15 GEODÉZIA V PODZEMNÝCH PRIESTOROCH

V stavebnej a banskej praxi sa vyskytujú objekty pod zemským povrchom. Rozdeľujú sa na umelé a prirodzené priestory. Medzi umelé podzemné priestory patria hlbinné bane na dobývanie nerastných surovín najmä uhlia a rúd, ďalej dopravné a vodohospodárske stavby ako tunely, podzemné mestské dráhy, energetické, vodovodné a kanalizačné studne, katakomby, podzemné sklady a pod. Prirodzene podzemné priestory tvoria najmä jaskyne.

Na projektovanie, výstavbu a prevádzku podzemných objektov sú potrebné mapové podklady, ktoré zobrazujú presnú vzájomnú geometrickú závislosť objektov na povrchu a pod zemským priestorom a rozličné meračské a vytyčovacie práce a kontrolné merania. Podmienky geodetických meraní sú odlišné v porovnaní s meraniami na povrchu. Pri meraní v podzemných priestoroch sa zisťuje vzájomná poloha bodov (objektov) uložených v značne rozdielnych výškach (horizontoch). Premietacie lúče na zobrazovaciu plochu (ťažnice) nie sú rovnobežné, ale zbiehajú sa do stredu Zeme (pozri kap. 1 [29]). Rozdiel vzdialenosti . bodov, ležiacich v rozličných horizontoch, musíme opraviť o vplyv, zakrivenia Zeme, t.j. o rozdiel, ktorý vyplýva z rozdielu m edzi skutočným a zdanlivým horizontom. Tieto a iné osobitosti geodetických , meraní a prostredia si vynútili vznik osobitného odvetvia geodézie podzemných priestorov, ktoré sa nazýva banské meračstvo.

15.1 BANSKOMERAČSKÉ PRÁCE V HLBINNÝCH BANIACH

Banské meračstvo v hlbinných baniach sa orientuje najmä na vyhotovovanie a pravidelné dopĺňanie mapovej a meračskej dokumentácie o baníckych dielach na prieskumné, plánovacie, projektové a prevádzkové účely [25, 6]. Dôležitú a náročnú súčasť banskomeračských prác tvoria vytyčovacie práce a kontrolné merania pri výstavbe a prevádzke banských diel.

Spôsob a metódy geodetických meraní v podzemných priestoroch sú v podstate rovnaké ako na povrchu. Iba sťažené podmienky v podzemí ako napr. úzke priestory, veľké spády, nedostatok svetla, vlhkosť, prievan, vysoké teploty, nebezpečné plyny a pod., vyžadujú niektoré osobitosti v úprave meračských prístrojov a pomôcok alebo meračských metód.

Vývoj banského meračstva u nás úzko súvisí s rozvojom baníctva, ktorý začal približne roku 1463, ked sa začalo dobývanie uhlia v Malých Přílepech pri Kladne. Bohaté dejiny banského meračstva, a najmä mapovania, sú na Slovensku. S banským mapovaním je spojené aj založenie Baníckej školy (roku 1735), Baníckej vysokej školy (Banskej akadémie roku 1763), ako prvej vysokej školy tohto druhu na svete v Banskej Štiavnici. Baníctvo v Banskej Štiavnici podstatne ovplyvnilo banskomeračské práce a banské mapovanie v Európe. Za prvého banského merača u nás sa pokladá Samuel Mikovíni (1700 až 1750), ktorý bol roku 1735 vymenovaný za prvého profesora na Baníckej škole v Banskej Štiavnici.

15.2 ZÁKLADNÉ POJMY, KLASIFIKÁCIA A CHARAKTERISTIKA BANSKÝCH DIEL

Nerasty sa dobývajú povrchovým alebo hlbinným spôsobom, podľa hĺbky ich uloženia pod zemským povrchom.

V geodézii banských podzemných priestorov sa stretneme s viacerými názvami, ktoré závisia od charakteru tohto technického odboru. Priestory pod zemským povrchom, určené na dobývanie úžitkového

nerastu, nazývajú sa banské diela - bane. Medzi ne patria vylámané banské priestory, ako jamy, štôlne, chodby, priekopy, komíny, sýpky a iné, ktoré sú určené na prieskum, otvárku, dobývanie a dopravu rúbaniny.

Podľa účelu rozdeľujeme banské diela na prieskumné, prípravné a porubové. Podľa polohy rozlišujeme diela zvislé, vodorovné a úklonové(úpadné, šikmé). Medzi zvislé diela patria napr. jamy, kutacie jamice, komíny, studne a iné. Medzi vodorovné diela patria chodby, prekopy, prerážky, komory a pod. Do skupiny úklonných diel patria šikmé jamy, šikmé štôlne, úpadnice, sýpky a pod.

Niektoré základné pojmy a ich charakteristiky.

Úvodné dielo - hlavný vstup do bane - priestor v podzemí bane umelo vytvorený a upravený na banícke účely (zvislá alebo úklonná jama, štôlňa a pod.).

Jama (česky šachta) - zvislé banské dielo, ktoré ústí na povrch a využíva sa na dopravu, vetranie a iné špecifické požiadavky bane. Má kruhový alebo obdĺžnikový tvar.

Štôlňa - vodorovné alebo úklonné dlhé banské dielo razené obvykle v úbočí svahovitého terénu.

Komín - zvislé alebo úklonné banské dielo menšieho prierezu, ktoré sa využíva na banské prevádzkové účely (vetranie, lezenie alebo dopravu prevádzkových, resp. vyťažených materiálov).

Horizont (obzor) - vodorovné dlhé banské dielo, na ktorom sa sústreďuje dobývanie nerastu.

Banská chodba - dlhé banské dielo vyrazené v úžitkovom neraste, ktorou sa dopravuje rúbanina alebo vodorovné banské dielo, ktoré sa využíva na dopravu, chôdzu, vetranie, odvodňovanie a pod.

Dedičná štôlňa -- starší druh banskej chodby v najnižšej možnej polohe banského revíru, používa sa najmä na odvodňovanie. Vyúsťuje na povrch, často aj v inom povodí, ako sú prevádzkové štôlne.

Prekop - dlhé banské dielo vyrazené väčšinou v hluchej hornine; využíva sa na dopravu, chôdzu, vetranie alebo odvodňovanie.

Banský revír - súvislá územná oblasť, zahŕňajúca dobývacie priestory úžitkového nerastu:

Čelba - predná, čelná plocha razeného banského diela.

Nárazisko - rozšírený banský priestor na horizonte pri jame. Nakladajú sa na ňom vozíky do klietky ťažnej jamy.

Protičelba - čelba razená v protismere na inú čelbu banského diela.

Porub - pracovisko, na ktorom sa priamo dobýva úžitkový nerast.

Záražkový bod - stred banského diela vytýčený na povrchu od geodetických bodov, odkiaľ sa začína raziť banské dielo.

Prerážkový hod- bod stabilizovaný na konci prerážky. Jeho priestorová poloha je presne určená.

Ochranný pilier-- zámerne nechaná celina úžitkového nerastu v bani, ktorá sa používa na ochranu povrchu alebo banského diela. Má zabrániť poklesu terénu.

Počva - spodná plocha (dno) banského diela.

Zával - živelné alebo ovládané zavalenie horniny do vyrúbaného banského priestoru.

Ďalšie banícke pojmy a ich charakteristika sú v ON 440001 Hornícke názvosloví a značky, 1976.

15.3 GEODETICKÉ ZÁKLADY BANSKÝCH DIEL

Banské mapy a bansko-meračská dokumentácia sa vyhotovuje v súradnicovom systéme jednotnej trigonometrickej katastrálnej siete (S-JTSK). Nadmorské výšky sa uvádzajú v baltskom výškovom systéme, ale stretnete sa aj s bansko-meračskou dokumentáciou vyhotovenou v iných starších výškových a zobrazovacích systémoch. Napríklad v Čechách a na Morave v rokoch 1817 až 1858 a na Slovensku v rokoch 1853 až 1864, čiže v období Rakúsko-Uhorska, používala sa zobrazovacia sústava s valcovou projekciou s rozličným stredom súradnicových osí (pre Čechy Gusterberg pri Linzi, pre Moravu a Sliezsko kostol sv. Štefana vo Viedni a pre Slovensko - Gellerthégy pri Budapešti). Banské mapy v období pred zavedením S-JTSK zvyčajne sa vyhotovovali v lokálnej súradnicovej sústave s ľubovoľne zvoleným začiatkom a orientáciou, podľa miestneho poludníka alebo< FONT FACE="Courier New" SIZE=2> katastrálneho poludníka platného pre dané územie. Súradnicové sústavy tohto druhu sa používali napr. na Kladne, v Ostrave, v Banskej Štiavnici a pod. Podrobnejšie niektoré lokálne zobrazovacie sústavy rozoberá Neset, K.: Dúlní měričství I. a II. SNTL. Praha 1967.

15.4 BANSKOMERAČSKÁ DOKUMENTÁCIA

Na plánovanie a prevádzku každého banského závodu je potrebná meračská dokumentácia, ktorú tvorí číselná a grafická dokumentácia.

Obr.15.1.Ukážka z listu základnej mapy M:1:1000

a) Číselnú dokumentáciu tvoria zápisky, výpočty, prípadne výstupné zostavy z počítača, hlavná kniha banského merania a zoznamy súradníc banského polohového a výškového bodového poľa.

b) Grafická dokumentácia sa skladá zo súboru povrchových a podzemných máp, ktoré podľa obsahu a účelu delíme na:

- základné banské mapy,

- mapy povrchu,

- účelové banské a povrchové mapy najmä mapy vetrania a zdolávania havárií.

