14 URČENIE SMERU MIESTNEHO POLUDNÍKA

14.1 ZÁKLADNÉ POJMY

Myslená os zemskej rotácie pretína povrch Zeme v dvoch póloch, ktoré sa nazývajú zemské póly (severný pól Ps, južný pól Pj). Svetové póly sú priesečníky osi zemskej rotácie (predĺženej do nekonečna) s nebeskou klenbou (sférou). Svetový pól, ktorý leží bližšie k Polárke, je severný, protiľahlý je južný svetový pól. Zemský poludník je priesečník roviny prechádzajúcej osou rotácie so zemským povrchom. Priesečník roviny s nebeskou sférou sa nazýva astronomický poludník a priesečník s referenčnou plochou geodetický poludník. Ak rovinu otáčame v intervale 0 až 360° (napr. po 10°) dostaneme sieť poludníkov. Sieť poludníkov a rovnobežiek tvorí zemepisnú (geografickú) sieť. Astronomický azimut Aa je uhol, ktorý zviera trigonometrická strana d12 so severnou vetvou astronomického poludníka, meraný v smere pohybu hodinových ručičiek (obr. 14.1 ).

Azimut z bodu B1 na bod B2A12 sa nazýva priamy azimut, azimut z B1 na B1 A21 spätný azimut. Poludník bodu, na ktorom sa meria

Obr. 14.1. Astronomický azimut str.274

astronomický azimut (napr. B1 na obr. l4.!), sa nazýva miestny poludník. Miestny poludník možno definovať aj ako priamku, na ktorej v mieste merača dosahujú hviezdy svoju najvyššiu výšku nad horizontom. Smer miestneho poludníka treba určiť ešte pred meraním azimutu, prípadne ho trvalo zabezpečiť (stabilizovať). Na zistenie smeru miestneho poludníka sa používa niekoľko spôsobov.

14.2 URČENIE SMERU MIESTNEHO POLUDNÍKA TEODOLITOM

Okolo svetových pólov sa zdanlivo otáča nebeská klenba od východu na západ. Každá hviezda zdanlivo vychádza (na východe), dosiahne najvyššiu polohu v miestnom (astronomickom) poludníku - kulminuje, a potom zdanlivo zapadá (na západe).

Cirkumpolárne hviezdy sa nazývajú hviezdy, ležiace blízko svetového pólu, ktoré nikdy nezapadajú, ale ich pohyb po nebeskej klenbe je v uzavretej krivke (z pohľadu stanoviska merača).

Z obr. 14.2 je zrejmé, že smer miestneho poludníka (MP) rozdelí uhol m na dve polovice. Uhol rw zvierajú zámery na hviezdu, ktorá sa

Obr. 14.2. K určeniu smeru azimutu z kulminácie hviezdy

nachádza v rovnakých výškach H1 H2 nad zdanlivým horizontom (ZH) pred kulmináciou aj po nej.

Uvedieme praktický postup určenia smeru miestneho poludníka. Sekundový teodolit po dostredení a horizontácii na stanovisku sa stredom nitkového (ryskového) kríža zacieli na niektorú hviezdu, ktorá je blízko svojho kulminačného bodu a na vodorovnom kruhu sa od zvoleného nulového smeru číta hodnota o1. Potom sa pri dobre fixovanej zvislej pohybovke teodolitu sleduje zdanlivý pohyb hviezdy až do okamihu, keď sa hviezda po prechode kulminačným bodom znova stotožní so stredom nitkového kríža. V tejto polohe (pri utiahnutej pohybovke vodorovného kruhu) sa číta hodnota o2. Rozdiel obidvoch čítaní je uhol--------------

(14.1) Os uhla w určí hľadaný smer miestneho poludníka. Na spresnenie výsledku môžeme využiť niekoľko hviezd, pričom sa polohy ďalekohľadu vystriedajú. Uvedená metóda je len približná.

