Kartografické rysovanie

Charakteristika predmetu

               Predmet poskytuje žiakom vedomosti a zručnosti rysovania používaného pri zobrazovaní a popise grafických prác, ktoré sú výsledkom geodetickej a mapovacej činnosti.
               Obsah predmetu tvoria grafické práce zamerané na technické písmo, mapové značky, zobrazovanie polohopisu, vydavateľské originály máp veľkej a strednej mierky, pozdĺžne a priečne profily a konštrukcia vrstevníc.
               Výchovno-vzdelávacie ciele sú zamerané na osvojenie grafického prejavu a miery pres-nosti, ktoré zodpovedajú predstavám o úrovni kartografických diel. Dôležitá je výchova k presnosti, poriadku, k zmyslu pre estetickú úpravu grafických prác, k systematickému postupu a organizácii prác.
               Žiak získava vedomosti o základných aj moderných grafických technikách pri tvorbe máp, o použití mapových značiek a typov písma podľa technickej normy. Zároveň nadobúda zručnosti potrebné pre popis grafických prác ručne i šablónou, pre konštrukčné práce polohopisu i výškopisu pri tvorbe originálu mapy, pre spracovanie jednoduchého kartografického originálu a pre riešenie technických úloh na podklade výškopisu mapy (profily). Žiak sa naučí prácu s bežnými kartografickými pomôckami.
               Vedomosti a zručnosti získané v predmete sú základom pre väčšinu odborných predmetov, kde sa vyžadujú grafické práce a ich dobrá technická i estetická úroveň . Sú to najmä predmety prax, geodézia, kartografia, mapovanie, geodetické výpočty, fotogrametria. Pokračovanie predmetu v 3. ročníku tvorí predmet automatizácia zobrazovacích prác, zameraný na moderné grafické technológie využívané pri tvorbe máp.
               Po technickej stránke vyberá vyučujúci predlohy z pôvodných predlôh pre zememeračské rysovanie pre 1. a 3. ročník a využíva aj ďalšie dostupné materiály, metódy a pomôcky v súlade s učebnými osnovami a charakterom učiva.

Rozpis učiva

1. ročník
(2 hodiny týždenne, spolu 68 hodín,z toho 2 hodiny cvičení, spolu 68 hodín cvičení)

Cvičenia

1.Normalizované písmo a číslice.
Základné a spoločné znaky písma. Nácvik písania veľkej a malej abecedy na mm papier. Nácvik písania číslic na mm papier. Písanie číslic na opis kót na mm papier. Písanie súvislého textu technickým písmom. Zhotovenie obálky na výkresy.

2.Základné prvky rysovania.
Rysovanie čiar rôznej hrúbky tušom Rysovanie rovnobežných čiar tušom Vypracovanie výkresu s pomocou nulátka a kružidla.

3.Rysovanie polohopisu
Polohopis základnej mapy veľkej mierky (snímka) prekreslenie tušom na transparentný materiál. Snímka mapy pozemkového katastra - prekreslenie tušom.

4.Mapové značky
Kreslenie mapových značiek základných máp veľkých mierok. Kreslenie mapových značiek základných máp stredných mierok.

2. ročník
(2 hodiny týždenne, spolu 68 hodín, z toho 2 hodiny cvičení, spolu 68 hodín cvičení)

Cvičenia

1.Zobrazenie polohopisu
Adjustácia poľného polohopisného náčrtu z poľného merania.

2.Pozdĺžne a priečne profily
Vynesenie priečnych profilov na milimetrový papier z podkladov /ceruzkou/. Adjustácia priečnych profilov. Konštruovanie pozdĺžneho profilu z podkla-dov. Adjustácia pozdĺžneho profilu.

3.Adjustácia výškopisného obsahu mapy z výsledkov plošnej nivelácie

4.Kartografický originál základnej mapy strednej mierky
Vyhotovenie kartografického originálu polohopisu z topografického ori-ginálu 1 : 10000. Vyhotovenie kartografického originálu výškopisu z to-pografického originálu 1 : 10000. Vyhotovenie kartografického originálu popisu.

5.Konštrukcia polohopisu z poľného náčrtu
Konštrukcia polohopisu z pravouhlých súradníc. Konštrukcia polohopisu z polárnych súradníc. Adjustácia polohopisu.

6.Určenie zrážky papiera
Určenie zrážky pre časť štvorcovej siete mapy - odsunutie hodnôt a vý-počet zrážky.

7.Konštrukcia vrstevníc a ich adjustácia (tušom)
Riešenie základných výškopisných testov. Riešenie výškopisu máp veľkých mierok na výkres a na transparentný materiál.