Základné banské mapy (ZBM) patria medzi najdôležitejšie technické a právne podklady banského závodu. Obsahujú zákres všetkých základných banských, geologických, technických a správnych objektov a údajov potrebných na riadne vedenie banských prác (obr. 15.1). Vyhotovujú sa ako originál pre celý dobývací priestor závodu v jednotnej mierke 1 : 1000, výnimočne 1 : 500 alebo 1 : 2000. Každý banskomeračský dokument sa označí evidenčným číslom a eviduje sa. Dokumentácia sa trvalo uchováva tak, aby sa nepoškodila, nezničila a neodcudzila. Číselná dokumentácia sa uchováva najmenej 10 rokov. Banskomeračská dokumentácia likvidovanej bane sa uloží do archívu organizácie.

Podrobnosti o požadovanej banskomeračskej dokumentácii sú v [25, 26].

15.5 BANSKOMERALČSKÉ METÓDY

Pre každý druh merania sa zvolia vhodné banskomeračské metódy, prístroje a pomôcky, ktoré zaručujú požadovanú alebo vyššiu presnosť merania. Pri každom jednotlivom meraní treba prihliadať na účel a význam meraných skutočností a na možnosť využitia výsledkov.

Podľa požiadaviek presnosti, hospodárnosti a účelu merania môžeme meracie metódy rozdeliť na tri kategórie, a to na metódy:

- technické (T).

Medzi veľmi presné meracie metódy patria tie, ktoré sa používajú na

určenie východiskových hodnôt základných banských máp a na merania na vedecké účely. Patria k nim napr. metódy na určenie východiskových polohových a výškových bodov banských diel na povrchu a na jednotlivých horizontoch, základné pripájacie, usmerňovacie a hĺbkové merania, vytyčovanie prerážok medzi banskými závodmi, meranie pohybov nadložných a podložných vrstiev hornín atď.

Presné meracie metódy sa používajú na meranie hlavných polygónových a nivelačných ťahov pre otvárkové práce v rozsahu celého dobývacieho priestoru, na meranie prerážkových ťahov, na vytyčovanie chodieb hlavných priekopov a pod.

Do skupiny technických meracích metód zaradujeme metódy na meranie banských diel a priestorov, na ktoré nebudú nadväzovať ďalšie merania, najmä merania vyššej presnosti, ďalej metódy na domeriavanie chodieb, vytyčovanie menších prerážok, úpadných a sledných chodieb a pod., ktoré sa razia na prípravu dobývania ložiska a na podrobné meranie polohopisu a výškopisu banských diel.

Geodetické práce v baniach sa zvyčajne skladajú:

- z polohového merania,

- z výškového merania,

- z pripájacieho a usmerňovacieho merania,

- z vytyčovania a kontrolných meraní.

Polohové meranie zahŕňa vybudovanie povrchovej a podzemnej meračskej siete potrebnej na meranie polohopisu, na vytyčovanie a kontrolu smeru razeného banského diela. Meračská sieť v podzemí sa skladá z polygónových ťahov vybudovaných najmä v hlavných chodbách a prekopoch. Pri výškovom meraní sa určujú výškové vzťahy medzi banskými dielami navzájom a medzi povrchom, ako aj prevýšenia medzi podrobnými bodmi umiestnenými v jednotlivých dielach. Pripájacím a usmerňovacím meraním sa určuje vzájomná poloha bodov a orientácia meračskej siete, ktorá sa nachádza na povrchu a pod povrchom.

Vytyčovanie a kontrolné meranie sa uplatňuje pri otváraní nových banských diel, pri dobývaní banských diel, pri dobývacích prácach a pri overovaní správnosti realizácie banských diel podľa projektu.

15.5.1 Banské polohové meranie

Základom polohového merania je polohové bodové pole, ktoré tvorí:

a) základné banské polohové bodové pole,

b) podrobné banské polohové bodové pole.

Základné bodové pole tvoria stabilizované body základných orientačných priamok určené pri pripájacom a usmerňovacom meraní a body orientačných priamok.

Podrobné bodové pole tvoria stabilizované body, ktorých poloha sa určila banským polygónovým meraním od bodov základného bodového poľa.

15.5.1.1 Stabilizácia banských polohových bodov

Stabilizácia polohových bodov na povrchu sa uskutočňuje trvalým spôsobom na miestach bezpečných proti ich poškodeniu alebo zničeniu podľa [13]. V oblasti dobývacieho priestoru sa stabilizujú a merajú minimálne tri pevné body ako východiskové body na pripájacie a usmerňovacie meranie podzemnej meračskej siete.

Stabilizácii bodov pod povrchom musí sa venovať osobitná starostlivosť. Určenie polohy a výšky bodov podzemnej meračskej siete je pracovne náročné, často aj nákladné, a preto treba zvoliť taký spôsob stabilizácie, ktorý zabezpečuje v danom prostredí čo najdlhšiu životnosť meračských bodov a pri polohových bodoch aj signalizácia s minimálnou excentricitou.

Stabilizáciu bodov v bani môžeme vykonať rozličnými spôsobmi a rozličnými prostriedkami. Meračské body sa osadzujú buď na spodku v počve, v bočných stenách, alebo v strope vodorovného banského diela. Body umiestnené v strope majú prednosti v tom, že stabilizácia je trvanlivejšia a pri meraní umožňuje jednoduchšiu, rýchlejšiu a presnejšiu signalizáciu bodov.

Stabilizačné značky sa vyhotovujú z antikoróznych materiálov obvykle z mosadze, ktoré lepšie odolávajú vlhkému a kyselinami zamorenému prostrediu v podzemí. Na stabilizáciu v strope sa najčastejšie používa značka podľa obr. 15.2a. Skladá sa z dvoch častí a vyhotovená je z antikorózneho materiálu. Meračský bod tvorí dolná časť značky s axiálnym vŕtaním na záver olovnice. V počve sa používajú značky podľa obr. 15.2b.

b j

Obr. 15.1. Spôsoby stabilizácie polygónových bodov v bani

1 - oceľ, 1 - mosadz

15.5.1.2 Signalizácia polohových bodov

Na signalizáciu bodov na povrchu sa používajú drevené alebo kovové signály; prípadne výtyčky.

Na signalizáciu bodov v podzemí sa najčastejšie používajú závesy olovníc alebo zámerné terče. Výtyčky sa používajú iba výnimočne. Pri signalizácií olovnicou sa cieli na záves olovnice prevlečený cez vŕtanie stabilizačnej značky. Na zlepšenie kontrastu pri cielení umiestnime za záves olovnice rámček s priesvitným papierom alebo matovaným sklom, ktorý zo zadnej strany vhodne osvetlíme [6].

Ústav pre výskum rúd v Prahe vyvinul špeciálnu dostreďovaciu olovnicu ÚVR-D (obr.15.3) s premenlivou dĺžkou závesnej šnúry a s posuvným hrotom. Používa sa na presné dostredenie prístroja na body stabilizované v strope. Olovnica sa vyhotovuje z antikoróznych materiálov.

Na optické dostredenie prístroja alebo terčov v bani sa používajú optické dostreďovače, ktorými môžeme centrovať prístroj na body stabilizované v počve a v strope, s presnosťou ±0,5 až +1,0 mm.

Na zvýšenie presnosti a rýchlosti signalizácie olovnicou sa používajú osobitne upravené meračské závesy (obr. 15.4 ), ktorými môžeme dosiahnuť presnosť signalizácie ±0,05 až ±O,1Omm. Meračský záves sa skladá zo závesného kužeľa 1 osadeného v hornej časti prstencového

Obr. 15.3. Olovnica na presné dostredenie a signalizáciu bodov

1 - meračský záves, 2 - záves olovnice, 3 kryt hrotu olovnice, 4 - hrot olovnice, 5 - hrubší hrot olovnice

obr. 15.4. Špeciálne závesy olovnice

nosiča 2. V dolnej časti závesu, v predĺžení osi kužeľa, je vyvŕtaný otvor na záves olovnice 3. Dolnú časť prstenca možno upraviť aj podľa obr. 15.4b. Na skrutkový nadstavec 4 možno naskrutkovať upínací valcovitý nadstavec na záves olovnice 5, alebo aj pre osobitne upravenú zvislú dĺžkomernú alebo nivelačnú latu.

V podzemných priestoroch sa používa na presné meranie polygónových ťahov trojpodstavcová súprava s výmennými terčami alebo tyčovými signálmi. Medzi najviac rozšírené trojpodstavcové súpravy v banskej praxi patrí freibergská súprava, ktorá sa skladá z konzoly do dreva s guľovým čapom na upevnenie podložky pristroja alebo signálov, ďalej zo súpravy zámerných terčov a tyčových signálov, sadzacej kruhovej libely a príslušného uhlomerného prístroja, prípadne aj pomôcky na optické meranie dĺžok (obr. 15.5).

Obr. 15.5. Trojpodstavcová súprava firmy Freiberg v úprave do dreva

1 - skrutka, 1 - cieľová značka, 3 - kruhová libela, 4 - podstavec, 5 - tienidlo, 6-kahan

Na osvetľovanie meračských prístrojov a signalizačných pomôcok sa používajú banské kahany, elektrické lampy napájané z akumulátorovej batérie alebo suchých článkov, prípadne iné svetelné pomôcky a zdroje. V banských priestoroch s výbušným prostredím sa používajú osobitné pomôcky a zdroje na osvetlenie meračských prístrojov a pomôcok.