14.3 URLČENIE SMERU MIESTNEHO POLUDNÍKA VÝPOČTOM KONVERGENCIE

Ak poznáme pravouhlé súradnice dvoch bodov v S-JTSK B1 ( y1,x1), B2 (y2,x2), potom smer miestneho poludníka v týchto bodoch môžeme určiť podľa tejto úvahy (obr. 14.3).

Z obr. 14.3 môžeme napísať

a 1 = 360° - (Aa12 + d 12) (14.2)

a 2 = 360° - (Aa21 + d 21)

kde Aa je astronomický azimut strany B1 – B2,

d - smerová korekcia.

Smerové korekcie d závisia od polohy strany na výpočtovej ploche (elipsoide).

Ak je strana s12 v smere kartografického poludníka, potom smerové korekcie sú nulové.

Ak je strana približne v smere kartografickej rovnobežky, smerové korekcie dosahujú pre s=30 km, d =24mg.

Obr. l4.3. Určenie azimutov

Výpočet azimutov

-----------------------------

(14.3)

kde c je meridiánová konvergencia (poludníková zbiehavosť); je to uhol v určitom bode referenčnej plochy medzi dvoma poludníkmi.

Ak smerové opravy zanedbáme, potom vzťahy (14.2) budú mať tvar

a 1 = 360° - Aa12

a 2= 360° - Aa21

a pre azimuty (14.3) platí vzťah

A12=s 12+180°-c1

A21=s 12-c2 (14.5)

277

Z obr. 14.4a ďalej pre meridiánovú konvergenciu vyplýva ci=D´i-Yi (14.6)

kde D' je uhol medzi kladným smerom oxi x a kartografickým poludníkom

tgD´i=yi/xi= >D,'=... (14.9)

y - uhol medzi zemepisným (ZP) a kartografickým (KP) poludníkom. Vypočita sa zo vzťahu =sin D´ 0,5043489/cosui

kde u; je sférická zemepisná šírka,

sina = k=0,5043489,pričom a je pólová vzdialenosť kartografického pólu Pk a zemepisného pólu Ps na guli (obr. 14.4b).

Obr. 14.4. Určenie smeru miestneho poludníka výpočtom konvergencie

Smerník strany potrebný do vzťahov (14.3) alebo (14.5) vypočítame zo súradníc daných bodov

-----------------(14.8)

Miestny poludník v bode B1 vytýčime tak, keď k smeru B1 B2 pripočítame uhol a 1 z rovnice (14.2). Na vytýčenie sa použije teodolit. Podobne sa vytýči miestny poludník v bode B2.

14.4 URČENIE SMERU MIESTNEHO POLUDNÍKA GYROTEODOLITOM

Na určenie smeru miestneho poludníka môžeme použiť aj zotrvačníkové prístroje v tvare gyrokompasu alebo gyroteodolitu, ktoré sú presnejšie ako magnetické prístroje a umožňujú určiť astronomický azimut. Cyrokompas je gyroskop s obmedzeným jedným stupňom voľnosti v tom zmysle, že jeho hlavná os sa udržiava vo vodorovnej rovine. Pôsobením zemskej rotácie sa hlavná os s veľkou stálosťou stavia do roviny miestneho poludníka, čo potom umožňuje priame meranie astronomického azimutu, t.j. uhla zovretého severnou vetvou miestneho

Obr. 14.5. Gyroteodolit MOM Gi-el

poludníka s určovaným smerom. Súčasné konštrukcie gyroteodolitov sa skladajú z dvoch hlavných častí, a to z gyrokompasu (citlivý člen vhodnej konštrukcie) a bežného optického teodolitu (obr. 14.5). Gyrokompas tvorí trvalú alebo snímateľnú časť gyroteodolitu. V praxi sa používajú aj gyrokompasové nadstavce, ktoré tvoria doplnkové orientačné zariadenia na bežné druhy teodolitov [30]. Sú vhodné na operatívne použitie najmä v stiesnených banských priestoroch. Ako príklad uveďme nasadzovací zotrvačník (nadstavec) GAK-1 firmy Wild (obr. 14.6a), ktorý je nasadený na teodolit TI6 (obr. 14.6b).

