivých podlažiach treba polohovo a výškovo spojiť s meračskou sieťou na zemi. Možno to vykonať pripájacím meraním cez schodištia, okná, dvere a pod. Najväčším problémom pri zameriavaní staviteľských pamiatok sú oblúkové časti objektov. Ak máme oblúk verne zobraziť, treba zamerať hlavné a podrobné body oblúka a pripojiť fotografiu. Z geometrie oblúkov vyplýva, že kružnicu určíme dvoma krajnými bodmi a vrcholom, elipsu tromi vrcholmi, gotický kružnicový oblúk piatimi bodmi so spoločným vrcholom (obr. 11.4 ) a pod.

Hrúbku stien objektu možno odvodiť z meračského náčrtu, ale kvôli kontrole odporúča sa ju priamo odmerať. Pri priečeliach meriame aj ich zvislosť. Nepravidelnosti v rozmeroch objektov na jednotlivých podlažiach sa vyskytujú najmä na historických budovách. Pivničné priestory objektov zameriavame podľa zásad banskomeračských meraní (pozri kap. 15). Príklad podrobného zamerania a zobrazenia miestnosti staviteľskej pamiatky je na obr. l1.5.

Obr. 11.5. Podrobné meranie a zobrazenie miestnosti staviteľskej pamiatky

Obr.11. 4. Zameranie gotického oblúka objektu

Na vyhotovenie meračskej dokumentácie a jej náležitostí platia zásady smerníc [32].

Obr. 11.6. Fotogrametrické vyhotovenie polohopisu a výškopisu v areáli devínskeho hradu

11.3 MERANIE A DOKUMENTÁCIA ARCHEOLOGICKÝCH PAMIATOK

Archeologické pamiatky vo väčšine prípadov si zvyčajne zameriavajú archeológovia. Používajú na to jednoduché meračské pomôcky a fotografie. Pri rozsiahlejších pamiatkach sa na meranie a vyhotovenie meračskej dokumentácie používajú geodetické a fotogrametrické metódy. Podrobnosti pre geodetické metódy merania a meračskú dokumentáciu treba dohodnúť s archeológom. Prípadné fotogrametrické meranie sa vykoná zo zvýšených stanovísk fototeodolitu, napr. z lešenia, zo žeriava a pod. Ako príklad meračskej dokumentácie tachymetrického fotogrametrického zamerania areálu zrúcanín hradu Devín kvôli archeologickému výskumu znázorňuje obr. 11.6. Výsledkom zamerania je polohopisný a výškopisný plán v mierke 1:500 a fotoplány priečelia jednotlivých zrúcanín objekto v v mierke 1 : 50.

Podrobnosti o zameriavaní staviteľských pamiatok uvádza literatúra Metodické pokyny pro zamižování památkových objektú a chránených částí prírody. SÚPPaOP. Praha, 1964 a časopis Geodetický a kartografický obzor. 1964 č. 6 a č. 9, 10.

Kontrolné otázky:

  1. Vymenujte metódy zameriavania staviteľských pamiatok.
  2. Dokumentácia o staviteľskej pamiatke a jej využitie.