15.5.1.3 Meranie uhlov polygónových ťahov

Vodorovné uhly v banských polygónoch meriame v podstate rovnakým spôsobom ako v geodézii, t.j. teodolitmi alebo magnetickými prístrojmi. Pri meraní v podzemných priestoroch sa vyskytuje rad Faktorov ktoré nepriaznivo pôsobia na stálosť ovzdušia. Existujú jednak pravidelné refrakčné vplyvy, dané pravidelným rozmiestnením teploty a tlaku pozdĺž banských diel, jednak miestne refrakčné vplyvy, ktoré sa vyskytujú najmä vtedy, keď sa stýkajú vzdušné vrstvy s veľmi rozdielnymi teplotami alebo vtedy, keď sa náhle mení profil banského diela alebo z rozličných príčin sa mení tlak veterného prúdu, Najnižšia teplota je pri počve, najvyššia pri strope; nižšia teplota pri bočných stenách ako v strede chodby. Teplotné pomery môžeme čiastočne upraviť vetraním. V banskej praxi často nemôžeme vetranie obmedziť alebo zastaviť, a preto s tým musíme rátať najmä pri veľmi presných vytyčovacích prácach. Výskumom fluktuácie svetla na optické meranie v podzemných priestoroch sa zaoberá Veselý [6].Vrcholové uhly sa merajú najmenej v jednej skupine. Krajná odchýlka v uzávere polygónového ťahu nemá byť väčšia ako rozdiel:

  1. pri veľmi presnom meraní dvp= ±5" (1,5 mgon),
  2. pri presnom meraní dp = ±10" (3 mgon),
  3. pri technickom meraní dr= ±30" (9 mgon).

Vrcholové uhly v banskom polygóne sa merajú podľa možnosti prerušenia. Po prerušení merania možno v ňom pokračovať vtedy, keď rozdiel na poslednom vrcholovom uhle pri pôvodnom a novom a meraní, nebol väčší ako rozdiel daný §29 predpismi [25].

15.5.1.4 Banské teodolity

Na meranie uhlov v baniach sa používajú okrem bežných teodolitov osobitné banské teodolity a pomôcky, ktoré umožňujú pohodlnejšie a rýchlejšie meranie v tmavých a v tiesnivých podzemných priestoroch. Všeobecne sa banské teodolity líšia od bežných teodolitov niektorými doplňujúcimi časťami a konštrukčnými úpravami. Z konštrukčných úprav sú to najmä:

Banské teodolity majú statívy so zasúvateľnými nohami. Na stavanie prístrojov na stanovisku v malých, nízkych a strmo uložených banských dielach majú konzoly alebo rozpery s dostreďovacími hlavicami [6, 1].

Na meranie uhlov v úzkych a nízkych a úklonných podzemných priestoroch, ako sú komíny, úpadnice a pod., sú vhodné závesné teodolity, napr. Freiberg Theo 6 a Theo 6.1 alebo Zeiss Theo 120, resp. Theo 080A. Patria medzi špeciálne typy banských teodolitov, ktoré pri meraniach v baniach sú veľmi rozšírené, a ktoré sa samočinne urovnajú v závesnej polohe vlastnou hmotnosťou prístroja (obr. 15.6).

Veľmi účelnú pomôcku na postavenie teodolitu v podzemných priestoroch tvoria kovové alebo drevené konzoly [6].

V banskom meračstve sa na meranie uhlov používajú teodolity malých rozmerov, ktoré obyčajne majú hrubšiu čítaciu pomôcku -stupnicový alebo čiarkovaný mikroskop s čítaním na l'. V danom prípade sa na meranie uhlov používa metóda násobenia (repetične)

Obr. 15.6. Závesný banský teodolit firmy Zeiss Theo 080A. Foto Zeiss

Táto metóda má však niekoľko obmien, ako je jednoduchá, Weisbachova, všeobecná alebo úplná, Gaussova repetícia a pod. Pri všetkých spôsoboch repetície sa meria vrcholový a doplnkový uhol. Najčastejšie sa používa Weissbachova alebo všeobecná repetícia, ktoré znižujú chybu zo strhávania limbu, majú však dosť zložitý meračský postup.

15.5.1.5 Meranie uhlov magnetickými prístrojmi

Magnetické meranie uhlov sa ojedinele používa aj v súčasnosti pri meraní banských polygónových ťahoch. Na magnetické meranie uhlov sa využíva vodorovná zložka geomagnetického poľa, ktorá smeruje približne na sever a určuje smer magnetického poludníka.

Geomagnetické pole ustavične podlieha časovým a miestnym zmenám, zapríčineným vzájomným pôsobením slnečnej činnosti kozmického žiarenia, polárnej žiary a zmien magnetického poľa Zeme. Tieto javy ovplyvňujú veľkosť magnetickej deklinácie. Hodnoty magnetickej deklinácie pre jednotlivé miesta sa uvádzajú k určitým časovým epochám. Podľa pozorovaní v magnetických observatóriách sa zostrojujú mapy izogón, t.j. čiar spájajúcich miesta s rovnakou magnetickou deklináciou. Izogóny majú celkove severojužný charakter a ich nepravidelnosti sú spôsobené miestnymi poruchami, najmä feromagnetickými horninami. Zmeny magnetickej deklinácie vyjadrujú izopory. Izogóny a izopory pre územie ČSFR sú spracované napr. k epoche 1949,5 Bouškom a Vykutilom do mapy [30]. Podľa mapy izogón a izopór a príslušných vz orcov môžeme určiť magnetickú deklináciu pre ľubovolnú epochu a ľubovoľné miesto na zemskom povrchu. Podrobnosti o meraní magnetickými prístrojmi sú v kap. 13.

16.6.1.6 Meranie dĺžok v banských polygónových ťahoch

Na meranie dĺžok na povrchu sa používajú meradlá, optické dĺžkomery (základnicová lata, dvojobrazové dĺžkomery), elektrooptické dĺžkomery alebo sa merajú nepriamo - trigonometricky.

Metódy merania dĺžok v baniach ovplyvňuje tvar a rozmery banského diela, ďalej úklon, výstroj, charakter spodnej časti chodby a možnosti osvetlenia priestoru banského diela pri meračských prácach.

Doteraz sa aj naďalej na meranie dĺžok v podzemí najčastejšie používa priame meranie dĺžok 20 m oceľovým pásmom ne vidlici; pritom je výhodné, ak je pásmo z antikórovej ocele a má milimetrové delenie. Vo vlhkých podzemných priestoroch chránime pásmo proti korózii vhodným povrchovým náterom, napr. filmom z epoxidovej živice alebo inými látkami, prípadne poniklovaním.

V ČSFR sa ojedinele na meranie dĺžok používa aj optické meranie osobitne konštruovanou zvislou základnicovou latou dĺžky 1,2 m [30]. V banskomeračskej praxi sa stretneme s niektorými staršími dĺžkovými mierami. V starých dĺžkových mierach nachádzame spracované mnohé meračské elaboráty uložené v banských archívoch na Slovensku a v Čechách. Na Slovensku prevládala do roku 1854 štiavnická (uhorská) siaha, ktorej dĺžka = 2,025 8 m sa určila vzhľadom na viedenskú siahu = 1,8964 m. V banskom meračstve sa ďalej používala freiberská siaha = 1,961 6 m, jáchimovská siaha = 1,918 m a česká siaha = = (3 lokte) = 1,773 m.

Dĺžky v bani môžeme merať:

a) priamo po spodnej časti (počve) chodby,

b) po koľajniciach v dopravnej chodbe,

c) pozdĺž šnúry, napnutej medzi meračskými bodmi,

d) vhodne zaveseným a napnutým pásmom.

Spôsoby a a b sa používajú vtedy, keď meračské body sú stabilizované na spodnej časti chodby. Ak sú body stabilizované v strope, najprv ich olovnicou premietneme, a potom dĺžku meriame medzi olovnicou. V praxi sa používa spôsob merania s voľne zaveseným a napnutým pásmom. Pri banských chodbách s výstužou pásmo napíname medzi rozpermi upevnenými medzi stojkami (obr. 15.7),

Obr. 15.7. Priame meravie dĺžok napnutým pásmom v bani

Pri veľmi presnom a presnom meraní je dôležité, aby pásmo bolo napínané stálou silou (50 alebo 100 N). Rovnomerne napínanie pásma v neosvetlených priestoroch umožňuje osobitne upravený silomer so signalizáciou [30].

Dĺžky meriame vždy komparovanými meradlami. Pri veľmi presnom a priamom meraní dĺžok v baniach uvažujeme opravy z komparácie, zo zmeny teploty, z napínania pásma, z prehnutia pásma, z ne vodorovnej polohy pásma, z redukcie na hladinu mora a zo skreslenia kartografickej projekcie [29].

Dĺžky v banskom polygónovom ťahu sa merajú najmenej trikrát pri veľmi presnom meraní a dvakrát pri presnom a technickom meraní. Merané hodnoty dĺžok sa môžu použiť iba vtedy, ak medzi nimi nie je rozdiel väčší ako:

  1. pri veľmi presnom meraní dvp = ±0,4 10³ √s(mm),

b) pri presnom meraní dp = ±0,5. 10³√s(m),

c) pri technickom meraní dt= ±0,8. 10³√s(m), kde s je meraná dåžka v metroch.