Obr.74.6. Gyrokompasový nadstavec GAK-1. Foto: Wild o - rez zotrvačníkom, h - nasadený na teodolite Tifi

Gyrokompas v podstate predstavuje mechanické zariadenie, ktorého funkčná schéma je znázornená na obr. 14.7. Je to vlastne gyroskopas obmedzeným jedným stupňom voľnosti v osi y, takže sa môže voľne otáčať v hlavnej osi zotrvačníka x a vo zvislej osi z. Aby bolo možné hlavnú rotačnú os zotrvačníka udržať v horizontálnej polohe, záves zotrvačníka je upravený napr. tak, aby ťažisko sústavy, zahŕňajúce spolu vlastné otáčajúce teleso a jeho uloženie, bolo nižšie ako stred otáčania. V bode T je ťažisko celého systému. Citlivý prvok gyrokompasu je asynchrónny trojfázový vysokoobrátkový elektromotor s veľkým otáčavým momentom. Takto upravený prístroj sa nazýva kyvadlový zotrvačníkový kompas alebo gyrokompas .Keď sa zotrvačníku udelia dostatočne vysoké otáčky (20000 až 30000.min-1), potom zotrvačník sa bude snažiť dodržať svoju priestorovú polohu aj pri pohybe svojho nosiča. Táto vlastnosť zotrvačníka, ako aj pohyb nosiča,

t.j. denná rotácia Zeme, využije sa na funkciu kompasu, ktorý na zemskom povrchu asi do zemepisnej šírky j <= 75° bude ukazovať smer astronomického severu.

Obr. 14.7. Principiálna schéma gyrokompasu

Konštrukcia gyrokompasov sa spolu s rozvojom elektroniky postupne vyvíjala. V súčasnosti vyrábajú gyroteodolity v SRN, Maďarsku (MOM), Švajčiarsku atď.

14.4.1 Metódy gyroteodolitového usmerňovacieho merania

Gyroteodolitom meriame gyrokompasový smer, ktorý vplyvom rozličných činiteľov nezaujme polohu zhodnú s rovinou miestneho poludníka, ale sa od nej odchyľuje o hodnotu gyrokompasovej konštanty. Podľa toho, či azimut orientovanej strany určujeme pomocou vypočítanej alebo z priameho merania získanej konštanty, rozlišujeme meranie:

Postup merania gyrokompasom je rozdielny pre každý typ prístroja a metódu merania (je opísaný v návodoch na obsluhu).

Ďalej stručne naznačíme postup merania s gyroteodolitom MOM typ Gi-B2, ktorý sa bežne používa aj v ČSFR.

Princíp merania azimutu gyroteodolitom je znázornený na obr. 14.8.

06r. 14.8. Princíp merania azimutu gyroteodolitom Z- zámerná os ďalekohľadu

Gyroteodolit sa dostredí a horizontuje na stanovisku P1 a orientuje tak, aby hlavná os zotrvačníka smerovala na sever Sn, čo sa robí najprv približne a potom podľa magnetickej buzoly alebo magnetického usmerňovača. Po uvedení gyrokompasu do chodu určí sa nulová poloha voľne kmitajúceho zotrvačníka meraním krajných (reverzných) bodov. Autokolimačným ďalekohľadom (AK) sa sleduje pohyb zrkadielka zotrvačníka tak, aby v reverzných bodoch bolo možné nastaviť zvislé vlákno nitkového kríža na stred odrazeného obrazu stupnice. Na vodorovnom kruhu (VK) teodolitu, v okamžiku dosiahnutia reverzného bodu, čítame príslušnú hodnotu, ktorá zodpovedá horizontálnemu uhlu ni (obr. 14.9). Po vypnutí elektromotora sa znova určí nulová poloha volne kmitajúceho zotrvačníka a teodoli tom sa meria smerník na bod P2 resp. na kontrolu aj na bod P3 (obr. 14.8).

