Výpočtová technika

Charakteristika predmetu

Cieľom vyučovacieho predmetu výpočtová technika je naučiť žiaka zvládnuť najzákladnejšie princípy a praktiky ovládania počítača. Obsah učiva má základný charakter pri práci na PC a vytvára predpoklady na to, aby žiaci zvládli prácu na odbornom programovom vybavení v 3. a 4. ročníku.
               Učivo predmetu buduje u všetkých žiakov tvorivosť a precíznosť. Má za úlohu vybudovať u žiakov dobrý postoj k používaniu počítačov, najmä potlačiť zábrany niektorých žiakov, naučiť ich tvorivému prístupu pri práci na PC.
               Predmet poskytuje žiakom základný prehľad v "obslužnom" programovom vybavení. Žiaci nadobudnú schopnosť analyzovať možnosti a na spracovanie vlastnej úlohy použiť efektívny spôsob jej riešenia na počítači. Zároveň sa oboznámia so základmi algoritmizácie úloh ako predpokladu pre programovanie vo vyššom jazyku.
               Predmet sa vyučuje v rozsahu 2(1) hodina týždenne, pričom na cvičenie sa trieda delí na skupiny. Na cvičeniach sa prakticky precvičujú teoretické vedomosti žiakov. Je nevyhnutné cvičenie vykonávať v odbornej učebni výpočtovej techniky maximálne s dvoma žiakmi pri jednom počítači. Vyučujúci ponecháva žiakom dostatočný priestor na ich samostatnú tvorivú prácu.
               Z dôvodu, že stredné školy disponujú rôznou výpočtovou technikou a programovým vybavením je učebná osnova vypracovaná v dvoch alternatívach. Riaditeľ školy na základe odporúčania predmetovej komisie rozhodne, ktorá alternatíva učebnej osnovy bude pri výuke predmetu výpočtová technika použitá.