15.5.1.7 Meranie banských polygónových ťahov

Meračská sieť v podzemných priestoroch sa obvykle buduje v tvare otvorených alebo uzavretých polygónových ťahov. Z otvorených polygónových ťahov sa najčastejšie vyskytujú jednostranne pripojené a orientované ťahy. Obojstranne pripojené a orientované polygónové ťahy v banskomeračskej praxi sa používajú iba zriedka. Príčina je , v tom, že hĺbkové banské priestory sú v dôsledku tlakov hornín v stálom pohybe a poloha pevných bodov v bani sa môže porušiť najmä po uplynutí dlhšieho času od merania ťahu.

Podľa spôsobu stabilizácie bodov a postupu merania rozoznávame meranie polygónových ťahov s pevnými - trvale stabilizovanými bodmi a meranie s dočasne stabilizovanými alebo signalizovanými bodmi. Prvý spôsob je všeobecne známy. Meranie so stratenými bodmi spočíva v tom, že body ťahu nie sú stabilizované ale iba označené postaveným, urovnaným dostredeným statívom. Pre tento postup merania sú vhodné trojpodstavcové súpravy s podložkami a zámemými terčami. Pri meraní sa na statívoch postupne vystrieda teodolit a zámerné terče. Po skončení merania sa táto dočasná stabilizácia bodov zruší.

Meranie so stratenými bodmi má prednosti v tom, že samotné meračské práce postupujú pomerne rýchlo a chyby v dostredení prístroja a signálov sú prakticky bezvýznamné. Nevýhodou tohto spôsobu je, že vyžaduje väčší počet pomocníkov - figurantov, a že všetky meračské úkony sa musia vykonať bezprostredne za sebou.

Súradnice banských teodolitových ťahov sa vypočítavajú buď približným, alebo presným vyrovnaním polygónového ťahu, podľa metódy najmenších štvorcov.

15.5.1.8 Presnosť banského polygónového merania

V banskom meračstve budujeme polygónové siete na rozličné účely a podľa toho sa kladú aj rozličné požiadavky na presnosť ich určenia. Presnosť polygónových ťahov môžeme vyjadriť strednou súradnicovou chybou v polohe jednotlivých bodov ťahu a strednou chybou smerníka ľubovoľnej strany polygónového ťahu. Kritériom presnosti pri priamom polygónovom ťahu môže byť aj pozdĺžna a priečna odchýlka v danom bode ťahu. Kritériom použiteľnosti výsledkov polygónového merania pri dvoch nezávislých meraniach je krajná odchýlka v určení smerníka poslednej strany a v polohe posledného bodu polygónového ťahu. Krajné odchýlky sú stanovené projektom alebo banskomeračským predpisom [25].

Krajná odchýlka v smere poslednej meranej strany polygónového ťahu:

a) pre veľmi presné meranie D,, = ±10" f,

b) pre presné meranie Dp = f 20" f,

c) pre technické meranie Dr= ±40" f,

kde n je upravený počet meraných vrcholových uhlov polygónového ťahu z oboch nezávislých meraní, pričom ako n = 1 sa ráta uhol pri sklone zámery do 20°,

n = 2 sa ráta uhol so sklonom zámer od 20° do 50°, n = 3 sa ráta uhol so sklonom zámer vyše 50°.

So zreteľom na dĺžku polygónovej strany platí:

n = 1 pri dĺžke strany s > 10 m

n = 1,5 pri dĺžke strany s < 10 m.

Pre uzavretý banský polygónový ťah krajná odchýlka v polohe koncového bodu je

---------------------------------

kde L je súčet dĺžok meraných polygónových strán v metroch, [RR] - súčty štvorcov priamych vzdialeností jednotlivých bodov polygónového ťahu od koncového bodu ťahu v metroch,

kl, ki - koeficienty ako vpredu.

Krajné odchýlky pre osobitné prípady banských polygónových ťahov uvádza [25].

Obr.l5.8. Grafické určovanie vzdialenosti Ri na výpočet banského polygónového ťahu

Obr.l5.9.Meranie banského priečneho rezu pravouhlými súradnicami

15.5.1.9 Podrobné meranie v baniach

Podrobné meranie v baniach sa skladá z polohového a výškového merania. Výsledky podrobného merania sa využívajú na vyhotovenie banských máp a na znázornenie pomerov v bani zväčša v tvare pozdĺžnych a priečnych profilov.

Horizontálny a vertikálny priebeh banských diel je obvykle veľmi nepravidelný. Pri podrobnom meraní treba zistiť vzdialenosti obidvoch bodov chodby, stropu a počvy od polygónových bodov alebo od ich spojnice. Podrobné body určujeme v miestach, kde sa chodba lomí, kde začína a končí výstuž, kde je chodba prepažená dvermi, kde chodba mení priečny alebo pozdĺžny profil, kde odbočujú iné chodby atď. [25].

Podrobné meranie sa vykonáva metódou pravouhlých súradníc alebo metódou polárnych súradníc. Podrobné body polohopisu v banskom diele sa vyznačia bielou farbou (bodkou).

Súčasne s podrobným meraním polohopisu sa merajú aj priečne rezy (obr. 15.9), ktoré môžeme merať priamo pásmom, polárnou metódou alebo fotogrametricky [1,3]. Na označovanie jednotlivých predmetov merania sa používajú dohovorené značky [31].

15.5.2 Banské výškové meranie

Banské výškové meranie v bani je z hľadiska bezpečnosti povrchu, prieskumu ložiska a hospodárnosti prevádzky rovnako dôležité ako polohové meranie.

15.5.2.1 Banské výškové bodové pole

Základ výškových meraní tvorí výškové bodové pole ČSJNS. Na každej bani sa trvale stabilizuje banské výškové bodové pole, ktoré tvorí:

- základné banské výškové bodové pole,

- podrobné banské výškové bodové pole.

Na každom banskom závode sa vybudujú minimálne tri pevné výškové body. Z týchto bodov sa určia ďalšie výškové body stabilizované v blízkosti banského diela, na náraziskách jám, na každom banskom horizonte v hlavných chodbách alebo prekopoch, v blízkosti dobývacích priestorov a pod.

Výšky bodov sa určujú nivelačným ťahom alebo hĺbkovým meraním.

Podrobné výškové bodové pole tvoria body podrobného polohového bodového poľa v bani, ktorých výšky sa určia výškovým technickým meraním.

15.5.2.2 Presnosť banského výškového merania

Krajná odchýlka pri meraní tam a späť pre výškové meranie v bani je daná kritériami:

a) pre veľmi presné meranie Dvp = ±2,5.10-³ √L (m)

b) pre presné meranie Dp = ±7. 10-³ √L (m)

c) pre technické meranie Dt = ±25. 10-³√L (m)

kde L je dĺžka meraného nivelačného ťahu tam a späť v kilometroch. Na určovanie výšok bodov podrobného banského výškového bodového poľa a základného výškového bodového poľa v úklonných banských dielach (β > 30°) možno použiť trigonometrickú niveláciu s odchýlkami pre meranie tam a späť

a) pre presné meranie Dp= ±20. 10-³ √n (m)

b) pre technické meranie Dr= ±40. 10-³√n (m)

kde n je počet vrcholov,

15.5.2.3 Metódy výškového merania v baniach

V banskom meračstve sa na výškové merania používa geometrická nivelácia, trigonometrická nivelácia a ďalšie, väčšinou približne výškové meračské metódy.

Použitie tej - ktorej metódy závisí od tvaru a úklonu chodieb a od požadovanej presnosti merania. Výškové meranie môžeme vykonať jamami, úklonnými chodbami, komínmi alebo mierne uklonenými, prípadne vodorovnými chodbami.

Nivelácia patrí medzi najpresnejšie a najviac používané spôsoby výškového merania v baniach.

Nivelačné meranie sa zakladá na rovnakých zásadách a postupoch ako nivelácia na povrchu. Podmienky nivelácie v baniach sa však podstatne líšia od podmienok na povrchu. Sú to najmä priestorové pomery - úzke a krivé chodby, mäkký spodok chodby, väčší úklon a pod. ktoré sťažujú voľbu vhodných stanovísk prístroja, laty a ich stabilitu pri meraní, ďalej sú to problémy pri osvetľovaní nivelačných lát, malá priezračnosť v zaprášených chodbách, vodné pary, veterné prúdy, zmeny teploty a pod. ktoré spôsobujú rozličné refrakčné vplyvy. Dĺžka zámer v baniach sa pohybuje od 2 m až 60 m so strednou hodnotou približne 15 m až 20 m.

Pre niveláciu v podzemných priestoroch sa konštruujú aj špeciálne nivelačné laty (0,50 m, 1,00 m až 1,75 m), pretože výška banských diel je obmedzená a obvykle sa pohybuje od 1,5 do 2,2 m. V banskom meračstve sa používajú aj závesné nivelačné laty, čo mení metodiku výpočtu prevýšení bodov (30).

Pri nivelačnom meraní v baniach treba vždy pamätať na polohu laty, to znamená, či je lata zavesená alebo postavená na bode. Čítanie na zavesenej late označujeme ako záporné.