Medzi najdôležitejšie úkony pri gyrokompasovom meraní patrí určenie rovnovážnej polohy osi zotrvačníka.

Na určenie rovnovážnej polohy osi gyrokompasu pomocou reverzných bodov treba niekoľko meraní bodov obratu n1 až n2 (obr. 14.9).

Obr. 14.9. Určovanie kmitov zotrvačníka gyrokompasu ai - amplitúdy kmitov, to- čas kmitu

Z meraných hodnôt ni sa vypočíta stredná hodnota No. Pri výpočte hodnoty No môžeme postupovať rozličným spôsobom. V praxi sa najčastejšie používa približný spôsob podľa Schulerovho stredu. Pri meraní šiestich reverzných bodov sa vypočíta stredná hodnota vzorcov

----------------- (14.9)

--------------------------- -------------------------- kde n1, n2 n3 sú hodnoty zodpovedajúce ľavým bodom obratu,

n2, n4, n6 - hodnoty zodpovedajúce pravým bodom obratu. Vypočítaná hodnota No sa dá prekontrolovať, pozri [30]. Pri novších

gyrokompasoch sa meranie kmitov obvykle robí v štyroch reverzných bodoch, z ktorých stredná hodnota rovnovážnej polohy sa vypočíta z upravených vzorcov [30]. Na niektoré účely (približné určenie azimutu) stačí meranie vykonať s tromi reverznými bodmi. Výpočet strednej hodnoty môžeme vykonať podľa vzorca

-------------- (14.10)

Podľa obr. 14.8 smer So predstavuje rovnovážnu polohu osi zotrvačníka a zodpovedá mu čítanie na vodorovnom kruhu teodolitu No, resp. uhol Nv o. Od skutočného astronomického severu SN, s čítaním N, resp. v No sa odlišuje o uhlovú hodnotu D No, korekciu nulovej polohy osi zotrvačníka. Vodorovný uhol medzi zámernou osou ďalekohľadu a osou zotrvačníka je súčtová konštanta pristroja. Čítanie N2 resp. v 2 predstavuje smer na bode P2. Azimut A12, resp. smerník s 12, , pri troch reverzných bodoch, vypočítame zo vzorcov

------------------------------------------ ---------------------------------------- kde g je meridiánová konvergencia vypočítaná zo vzorca g = D a ² sinj .

j a d - zemepisné súradnice.

284

Pri výpočte azimutu meraný gyroazimut opravíme o korekciu nulovej polohy ·

No =aoC=aokC (14.14) kde ao je nulová hodnota osi zotrvačníka. Hodnota ao (v jednotkách stupnice autokolimátora) sa určí meraním volných kmitov zotrvačníka okolo závesnej osi pred a po každom meraní,

k - hodnota dielika kolimátorovej stupnice(závisí od parametrov autokolimátora). Pre MOM Gi B2 je k = -30",

C - konštanta. Jej hodnota sa určí empiricky [30].

Smerník určovanej strany (US) získame zo smerníka danej východiskovej strany (VS) a rozdielu gyroazimutov na určovanej a danej strane. Z obr. 14.10 vyplýva

-------------------------------- (14.15)

(14.16) .

Obr. l4.10. Určenie smerníka gyrokompasom pomocou smerníka danej strany

Ak dosadíme za Ga a Gc merané prvky a ------------------------------------------dostaneme vzťah na smerník určovanej strany

------------------------------ (14.17)

V systéme S-JTSK treba pridať ešte hodnotu +10", vyjadrujúcu opravu z pootočenia siete.

285

Gyroteodolity sa v geodetickej praxi používajú jednak na orientácin meračských sietí na povrchu, jednak na orientáciu sietí vybudovaných pod zemským povrchom. Veľké uplatnenie našli vo vojenskej technike

Tab.14.1.