Geografia

Charakteristika predmetu

Predmet geografia umožňuje žiakom získať poznatky o základných zákonitostiach stavu a vývoja krajinnej sféry a jej diferenciácie v priestore. Dôležité je chápať problematiku krajinnej sféry, ktorá je výsledkom vývoja fyzicko-geografickej a socioekonomickej sféry, spolu s uvedomovaním si problémov zásahov človeka a jeho aktivít do krajinnej sféry Zeme. K tomu je potrebné, aby si žiaci osvojili vybrané fakty, pojmy o stave a procesoch v krajinnej sfére Zeme, o rozmiestnení a základných charakteristikách obyvateľstva a učili sa žiť v priestore.
               Cieľom predmetu je umožniť žiakom získať vedomosti o postavení geografie v systéme vied a jej význame, naučiť sa vnímať Zem ako vesmírne teleso v Slnečnej sústave a osvojiť si dôsledky pohybov Zeme na diferenciáciu krajinnej sféry. V rámci fyzickej geografie vedieť vyvodiť vzťahy medzi čiastkovými sférami krajiny na Zemi a ich vzájomné ovplyvňovanie. Na ich základe vedieť sledovať javy a procesy prebiehajúce v prírode, zhodnotiť príčiny a následky poškodenia prírodnej časti Zeme. V rámci humánnej geografie sa oboznámiť so základnými zložkami humánnogeografického systému. Vedieť vzájomné súvislosti pri osídľovaní územia, pri rozmiestnení obyvateľstva a jeho pohybe, poznať súčasné tendencie urbanizácie sveta. Mať základný prehľad o stave a vývoji odvetví hospodárstva v jednotlivých regiónoch sveta.
               Predmet umožňuje žiakom získať vedomosti, ktoré sú všeobecným východiskom pri vyučovaní niektorých tematických celkov odborných predmetov geodézia a mapovanie a všeobecno-vzdelávacích predmetov ekológia a občianska náuka.

Zásady klasifikácie

Rozpis učiva

Teória

1. Úvod do geografie.

1.1 Geografia ako veda, predmet geografie.

2. Zem ako vesmírne teleso

• 2.1 Tvar a veľkosť Zeme.
  • 2.2 Pohyby Zeme okolo Slnka
  • 2.3 Pohyby Zeme okolo osi

3. Fyzická geografia

• 3.1 Úvod, základné zložky.
  • 3.2 Atmosféra - všeobecná cirkulácia vzduchu, cyklóny a anticyklóny, mon-zúny, klimatické pásma Zeme
  • 3.3 Hydrosféra - moria, rieky, jazerá, ľadovce, podzemné vody
  • 3.4 Litosféra - základné poznatky, stavba zemského telesa
  • 3.5 Pedosféra - zloženie a vlastnosti pôdy, pôdotvorné procesy a činitele, znehodnotenie a ochrana pôd
  • 3.6 Biosféra - bioklimatické pásma a zóny, členenie, vplyv človeka na bio-sféru.

4. Humánna geografia

• 4.1 Obyvateľstvo - vývoj a prognózy jeho vývoja, rozmiestnenie obyva-teľstva, dynamika obyvateľstva, štruktúra obyvateľstva (pohlavie, vek, rasy, národ, vzdelanie a náboženstvo)
  • 4.2 Sídla - základné termíny a jednotky, štruktúra sídiel, vnútorná štruktúra mesta, proces urbanizácie
  • 4.3 Poľnohospodárstvo - význam, základná charakteristika, typy poľno-hospodárskej krajiny