Prevýšenie pre prípad nivelácie na obr. 15.10 môžeme vypočítať podľa vzorca

--------------------

Obr. 15.l0. Geometrická nivelácia v bani

V chodbách s veľkým úklonom (nad 30°) je vhodné použiť aj trigonometrickú niveláciu [6]. Túto v baniach obvykle spájame s polygónovým meraním, pri ktorom zvislé uhly β môžeme použiť aj na redukciu šikmých dĺžok meraných pásmom. Na signalizáciu použijeme zámerné terče. Pri presnom trigonometrickom meraní treba použiť trojpodstavcové polygónové súpravy so závislým dostredením teodolitu a terčov. Krajná odchýlka pre trigonometrickú niveláciu tam a späť určuje vzťah

a) pre presné meranie DP = ±20. 10-³√n (m)

b) pre technické meranie Dr= ±40. 10-³√n (m)

kde n je počet vrcholov trigonometrického výškového ťahu.

Na hrubé a približné výškové meranie v podzemných priestoroch sa používajú zvyčajne jednoduché pomôcky a metódy. Meranie môžeme vykonať napr. sklonomerom, barometricky, tachymetricky a pod.

15.5.2.4 Výškové pripojenie horizontu

Nadmorské výšky bodov v jednotlivých horizontoch sa určujú hĺbkovým meraním pomocou osobitného hĺbkového oceľového pásma (100, 500, prípadne 1 000 m), bežným meračským pásmom (20, 30 alebo 50 m), oceľovým drôtom alebo najnovšie elektrooptickým dĺžkomerom.

Meranie hĺbkovým pásmom patrí medzi najpresnejšie a najpoužívanejšie spôsoby hĺbkového merania. Hĺbkovým pásmom môžeme súčasne merať hĺbky dvoch a viac horizontov. Pásmo je navinuté na bubon, ktorý sa otáča ručnou kľukou (obr.15.11). Na povrchu a na príslušných horizontoch postavíme nivelačné prístroje a čítame zámery na pásme na nb, nc a latové úseky la lb a lc Výšku bodu napr. B vypočítame podľa vzorca

He=Ha+la-(nb-na)-lb

Obr. 15.11. Hĺbkové meranie pásmom

1 - bubon s pásmom, 2 - pásmo, Q - závažie, 3 - detail bubna s kladkou

Presnosť hĺbkového merania závisí od zmien teploty, predĺženia pásma vlastnou hmotnosťou, hmotnosti závažia, komparácie pásma atď. Teplota ovzdušia má premenlivú hodnotu a mení sa hĺbkou a prúdením vetrov v banských dielach. Teplotu meriame na 0,5 °C na povrchu pri ústí jamy, asi 5 m pod ústim jamy, v polovici hĺbky, asi 5 m nad úrovňou horizontu a v úrovni meraného horizontu. Oprava teploty sa ráta po úsekoch a celková oprava je súčtom jednotlivých úsekov.

Hĺbkové meranie môžeme vykonať aj bežnými 20, 30 alebo 50 m pásmami po úsekoch [30]. Keď sa nevyžaduje vysoká presnosť výsledkov, môžeme hĺbkové meranie vykonať aj oceľovým drôtom priemeru 1 mm zaťaženým olovnicou s hmotnosťou 5 až 15 kg.

Ak to optické pomery v jame dovoľujú, môžeme presné hĺbkové meranie vykonať aj elektrooptickým dĺžkomerom doplneným hranolovým odrazovým zariadením [6]. Metódu úspešne použili na OKR v Ostrave a na meranie použili dĺžkomer Wild DI 10 a geodimeter NASM-4B.

Krajná odchýlka dvoch nezávislých hĺbkových meraní podľa [25] je

D=±k.10-³ √20+(2/15)h (m)

kde pre veľmi presné meranie k = 2,

pre presné meranie k = 4,

pre technické meranie k = 8,

h je meraná hĺbka v metroch.

15.5.3 PRIPÁJACIE A USMERŇOVACIE MERANIE

(Účelom pripájacieho a usmerňovacieho merania je určenie vzájomnej polohy banských diel a objektov na povrchu alebo vzájomnej polohy banských diel situovaných v rozličných horizontoch pod povrchom.

Podľa spôsobu pripojenia podzemného diela s povrchom môžu byť aj spôsoby pripojenia a usmernenia podzemnej meračskej siete rozličné.

Pripájacie a usmerňovacie meranie môžeme vykonať:

- jedným vodorovným alebo úklonným banským dielom (štôlňou, chodbou a pod.),

- jednou zvislou jamou,

- dvoma alebo viacerými zvislými jamami.

15.5.3.1 Pripájanie a usmernenie štôlňou

Spôsob je dostatočne presný a pri mierne úklonných dielach nevyžaduje ani osobitné meračské pomôcky. V praxi sa najčastejšie vyskytuje riešenie pomocou jednostranne pripojeného a orientovaného banského polygónového ťahu. Meranie polygónových ťahov sa vykoná dvoma nezávislými meraniami. Keď je podzemné dielo s povrchom spojené vodorovnou alebo šikmou štôlňou a napr. vetracou jamou (obr. 75.12 ), potom pripájacie meranie môžeme uskutočniť polygónovým ťahom, ktorý na jednej strane bude pripojený polohovo a smerovo a na druhej strane len polohovo - bodom B. Bod B premietneme do baní jamou mechanicky - pomocou olovnice. Súradnica bodu B na povrchu určíme pretínaním.

Obr. 15.12. Pripájacie a usmerňovacie meranie polygónovým ťahom štôlňou

15.5.3.2 Pripájanie a usmernenie zvislou jamou

Pripájacie a usmerňovacie meranie jednou jamou sa vykoná vtedy, ked podzemný dobývací priestor je s povrchom spojený iba jednou jamou. Úlohy tohto druhu sa vyskytujú pri vytyčovaní banských smerných alebo dopravných chodieb, pri vytyčovaní osi štôlne a pod. Pri riešení úlohy môžeme postupovať v podstate dvoma spôsobmi, a to:

a) premietnutím jedného bodu z povrchovej meračskej siete olovnicou, opticky alebo laserom,

b) premietnutím dvoch bodov, tvoriacich orientačnú priamku, ktorej polohu a orientáciu určíme vzhľadom na pevné meračské body na povrchu.

Prvý spôsob je menej presný a používa sa obvykle na predbežné určenie orientácie podzemnej meračskej siete.

Pri druhom spôsobe premietania bodov do bane môžeme uskutočniť mechanicky (olovnicami) alebo opticky osobitnými prístrojmi. Mechanické pripájacie meranie olovnicami je aj v súčasnosti aktuálne.

Premietnutá priamka býva vcelku veľmi krátka a závisí najmä od prierezu jamy. V konkrétnych prípadoch býva dĺžka od 1,2 m do 4,5 m. Pri premietaní jednou olovnicou v jame je dovolená stredná polohová chyba premietnutia bodu [25] D = ±7. 10-³ (m) bez oh¾adu na stupeň presnosti merania.

15.5.3.2.1 Mechanika pripájania olovnicou

Pripájanie olovnicou je vcelku jednoduché (nepotrebuje špeciálne meračské prístroje), ale je prácne. Olovnica je pri väčších dĺžkach závesov veľmi citlivá na vonkajšie vplyvy, najmä na pôsobenie vetra, kvapiek vody a pod., a preto na určenie správnej polohy olovnice v ťažnici treba použiť osobitný postup, a to buď:

a) voľnými - kmitajúcimi olovnicami,

b) ustálenými - upevnenými olovnicami.

Prvý spôsob - kmitajúcimi olovnicami, používame pri premietaní bodov do malých hĺbok banských diel (100 m). Olovnica sa skladá z oceľového alebo mosadzného drôtu priemeru 0,8 až 3,0 mm a závažia valcovitého tvaru s hmotnosťou 20 až 30 kg do 100 m hĺbky jamy. Pri väčších hĺbkach sa hmotnosť zväčšuje o l0 kg na 100 m hĺbky.

Olovnica pri konečnom upokojení nezostáva v pokoji, ale v malých medziach kmitá. Preto postup voľne kmitajúcimi olovnicami pokladáme za vhodný iba pri plytkých a suchých jamách.

Pri druhom spôsobe - s upevnenými olovnicami, najprv olovnicu rozkmitáme, a potom v pripájanom horizonte pozorujeme okrajové polohy závesu olovnice z dvoch na seba kolmých smerov, z ktorých zistíme strednú polohu zodpovedajúcu pokojne visiacej olovnici. V tejto polohe olovnicový záves upevníme v osobitne konštruovanom dostreďovacom zariadení. Spôsob používame pri premietaní bodov do väčších hĺbok, jám banských diel a pri veľmi presných pripájacích a usmerňovacích meraniach [6].

Presné určenie zvislého priemetu olovnice patrí medzi špeciálne úlohy banského meračstva, a preto na štúdium a realizáciu odporúčame učebnice z banského meračstva (Čechura, Neset).

15.5.3.2.2 Optické a laserové pripájanie jamou

Na optické vytýčenie zvislice v jame sa používa osobitný prístroj nazývaný optický premietač. Klasickým prístrojom tohto druhu je napr. prístroj firmy Zeiss Zenithlot PZL 100 alebo prístroj Wild ZNL alebo Wild ZL/NL a pod., ktorých podstatnú časť tvorí ďalekohľad so zvislou zámernou osou (pozri kap. 12).

V ostatnom čase sa na premietanie zvislíc používajú aj laserové premietacie prístroje napr. Spectra Physics, Laser level alebo prístroje vo vyhotovení Tlustý ČSFR [38]. Výhodou laserových premietacích prístrojov je väčší dosah ako pri optických prístrojoch, nevýhodou je pomerne veľký rozptyl laserového lúča, najmä pri väčších hĺbkach premietania.

