Geodetické výpočty

Obsah:

Charakteristika predmetu:

Premet je zameraný na získanie vedomostí zručností v oblasti výpočtového spracovania geodetických úloh v oblastiach budovania bodových polí, mapovacích úloh pre tvorbu číselnej mapy, výpočtu výmer parciel a ich dielov pre údržbu máp katastra nehnuteľností, transformácie súradníc a pre účely investičnej výstavby (kubatúry zemných telies).
              Žiaci sa pre výučbu predmetu delia na skupiny.V rámci vyučovania jednotlivých tématických okruhov sa v súlade s teóriou zaraďuje do vyučovacieho procesu praktické precvičovanie získaných vedomstí.Vyučovanie sa vedie tak, aby žiaci získali dostatočné zručnosti pri výpočtoch, chápali vzťahy jednotlivých úloh, vedeli vyhodnotiť dosiahnutú presnosť výsledkov.
              Pri výpočtoch musia vedieť uplatniť vhodný počtársky postup vzhľadom na dostupné pomôcky.Vedieť analyzovať a hľadať chyby vo výpočte odhadom čiastkových výsledkov. V rámci vyučovania predmetu sa žiaci oboznámia aj s dostupným programovým vybavením pre túto oblasť geodézie a vedia výpočty spracovať aj automatizovane.Aplikovanie príkladov z praxe je potrebné vyučovať zásadne v učebniach výpočtovej techniky.
              Predpokladom pre vyučovanie predmetu sú dobré znalosti z predmetu matematika, náväznosť treba sledovať s odbornými predmetmi geodézia, mapovanie a prax.Zároveň získané vedomosti spätne ovplyvňujú vedomosti žiakov v týchto predmetoch tým, že prakticky ukazujú, ako nevhodný spôsob merania alebo jeho nedostatočná presnosť znehodnocujú výsledky. Počas vyučovania sa žiaci usmerňujú na prehľadné a úhľadné spracovávanie výpočtov, zrozumiteľné aj iným osobám.Zároveň sa učia hodnotiť dosahovanú presnosť pri dodržaní technických predpisov /najmä výpočty s bodovými poliami/.
              Vyučujúci všetky úlohy zadáva s orientáciou na ich praktické použitie, zopakuje so žiakmi potrebnú meračskú časť, ktorá každému výpočtu predchádza, aby sa vytvorili u žiakov jednoznačné náväznosti na praktické uplatnenie ako ucelených úloh.Zároveň sa snaží využívať všetky moderné vyučovacie metódy a pomôcky súvisiace s preberaným učivom.