3 SKÚŠKY A REKTIFIKÁCIA TEODOLITOV

Pri meraní uhlov teodolitom sa získajú spoľahlivé výsledky len vtedy, keď jeho osi zaujímajú správnu vzájomnú geometrickú polohu, to znamená, keď teodolit nemá osové chyby. Ďalej keď funkcia všetkých častí teodolitu je správna, a keď teodolit na stanovisku sa správne postaví a horizontuje (urovná). Okrem osových chýb môže mať teodolit aj ďalšie nedokonalosti výrobného charakteru.

Zachovanie osových podmienok a vplyv ostatných chýb môžeme pri teodolite jednotlivo preskúšať a podľa výsledku potom opraviť. Celý postup skúšky a opravy nazývame rektifikáciou teodolitu. Malé zvyškové chyby, ktoré zostali aj po vykonanej rektifikácii, môžu sa vylúčiť, prípadne zmierniť vhodnou úpravou postupu merania.

3.1 OSOVÉ CHYBY, ICH ZISŤOVANIE A REKTIFIKÁCIA

Na každom teodolite rozoznávame štyri osi (obr. 3.1 ), a to:

Vzájomná poloha osí musí spĺňať tieto osové podmienky:

l. os libely použitej na urovnanie teodolitu musí byť kolmá na vertikálnu os V┴L (alebo L┴V),

2. zámerná os musí byť kolmá na horizontálnu os Z ┴ H,

3. horizontálna os musí byť kolmá na vertikálnu os H ┴ V.

Keď osové podmienky nie sú splnené, teodolit má osové chyby, a to chybu vertikálnej osi, kolimačnú chybu a chybu horizontálnej osi, ktoré vplývajú na presnosť merania uhlov.

Obr. 3.1. Schéma teodolitu

3.1.1 Chyba vertikálnej osi

Chyba vertikálnej osi, vhodnejšie chyba alidádovej osi, vzniká na teodolite vtedy, keď os libely nie je kolmá na vertikálnu os teodolitu, čiže keď nie je splnená podmienka L ┴ V (alebo L ┴ V). Vtedy pri urovnanej libele vertikálna os teodolitu nie je presne zvislá.

Podľa toho, či teodolit má citlivú (presnú) alidádovú alebo nivelačnú libelu, zvolíme postup pri zisťovaní a rektifikácii chyby vertikálnej osi.

a) Podmienka L ┴ V pri citlivej alidádovej libele

Chybu vertikálnej osi zistíme a odstránime takto : Po horizontácii teodolitu otočíme jeho alidádu tak, aby alidádová libela bola rovnobežná s dvoma stavacími (urovnávacími) skrutkami teodolitu a libelu s nimi presne urovnáme. Potom alidádu otočíme o 180°. Vychýlenie libely v tejto polohe zodpovedá dvojnásobnej odchýlke od správnej polohy, teda dvojnásobnej chybe alidádovej libely. Polovicu chyby odstránime urovnávacími skrutkami, ktoré sú v smere libely a druhú polovicu vlastným rektifikačným zariadením libely, ktorým jeden koniec libely zdvihneme alebo spustíme. Postup opakujeme viackrát, až kým bublina nezostane pri každej polohe alidády urovnaná, čo je dôkazom, že podmienka L ┴ V je splnená.

b) Podmienka L ┴ V pri citlivej nivelačnej libele

Chybu vertikálnej osi zistíme a odstránime takto: Ďalekohľad teodolitu sa nastaví do vodorovnej polohy tak, aby čítania na zvislom kruhu boli presne 0° a 180°, respektíve 90° a 270°. Potom sa v smere dvoch urovnávacích skrutiek urovná nivelačná libela a alidáda sa otočí 0 180°. Vychýlenie libely sa odstráni čiastočne urovnávacími skrutkami a čiastočne pohybovkou zvislého kruhu. Alidáda sa otočí o 90° a libela sa urovná tretou urovnávacou skrutkou. Postup sa opakuje tak dlho, až nivelačná libela zostane urovnaná pri každej polohe alidády.

Vplyv chyby alidádovej osi na merané uhly je premenlivý. Túto chybu nemožno preto vylúčiť z výsledkov merania vhodným spôsobom merania, ale musíme ju uvedenými postupmi zistiť a odstrániť.