Optické vytyčovanie zvislíc môžeme vykonať aj bežnými teodolitmi alebo nivelačnými prístrojmi, ktoré majú doplnkové hranolové nadstavce na objektív prístroja.

15.5.3.2.3 Pripájacie a usmerňovacie meranie jamou rozličnými geometrickými obrazcami

Pri pripájacom a usmerňovacom meraní jamou sa určuje zvislý priemet a smerník orientačnej priamky danej dvoma spustenými olovnicami z povrchu do priestoru náraziska príslušného horizontu. Polohu olovníc a orientáciu priamky na povrchu vyjadríme pravouhlými súradnicami a smerníkom vzhľadom na pevné meračské body na povrchu. Pripájanie môže byť buď priame a centrické, alebo nepriame a excentrické. Centrické pripájacie meranie je vcelku jednoduché a po merne presné, vyžaduje však osobitné meračské pomôcky, a preto sa v praxi používa iba ojedinele [30]. Pri excentrickom pripájacom a usmerňovacom meraní používajú sa rozličné geometrické obrazce, z ktorých príslušné pripájacie uhly na usmerňovacie meranie získame nepriamo - výpočtom.

V bansko-meračskej praxi sa ako pripájací obrazec najčastejšie používa trojuholník a štvoruholník, výnimočne iné geometrické obrazce. Pripájací trojuholník v pretiahnutom tvare tvoria závesy olovníc O1 a O2 a pevný bod A mimo jamy (obr. 15.13). V trojuholníku sa meria uhol a ( < 3°) a dve strany a a b; tretia strana c sa používa len na hrubú kontrolu výpočtov. Pripájacie uhly β, resp. γ vypoθítame podľa sínusovej vety. Napríklad pre β platí

sin β =b/a sina α

Obr. 15.l3. Pripájacie a usmerňovacie meranie trojuholníkom

Presnosť určenia pripájacích uhlov β a γ zαvisí od presnosti meraných prvkov a, b a α a od tvaru trojuholníka. Podrobnosti sú v literatúre z banského meračstva alebo v [6].

Ak pri pripájacom meraní nemôžeme z priestorových dôvodov zvoliť vhodný pretiahnutý tvar trojuholníka, napr. pri pripájacom meraní v bani, na pripájanie môžeme použiť obrazec v tvare štvoruholníka (obr. 15.14). V tomto štvoruholníku meriame základnicu b a na bodoch A a B uhly α1 α2 α3 α4 na kontrolu aj vzdialenos olovníc a pripájacie uhly β resp. γ vypoθítame podľa všeobecnej sínusovej vety.

Obr. 15,14. Princíp pripájacieho a usmerňovacieho merania štvoruholníkom

Pripájanie štvoruholníkom je meračsky jednoduché, ale vo výpočtoch prácnejšie ako pri pripojení trojuholníkom, a preto sa používa iba výnimočne.

Pomerne výhodné, najmä v bani, je pripojenie veľmi plochým štvoruholníkom v tvare lichobežníka (obr. 15.15), t.j. Foxovým štvoruholníkom (navrhol ho banský merač Fox z Clausthalu). Kratšiu dĺžku obrazca tvorí premietaná orientačná priamka O1 - O2 a dlhšiu určovaná orientačná priamka s bodmi M a N ako stanoviská teodolitu v bani. V danom obrazci sa presne merajú len uhly α1 a α2 a dεžky a, b a l. Z meraných prvkov sa vypočíta pripájací uhol β (‹ 1° až 2° )v súradnicovej sústave η a ξ [6]. Prednosou tohto pripojenia je, že presnú polohu olovníc v ťažnici určujeme iba v jednom smere v smere poradníc ηi. Priemety olovníc v smere úsečiek ξi stačí určiť približne [6].

Foxov štvoruholník je v praxi veľmi osvedčený, a to tak z hľadiska

presnosti, ako aj rýchlosti pracovného postupu. Vyžaduje však v podzemí priebežné nárazisko.

Presnosť a spoľahlivosť pripájacieho a usmerňovacieho merania jednou jamou s dvoma, olovnicami overíme nezávislým meraním, napr. dvoma pripájacími trojuholníkmi alebo zvýšením počtu premietaných olovníc. Krajnú odchýlku dvoch nezávislých meraní v určení smerníka orientačnej priamky v bani určuje vzťah

D=±10°√ n+k

Obr. 15.15. Foxov pripájací štvoruholník

J- zvislá jama, OPD - orientačná priamka v bani, S L, S II. - stupnice

kde n je upravený počet meraných vrcholových uhlov polygóna

v bani (od pripájacieho obrazca po orientačnú priamku M - N),

k - konštanta charakterizujúca stupeň obtiažnosti merania, ktorá závisí od hĺbky jamy. Pre h < 400 m je k = 5Oo-² a pre h > 800 m, k = 130a-²,

a - vzdialenosť olovníc.

15.5.3.3 Pripájacie a usmerňovacie meranie dvoma jamami

Toto pripájacie a usmerňovacie meranie patrí medzi veľmi presné

pripájacie metódy. Princíp pripájacieho merania vyplýva z obr. 15.16.

Premietaná orientačná priamka je vymedzená dvoma olovnicami vo vzdialenosti a. Najprv sa na povrchu určia súradnice olovníc O1 a O2 buď pomocou polygónového ťahu, alebo pretínaním od bodov A a B. Potom sa určí zvislý priemet olovníc a odmeria polygónový ťah v bani. Presnosť pripájacieho a usmerňovacieho merania závisí najmä od tvaru a dĺžky polygónových ťahov na povrchu a v bani.

Krajnú odchýlku smerníka orientačnej priamky v bani M - N určuje vzťah [25]

Obr. (5.16.) Princíp pripájacieho a usmerňovacieho merania dvoma jamami

--------------------

kde n1 je počet vrcholov polygónového ťahu na povrchu pri určení smerníka premietanej priamky,

n2 - počet vrcholov polygónového ťahu medzi olovnicami v bani,

n3 - počet vrcholov spojovacieho polygónového ťahu medzi orientačnou priamkou v bani a najbližším bodom ťahu medzi olovnicami v bani,

a - dĺžka premietanej priamky v metroch.

Krajnú odchýlku v polohe koncových bodov orientačnej priamky v bani určuje vzťah

-----------------------

kde Dp je krajná odchýlka pri meraní na povrchu,

Dd - krajná odchýlka pri meraní v bani.

Krajná odchýlka vo vzdialenosti olovníc vypočítaná zo súradníc na povrchu (ap) a vzdialenosti medzi olovnicami vypočítaná z banského polygónového ťahu (ad) medzi olovnicami v bani je

-------------

Pri pripájacom meraní dvoma hĺbkovými jamami treba v bani uvažovať aj opravu dĺžky ∆at, zo zbiehavosti ťažníc

----------------------------------

prípadne aj zo skreslenia kartografickej projekcie [30].

15.5.3.4 Magnetické usmerňovacie meranie

Používame ho aj v súčasnosti najmä ako dočasné, predovšetkým pri geologickom prieskume na hlbinných baniach a pod. najmä tam, kde magnetické pole nebudú rušiť cudzie vplyvy alebo vtedy, keď v jednej jame nemôžeme pre nedostatok priestoru spustiť viac ako jednu olovnicu. Princíp magnetického usmernenia je v tom, že na povrchu v bani meriame magnetické azimuty orientačnej priamky A-B (poznáme súradnice y, x a smerník σAB na orientačnej priamke v bani M- N). Z takto meraných magnetických azimutov vypočítame smerník M - N .Z obr. 15.17 vyplýva

------------------

Pri presnom meraní magnetické azimut Aab a Amn meriame prenosným deklinátoriom. Uvedený spôsob merania predpokladá, že v bode merania sa nevyskytujú poruchy magnetického poľa (magnetické rúrky alebo iné atmosférické poruchy), a že celé meranie sa vykoná jedným prístrojom v krátkom čase.

Pri magnetickom pripájacom meraní cez zvislú jamu premietneme olovnicu O1 odmeriame uhly na povrchu ω2 a ωa a dεžky strán d12 a d2A. V bani odmeriame dĺžku d1M a uhol ωM a vypočítame smerník strany

Obr. 15.17. Princíp magnetického usmerňovacieho merania jamou

d1m čiže σ1m = σMN + 180° a sϊradnice orientačnej priamky M a N Podrobnosti o magnetickom meraní v baniach sú v [l, 30].

15.5.3.5 Gyroteodolitové usmerňovacie meranie

Hlavnou prednosťou usmerňovacieho merania gyrokompasovými prístrojmi je, že orientácia sa určuje v absolútnych hodnotách, čiže meriame astronomické azimuty, a preto celé meranie sa môže obmedziť len na jediný úkon, na určenie smeru v bani, čo má veľký praktický a ekonomický význam.

Gyrokompasovými prístrojmi meriame uhol zovretý miestnym poludníkom a určovaným smerom. Smer astronomického severu a príslušné čítanie na vodorovnom kruhu realizujeme gyrokompasom, ktorý tvorí trvalú alebo snímateľnú súčasť gyroteodolitov. Smery na určované body realizujeme ďalekohľadom teodolitu.

Gyroteodolitové usmerňovacie meranie jednou jamou v baniach patrí medzi najpresnejšie usmerňovacie meranie.

