Deskriptívna geometria

Charakteristika predmetu

               Učivo predmetu poskytuje žiakom vedomosti konštruktívneho zobrazovania rovinných a priestorových útvarov v rovinných obrazoch.
               Výchovnovzdelávacie ciele majú ťažisko vo výchove žiakov k presnej, svedomitej a dôslednej práci, vo výchove k poriadku, uvedomelej pracovnej disciplíne, k systematickému postupu v práci. Žiakov treba viesť k úhľadnému a presnému grafickému vyjadrovaniu tak, aby všetky výkresy mali charakter technickej dokumentácie. Spolu s odbornými predmetmi pomáha deskriptívna geometria rozvíjať priestorovú predstavivosť, ktorá je potrebná pri čítaní máp, plánov a technických výkresov.
               Predmet je zameraný na získanie základných vedomostí z pravouhlého, kótovaného a stredového premietania. Učí základné pojmy o kužeľosečkách, prehľadne o rotačných telesách a ich rezoch. Obsahom predmetu sú aj základy kartografických projekcií, základy projektívnej geometrie a projektívne vlastnosti snímky. Vzhľadom k odboru geodézia sú v predmete obsiahnuté aj topografické plochy a ich použitie pri riešení komunikácií a plošín.
               Predmet umožňuje žiakom získať zručnosť v rysovaní a rozvíja ich priestorovú predstavivosť pri praktickom uplatnení získaných vedomostí /riešenie polohových a metrických úloh v Mongeovej projekcii, v kótovanom premietaní a stredovom premietaní/. Predmet tiež dáva žiakom predpoklady na čítanie máp a technických výkresov.
               Získané vedomosti a zručnosti sa vzájomne dopĺňajú a prehlbujú s vedomosťami a zručnosťami z predmetov matematika, kartografické rysovanie, geodézia a žiak ich bude uplatňovať vo väčšine odborných predmetov.
               Pri vyučovaní vyučovacieho predmetu sa žiaci delia na skupiny. V rámci vyučovania jednotlivých tematických okruhov sa v súlade s teóriou zaraduje do vyučovacieho procesu praktické precvičovanie získaných vedomostí.
               Vo výučbe učiteľ využíva všetky dostupné moderné vyučovacie metódy a pomôcky v súlade s charakterom preberaného učiva.
               V každom ročníku vypracujú žiaci na vyučovaní najmenej tri výkresy na kladivkový papier formátu A3. Podľa uváženia vyučujúceho vyhotovia žiaci aj ďalšie grafické práce na precvičovanie a upevňovanie učiva na vyučovaní alebo v domácom cvičení.
               Pre výučbu deskriptívnej geometrie sa trieda delí na skupiny. Delenie sa vykoná podľa príslušných predpisov.

Rozpis učiva:

Úvod

2. Pravouhlé premietanie I.

3. Kužeľosečky

4. Pravouhlé premietanie II.

2.ročník
( 2 hodiny týždenne, spolu 68 hodín )

Teória

1.Kótované premietanie

2.Topografické plochy

3.Rotačné telesá

4.Základy stredového premietania

5.Základy kartografických projekcií

6.Projektívna geometria