3.1.2 Kolimačná chyba

Ak osová podmienka Z ┴ H nie je splnená, t.j. ak zámerná os ďalekohľadu nieje kolmá na jeho horizontálnu os, teodolit má kolimačnú chybu, ktorej veľkosť je c.

Pri teodolitoch s jemnými čítacími zariadeniami horizontálneho kruhu sa pri zistení kolimačnej chyby postupuje takto: Ďalekohľadom sa zacieli zámerou Z, na vzdialený bod P (obr. 3.2 ), ktorý leží v horizonte prístroja a číta sa údaj a, na horizontálnom kruhu. Potom sa ďalekohľad preloží okolo osi H, t.j. zámera ďalekohľadu sa privedie do polohy Z2 a alidáda sa otočí na čítanie s hodnotou a2 = a1 + 2R. Ak takto vytvorená zámera Z2 neprechádza bodom P, teodolit má kolimačnú chybu, ktorá sa rovná polovičnej hodnote odchýlky medzi zámerami Z1 a Z2. Oprava sa vykoná tak, že polovica odchýlky sa odstráni alidádovou pohybovkou a druhá polovica posunom nitkového kríža jeho vodorovnými rektifikačnými skrutkami.

Obr. 3.2. Zistenie kolimačnej chyby presných teodolitov

Obr. 3.3. Zistenie kolimačnej chyby menej presných teodolitov

Pri teodolitoch s hrubšími čítacími zariadeniami je výhodnejšie zvoliť tento postup: V I. polohe ďalekohľadom zacielime na dobre viditeľný bod P (obr. 3.3 ) približne v horizonte prístroja a svorkou upevníme alidádu. Preložíme ďalekohľad okolo osi H približne o 180° a čítame na vodorovnom meradle (napríklad na horizontálne položenej nivelačnej late vo vzdialenosti asi 40 m) hodnotu l1. Uvoľníme svorku alidády a ďalekohľadom v II. polohe zacielime znova na bod P. Po upevnení alidády (svorkou) opäť preložíme ďalekohľad okolo osi H a čítame na vodorovnom meradle hodnotu l2. Potom úsečka l = l1.l2 zodpovedá štvornásobnej kolimačnej chybe c. Pre opravu určíme na meradle hodnoty lI alebo lII

Na hodnotu lI posunieme rektifikačnými skrutkami nitkový kríž pri upevnenej alidáde (svorkou) v polohe l1 , alebo na hodnotu lII pri upevnenej alidáde v polohe l2.

Kolimačnú chybu má obvykle každý teodolit. Jej veľkosť nie je konštantná, ale sa mení mechanickými vplyvmi (napríklad dopravou) a vplyvmi prostredia (najmä teplotou). Z obr. 3.2 vyplýva, že kolimačnú chybu môžeme z výsledkov merania priamo vylúčiť, ak meriame v obidvoch polohách ďalekohľadu. Pri väčšej hodnote kolimačnej chyby sa odporúča opravu zveriť odborným jemnomechanickým organizáciám (opravovniam).

3.1.3 Chyba horizontálnej osi

Táto chyba vzniká na teodolite vtedy, keď nie je splnená osová podmienka H ┴ V, čiže keď horizontálna os teodolitu nie je kolmá na jeho vertikálnu os.

Splnenie podmienky H┴V overíme (zistíme) týmto postupom: Po presnej horizontácii teodolitu postavíme pred neho, vo vzdialenosti asi 20 m, vodorovnú latu tak, aby bola približne kolmá na zámeru k vysoko položenému bodu P (stred makovice alebo päta kríža veže kostola,

Obr. 3.4. Zistenie chyby horizontálnej osi teodolitu

hrot bleskozvodu a pod. - pozri obr. 3.4 ). V I. polohe ďalekohľadu zacielime na bod P a zámeru Z1 pri pevnej polohe alidády sklopíme na latu a pri bode P1 čítame na stupnici laty údaj l1 . To isté opakujeme pri meraní v II. polohe ďalekohľadu a pri bode P2 vykonáme na late čítanie l2 . Z obr. 3.4 vyplýva, že na aritmetický priemer dvoch symetrických čítaní (l1 a l2) v dvoch polohách ďalekohľadu nevplýva chyba horizontálnej osi. Opravu teodolitu nevykonáme, ale uhly meriame v dvoch polohách ďalekohľadu.