V banskej praxi sa obvykle zvolí na usmerňovacie meranie gyroteodolitom podobný postup ako pri magnetickom usmerňovaní, t.j. najprv sa meria gyroazimut na povrchu na orientačnej priamke, a potom tým istým prístrojom gyroazimut na zvolenej polygónovej strane v bani. V našej banskomeračskej praxi sa najviac používajú gyroteodolity MON Gi-Bl, Gi-B2 (pozri kap. 14) alebo násadové gyroteodolity MOM Gi-Cl, Wild GAK-1 a pod. Podrobnosti o metodike merania gyroteodolitmi sú v [30].

Gyroteodolitom môžeme v banskom polygónovom ťahu merať azimuty všetkých strán alebo len azimuty niektorých strán. Meranie celého ťahu gyrokompasom je neúčelné, nehospodárne a časovo náročné.

Presnosť určenia smerníka orientačnej priamky v bani gyroteodolitom MOM Gi-B2 je ±7,0 až 12,0".

15.5.4 Vytyčovanie banských diel

Medzi dôležité činnosti banských meračov patrí:

Pri vytyčovaní obvykle ide o vytýčenie polohy smeru osi, geometrického tvaru a rozmerov banského diela a o vytýčenie polohy a hlavných geometrických prvkov ťažobných strojov a strojových zariadení.

Úlohy tohto druhu patria medzi špeciálne úlohy banského meračstva a na ich riešenie odporúčame literatúru z banského meračstva alebo [6, 30].

Podklad na výstavbu banských diel tvorí projekt otvárky, prípravy a dobývania vypracovaný podľa predpisov: Vyhláška č. 261/57 Ú. l. o vypracúvaní a schvaľovaní plánov otvárky, prípravy a dobývania a plány zabezpečenia a likvidácie hlavných diel a lomov. V súlade s projektom sa zabezpečí vytýčenie jednotlivých banských diel, z vybudovanej geodetickej siete na povrchu v priestore banského závodu (obr. 15.18).

Obr. 15.18. Vytyčovacia sieť banského závodu

15.5.4.1 Vytyčovanie prerážky banskej chodby

Vytyčovacie práce v bani sa skladajú predovšetkým z vytýčenia smeru a sklonu vodorovného alebo banského diela. Na vytýčenie smeru sa obvykle použije teodolit. V danom prípade vytýčenie vykonáme vodorovným alebo priestorovým prerážkovým polygónovým ťahom. Prerážkové polygónové ťahy sa používajú aj pri prehlbovaní jám, razení komínov a pod.

Uvedieme vytýčenie priameho prerážkového banského diela teodolitom (obr. 15.19). Na presné vytýčenie polohy bodu P razeného diela treba okrem smeru vytýčiť aj jeho vzdialenosť d1n a prevýšenie h1n od východiskového bodu P1 . Medzi bodmi P1 až P2 vybudujeme a meriame polygónový ťah. Zo súradníc P1 a P2 vypočítame smerníky strán σ12 a 1nσ až σ n1 a σ nn-1 a prerαžkové uhly φ a ψ . Οalej vypočítame a vytýčime uhol sklonu

------------------

Obr. 15.19. Vytýčenie prerážky banskej chodby I - olovnica, 1 - čelba

Vytýčenie smeru prerážky vykonáme najprv voľným okom pomocou troch olovníc, neskôr pomocou teodolitu [6].

Pri krátkych a jednostranne razených banských dielach a tam, kde sa nevyžaduje vysoká presnosť vytýčenia, môžeme smer vytýčiť magneticky-kompasom alebo buzolou. Postup vytýčenia smeru kompasom vyplýva z obr. 15.20. Príslušný magnetický smerník αⁿab prerážky určíme zo smerníka geodetického αab , opraveného o magnetickú deklináciu δ a meridiánovú konvergenciu y. V danom prípade platí:

--------

Obr. l5.20. Vytýčenie smeru prerážky kompasom

SM - magnetický sever, SA - astronomický sever, SK- katastrálny sever

15.5.4.2 Vytyčovanie prerážky jamy

Vytyčovanie prerážky zvislej jamy (obr. 15.21 ) môžeme vykonať pomocou prerážkového polygónového ťahu vedeného horizontmi II. H a III. H a úpadnicou Ú. Razenie jamy sa vykoná z III. horizontu od bodu 13. Príslušné vytyčovacie prvky (súradnice Y13 a X13 dĺžku d12-13 a uhly ω12 a ω13) zνskame výpočtom po zameraní prerážkového polygónového ťahu. Príslušné výškové kóty získame hĺbkovými a výškovými meraniami. Pri razení jamy zdola nahor zvislý smer vytýčime olovnicami alebo optickým prevažovačom, napr. Zeiss PZL 100.

15.5.4.3 Vytyčovanie ťažných zariadení

Medzi dôležité úlohy na banskom závode patrí vytýčenie prevádzkových objektov, ťažnej veže a polohy ťažného stroja. Podklad na vytýčenie osi ťažnej veže a ťažného stroja tvoria súradnice stredu a smerníky hlavných osí jamy a presná projektovaná poloha ťažných strojov, ktorá musí byť situovaná a orientovaná vzhľadom na hlavné osi jamy. Podľa príslušných údajov sa vytýčia dĺžkami a uhlami charakteristické body základov Ťažnej veže os osi jamy. Výšky sa vytýčia od pevných výškových bodov. Príslušné vytyčovacie prvky sa určia vzhľadom na geodetickú vytyčovaciu sieť na banskom závode.

Podrobnosti o vytyčovaní banských objektov a zariadení sú uvedené v práci Neset, K.: Dúlní méřičství I. a II. Praha 1967.

Pre povrchové dobývanie rúd a nerúd platí predpis [26].

Obr. 15.11. Vytýčenie prerážky zvislej jamy

15.5.5 Vplyv banskej činnosti na zemský povrch.

Pri banskom hlbinnom dobývaní úžitkových nerastov vznikajú pod

zemou prázdne priestory, ktoré spôsobujú porušenie a pohyb priľahlých nadložných hornín. Charakter a veľkosť pohybov hornín závisí od radu činiteľov, predovšetkým od fyzikálno-mechanických vlastností nadložných vrstiev a hydrogeologických podmienok, od hrúbky m a hĺbky ložiska h, od sklonu súvrstiev a ložiska, od spôsobu a rýchlosti dobývania od tvaru povrchu a časového faktoru: Vplyv dobývacích prác pôsobí nielen na dotvarovanie zemského povrchu ale aj na stabilitu stavebných objektov.

Banským dobývaním ložiska sa porušuje stabilita okolitých vrstiev, prelamujú stropy a postupne klesajú nadložné vrstvy (obr. 15.22). Keď pohyb nadložných vrstiev dosiahne zemský povrch, utvorí sa poklesová kotlina. Plocha a hĺbka poklesovej kotliny závisí jednak od hĺbky a hrúbky vyrúbaného ložiska a jednak od veľkosti zálomového φ a medzného μ uhla, ktoré majú rozličnú hodnotu podľa druhu a sklonu vrstiev nadložných hornín.

Zálomový uhol φ je pre každú horninu iný a závisí od fyzikálnych vlastností hornín a od geologických a hydrologických podmienok. V Ostravsko-karvinskom revíre má zálomový uhol φ hodnotu 70 až 75°.

Plošné rozmery poklesovej kotliny sú vždy väčšie ako rozmery vyrúbanej plochy.

Obr. 15.22. Poklesová kotliva spôsobená banskou činnosťou 1 - vyrúbaný priestor, 2 - ložisko, 3 - poklesová kotlina

Hranica kotliny je vo vzdialenosti r = h . cotg μ. Najvδčší pokles je uprostred kotliny a obvykle má hodnotu smax = m, kde m je hrúbka ložiska. Tvar plochy poklesovej kotliny závisí od veľkosti a tvaru vyrúbanej plochy, od hĺbky a uloženia ložiska.

Poklesom nadložných vrstiev vplyvom podrúbania vznikajú na povrchu poklesy a vodorovné posuny terénu, ktoré porušujú stabilitu stavebných objektov. Preto vplyv banskej činnosti na pohyb povrchových hornín a posuny stavebných objektov sa sleduje rozličnými meračskými metódami, najmä niveláciou. Pozorované výškové značky sa umiestňujú a stabilizujú vo vbodne zvolených pozdĺžnych a priečnych profiloch a na stavebných objektoch. Výsledky meraní sa spracujú číselne a graficky formou profilov alebo izočiar poklesov pozorovanýcb bodov.

Problematika vplyvu banskej činnosti na pohyb povrchových hornín a stabilitu objektov je dosť rozsiahla a má svoje špecifické teoretické a praktické problémy. Na riešenie danej problematiky odporúčame literatúru Neset, K.: Vlivy poddolování. Praha, 1984, ktorá poskytuje dobré teoretické a praktické poznatky z hľadiska Česko-Slovenskébo baníctva.

15.6 GEODETICKÉ PRÁCE PRI VÝSTAVBE ŠTÔLNÍ A TUNELOV

Štôlne a tunely patria medzi špeciálne stavby inžinierskeho staviteľstva. Prekonávajú sa nimi rozličné terénne alebo husto zastavané priestory v mestách. Budujú sa banským spôsobom, t.j. bez zásahu do nadložia alebo v otvorenej stavebnej jame (napr. časť rýchlodráhy v Bratislave), keď sa podzemné dielo po vyhotovení zasype. Štôlňa je podzemné dielo s menším prierezom (do 16 m²), ktoré sa používa najmä vo vodnom staviteľstve pri výstavbe vodovodných, kanalizačných alebo hydroenergetických sietí. Tunely, zvyčajne s prierezom nad 16 m², používajú sa na dopravné účely (cestné a železničné tunely, mestské podzemné dráhy, plavebné tunely a pod.). V ČSFR medzi najznámejšie tunelové diela patria vodovodné štôlne Želivka - Praha, Kružbert - Ostrava a pod., ďalej železničné tunely: Bujanovský, Harsnanecký,Telgársky, Jablonovský atď., cestné tunely: Letenský v Prahe, pod Hradom v Bratislave a pod. V E urópe sú však známe alpské železničné tunely (Gottharský, Simplonský, Apeninský atď., alebo cestné tunely: pod Mont Blancom). Medzi pozoruhodné tunelové stavby patrí aj Metro v Prahe a metrá napr. v Moskve, Budapešti, Viedni atď.

Základnými projekčnými prvkami tunelových stavieb sú: priečny prierez, výškové, smerové a sklonové pomery (6). Štôlne a tunely sa razia buď v plnom priečnom profile, alebo po častiach tak, že najprv sa vyrazí spodná alebo smerová štôlňa, a potom podľa použitej stavebnej technológie sa po častiach razí plný priečny prierez. Rozhodujúci vplyv na stavebnú technológiu tunelových diel má hĺbka diela pod zemou, geologické a hydrogeologické podmienky. Tunelové diela sa budujú v otvorenej stavebnej jame, porubom v horninách, prstencovým razením alebo štitovaním (obr. 15.23) frézovaním a pod. [6].

Obr. l5.23. Princíp razenia tunela štítom s geodetickou kontrolou

Výstavba tunelových diel, podobne ako iné stavebné objekty sa uskutočňuje podľa vypracovanej a schválenej projektovej dokumentácie v súlade so stavebným zákonom č. 50/1976 Zb. [8]. Stavebné práce môžeme v podstate rozdeliť na tri pracovné cykly:

- razenie smerovej (dopravnej) štôlne,

- plný výlom dutiny tunelového diela,

- vyhotovenie ostenia (obmurovky) diela, prípadne vybudovanie vozovky alebo koľají.

Tento postup má v praxi určité odchýlky podľa účelu a stavebnej technológie tunelového diela a musia mu zodpovedať aj geodetické práce.

Geodetické práce pri výstavbe tunelového diela sa skladajú:

- z vyhotovenia mapových a geodetických podkladov (mapy stredných a veľkých mierok, určenie dĺžky a prevýšenia osi tunela),

- z vybudovania polohovej a výškovej vytyčovacej siete,

- z vytýčenia osi tunelového diela na povrchu (charakteristické body tunela určené projektom),

- z vytýčenia priestorovej polohy tunela,

- z podrobného vytyčovania tunela v podzemí,

- z vytýčenia obmurovky tunelového diela,

- z meraní posunov a deformácií tunelového diela a poklesov terénu priľahlého územia a stavebných objektov na povrchu,

- z vyhotovenia dokumentácie skutočného vyhotovenia tunelového diela a objektov,

- z kontrolných meraní geometrických parametrov a posunov objektov počas prevádzky.

Určenie dĺžky, prevýšenia a vytýčenia osi tunelového diela môžeme pri kratších tuneloch (štôlňach) vykonať polygónovej siete, pri dlhších tuneloch z trigonometrickej siete (obr. 15.24).

Obr. 15.24. Trigonometrická a polygónová sieť na vytýčenie tunela

Pretože tunelové stavby patria medzi špeciálne stavby, ktoré si vyžadujú kvalifikovaných pracovníkov pri ich realizácii, nebudeme sa konkrétne zaoberať problematikou geodetických prác, ale odporúčame literatúru, najmä [6, 30], ČSN 730422 [11], a ČSN 730423 Presnosť vytyčovaní tunelov celoštátnych dráh, vlečiek a mestských dráh, 1989. Základné geodetické práce sú v podstate rovnaké ako práce pri výstavbe hlbinných baní.

15.7 MAPOVANIE PODZEMNÝCN PRIESTOROV

Mapovanie podzemných priestorov ako starých pivníc, katakomb, podzemných skladov, dopravných a vodohospodárskych stavieb atď., ktoré patria medzi umelé podzemné priestory a mapovanie podzemných priestorov, vytvorených prírodou, ako sú jaskyne a pod. patrí medzi osobitnú časť geodézie.

Geodetické merania v danej aplikácii svojím charakterom sú blízke metódam banského meračstva a podľa jeho zásad, postupov a metodiky sa tieto merania aj vykonávajú.

Mapovanie podzemných priestorov sa v podstate neodlišuje od mapovania na povrchu. Rozdiely medzi meračskými prácami na povrchu a v podzemí sú nielen v spôsobe merania a samotnom meračskom úkone, ale aj v okolnostiach a podmienkach, pri ktorých sa merania musia často vykonávať. Merania sa obvykle uskutočňujú vo veľmi úzkych a nízkych chodbách, v tesných priestoroch s umelým osvetlením, s nedostatočným množstvom čerstvého vzduchu a pod. Tieto podmienky pôsobia na geodetické prístroje, ovplyvňujú merací proces, kvalitu meracích úkonov a psychiku merača.

Pri podrobnom meraní polohopisu sa merajú chodby, schodištia, odvodňovacie a vetracie zariadenia, káblové vedenia a všetky ostatné viditeľné zlomy a priestory v stenách podzemného priestoru. Pri výškopisnom meraní sa merajú vybrané podrobné body polohopisu a ďalšie potrebné body a priečne rezy. Súčasťou podrobného merania bývajú aj hranice jednotlivých horníc, hranice použitého stavebného materiálu, priečne rezy všade tam, kde sa mení tvar alebo svetlosť podzemného priestoru.

Na meranie dĺžok sa obvykle používa pásmo s presnosťou na 0,01 m. Na meranie dĺžok možno použiť aj vhodne upravený dĺžkomer Zeiss BRT 006. Na meranie priečnych rezov môžeme účelne použiť pozemnú fotogrametriu [6].

Príklad meračskej polygónovej siete a zamerania podzemného skladu je na obr. 15.25. Na podrobné meranie sa zvyčajne používa polárna metóda a omerné miery. Mapy podzemných priestorov sa obvykle vyhotovujú kartografickým spôsobom v mierke 1 :200, resp. 1 : 100 alebo 1 : 500, 1 : 1 000. Okrem polohopisu sa vyhotovujú aj priečne rezy. Podrobnosti o obsahu a metodike mapovania podzemných priestorov uvádza Metodický návod pre mapovanie podzemných priestorov, SÚGK 984 231 MN-1/A4.

Osobitne sa musí postupovať pri dokumentovaní jaskýň. Príslušná dokumentácia sa musí vyhotoviť, viesť a doplňovať podľa predpisov Bezpečnostný predpis pre jaskyne, SBÚ č. 3000/75 Bratislava. Súbor meračskej dokumentácie tvorí mapová dokumentácia, číselná dokumentácia a ostatná (písomná) dokumentácia. Pre každú jaskyňu sa musí vyhotoviť a pravidelne dopĺňať mapová dokumentácia, ktorú tvorí základná mapa jaskyne 1 :500, mapa povrchovej situácie (na

Obr. 15.22. Zameranie podzemných priestorov P - pripojenie podzemnej siete

priesvitke), profily, rezy a účelové mapy (požiarna mapa, mapa rozvodov energie a pod.). Ukážka prehľadnej mapy jaskyne vrátane meračskej siete a priečnych rezov charakteristickými chodbami jaskyne je na obr. 15.16. Základný dokument jaskyne tvorí mapa jaskyne a povrchovej situácie vyhotovená v systéme JTSK a Bpv. Dopĺňanie sa vykonáva raz do roka. Za vykonávanie meračskej dokumentácie jaskyne zodpovedá riaditeľ správy jaskyne.

Obr. 15.16. Prehľadná mapa jaskyne s meračskou sieťou a priečnymi rezmi

15.8 VŠEOBECNE O REALIZÁCII BANSKOMERAČSKÝCH PRÁC A VYHOTOVENÍ

DOKUMENTÁCIE

Za úplnosť, správnosť a odborné vykonávanie banskomeračských prác, ich číselnú a grafickú dokumentáciu zodpovedá poverený pracovník - zvyčajne hlavný banský merač. Každá pracovná činnosť v podzemných priestoroch vyžaduje dodržiavanie bezpečnostných predpisov a predpisov na ochranu zdravia pracovníkov. Okrem predpisov všeobecne platných pre geodetické a kartografické práce [24] treba dodržiavať aj bezpečnostné predpisy Slovenského (Českého)banského úradu (SBÚ) vydané pre banské práce č. 10/1971 (ÚBÚ á. 1/1971), Úprava SBÚ č. 5/1983, úprava SBÚ č. 4200/1983 (ČBÚ č. 2700/1980).

Kontrolné otázky:

1. Definujte druhy banských diel a ich charakteristiku.

2. Čo tvorí banskomeračskú dokumentáciu?

3. Čo tvorí banské polohové a výškové bodové pole, a aké má geodetické základy?

4. Aké konštrukčné úpravy a vlastnosti majú banské teodolity?

5. Metódy merania dĺžok a uhlov v banskom meračstve a požiadavky na ich presnosť.

6. Metódy a metodika merania a výpočtu banských polygónových ťahov.

7. Vymenujte a charakterizujte metódy výškového merania v baniach.

8. Metódy pripájacích a usmerňovacích meraní a ich princíp.

9. Analyzujte vplyv banskej činnosti na zemský povrch.