Pri najnovších teodolitoch sa chyba horizontálnej osi nevyskytuje vôbec alebo je celkom nepatrná, a potom sa vylúči priemerom čítaní z meraní v dvoch polohách ďalekohľadu.

3.1.4 Vplyv osových chýb na výsledky meraní

Kolimačná chyba a chyba horizontálnej osi teodolitu sú systematické chyby, ktorých vplyv na výsledky meraní možno vylúčiť meraním v dvoch polohách ďalekohľadu a výpočtom aritmetického priemeru z nameraných výsledkov. Z toho vyplýva, že osové chyby teodolitov treba zisťovať, aby bola známa ich veľkosť a ich vplyv najmä vtedy, keď sa meria len v jednej polohe ďalekohľadu, napr. pri určovaní polohy podrobných bodov pri tachymetrii. Ak by mala chyba v tomto prípade taký nepriaznivý vplyv na meranie, že výsledky by mohli prekročiť krajné odchýlky, teodolit treba rektifikovať. Inak pri presnejších meraniach sa chyby vylučujú meraním v dvoch polohách ďalekohľadu väčšinou bez rektifikácie, pretože každá aj tá najmenšia rektifikácia spôsobuje nepatrné poruše nie súčiastok alebo mierne uvoľňuje ich pôvodnú justáž. Táto skutočnosť si potom vyžaduje stále častejšiu rektifikáciu v dôsledku čoho sa teodolit úplne znehodnotí.

Rektifikácia pri porušení l. osovej podmienky (L ┴ V ) sa môže vykonať v teréne, pri porušení ďalších dvoch osových podmienok (Z ┴ H a H ┴ V) len v mechanickej dielni.

Nebezpečnou chybou je nezvislosť alidádovej osi (chyba z nepresne horizontovaného teodolitu), ktorej veľkosť sa nedá zistiť skúškou ani odstrániť metódou merania. Zväčšuje sa najmä s rastúcou veľkosťou vertikálneho (zvislého) uhla a jej škodlivý vplyv možno iba zmierniť dokonalou horizontáciou teodolitu. Ak sa pri meraní vyskytujú aj strmšie zámery, treba stále udržiavať presné urovnanie alidády. Pri meraní v radoch a skupinách sa teodolit urovnáva pred meraním každej skupiny, nie však medzi I. a II. radom.

3.2 KONŠTRUKČNÉ CHYBY A ICH VYLÚČENIE Z MERANIA

Okrem osových chýb, ktoré všeobecne možno odstrániť rektifikáciou teodolitu, môže mať teodolit ešte chyby konštrukčného (výrobného) pôvodu. V konštrukcii teodolitov sa môžu vyskytovať najmä tieto chyby:

- mimostredová (excentrická) poloha alidády,

- mimostredová (excentrická) poloha zámernej roviny,

- nerovnomernosť delenia kruhu.

3.2.1 Chyba spôsobená excentricitou alidády

Chyba na teodolite je vtedy, keď vertikálna os neprechádza presne stredom vodorovného kruhu.

Pretože čítacie zariadenie sa pohybuje alidádou, prechádza do nesprávnych polôh oproti vodorovnému kruhu, a to o uhol ε. Číta sa teda podľa obr. 3.5 pri prvom zariadení nesprávna hodnota O1 a O2. Naj

Obr. 3.5. Chyba spôsobená excentricitou alidády

S - stred vodorovného kruhu, A - excentrický stred alidády

pravdepodobnejšou hodnotou je aritmetický priemer správnych hodnôt, t.j. 0,5 (O1 + O2), pričom

Potom pre aritmetický priemer uhla a vychádza vzťah

ktorý potvrdzuje, že priemer čítaní zaťažených chybou spôsobenou excentricitou alidády sa rovná priemeru správnych čítaní. Aritmetickým priemerom obidvoch čítaní sa chyba ε vylϊči.

Pri teodolitoch, ktoré majú iba jednu čítaciu pomôcku, chyba spôsobená excentricitou alidády sa vylúči vytvorením aritmetického priemeru z čítaní vykonaných pri meraní v dvoch polohách ďalekohľadu.

Táto chyba je systematická a periodicky sa mení od nuly do maxima. Je najmenšia a rovná sa nule, ak leží excentrický stred alidády na priemere vodorovného kruhu a maximálna, ak je excentricita e kolmá na priemer vodorovného kruhu, v polohe SA.

3.2.2 Chyba spôsobená excentricitou zámernej roviny

Túto chybu spôsobuje excentrická poloha ďalekohľadu, napríklad, keď ďalekohľad je na obvode vodorovných kruhov (pretože pri odvodzovaní geometrických vzťahov nezáleží na tom, či excentricita je väčšia alebo menšia).

Polohy ďalekohľadu sú na obr. 3.6 vyznačené rímskymi číslicami I, II, vrchol správneho uhla ω bodom C, nesprávneho uhla ω' v I. polohe ďalekohľadu bodom C'.

Pri meraní, keď zámerná rovina neprechádza stanoviskom, odmeria sa namiesto správneho uhla ω nesprávny uhol ω ' v I. a ω " v II. polohe οalekohľadu.

Najpravdepodobnejšou hodnotou toho istého uhla pri dvojitom nezávislom meraní tej istej veličiny je aritmetický priemer, teda 0,5 (ω + ω").

V trojuholníkoch C'AL a CAP sú na bode A rovnaké vrcholové uhly a preto zostáva v každom trojuholníku na ďalšie dva uhly rovnaká hodnota 2R - y, teda súčty zostávajúcich uhlov y trojuholníkoch sú rovnako veľké, a preto

Podobne je to v trojuholníkoch C"BP a CBL so zhodnými vrcholovými uhlami δ

Po dosadení obidvoch hodnôt do aritmetického priemeru

neme

Na základe výsledku môžeme konštatovať, že akákoľvek veľká chyba v excentricite zámernej roviny sa vylúči metódou merania, t.j. meraním uhla v dvoch polohách ďalekohľadu a určením priemeru z obidvoch meraní.

 

Obr. 3.6. Chyba spôsobená excentricitou zámernej roviny

3.2.3 Chyba spôsobená nerovnomerným delením kruhu

Kruhy na teodolitoch sa nedajú rozdeliť po celom obvode absolútne rovnomerne. Aj keď pri novších teodolitoch má táto chyba len nepatrnú hodnotu, na zabezpečenie vyžadovanej presnosti pri veľmi presných meraniach (napríklad v trigonometrickej sieti) sa chyba spôsobená delením kruhov zmenšuje opakovaným meraním a čítaním vždy na inom mieste kruhu. Typickým príkladom tohto postupu je meranie v radoch a skupinách, kde sa každá skupina meria na inom mieste deleného kruhu.

Poznáme ešte niekoľko postupov, ktorými možno zistiť chyby v delení jednotlivých častí kruhu, napríklad od 0° do 40°, od 40° do 80°, od 80° do 120° a pod. Na tento účel sú zostrojené rozličné prístroje na skúšanie delenia kruhov uhlomerných prístrojov (napríklad Breithauptov prístroj).

3.2.4 Ďalšie konštrukčné chyby

Medzi ďalšie chyby spôsobené konštrukčnou nedokonalosťou teodolitov patrí ešte chyba z nediametrálnej polohy čítacích indexov a chyba spôsobená strhávaním nepatrným pootáčaním (vodorovného kruhu). Aj vplyv týchto chýb sa dá vhodným postupom merania znížiť.

Všetky chyby teodolitov sa meraním v dvoch polohách ďalekohľadu vylučujú, s výnimkou nesprávnej polohy osi libely, podľa ktorej sa teodolit urovnal.

Kontrolné otázky:

1. Vymenujte hlavné osi a osové chyby teodolitu.

2. Ako sa zistí kolimačná chyba a ako sa odstráni z výsledkov merania.

3. Vymenujte hlavné konštrukčné chyby teodolitu a ich elimináciu z výsledkov merania.