Fotogrametria

Obsah:

Charakteristika predmetu:

Fotogrametria patrí medzi moderné metódy mapovania. Predmet umožňuje žiakom oboznámiť sa so vznikom, vývojom, rozdelením, úlohami a vzťahmi, ktoré platia v pozemnej a leteckej fotogrametrii a v novom vednom odbore - diaľkovom prieskume Zeme /DPZ/.
               Vo výučbe sú využívané už získané vedomosti z iných predmetov - matematika, deskriptívna geometria, fyzika a optika a z odborných predmetov geodézia, mapovanie, automatizácia zobrazovacích prác, geografické informačné systémy.
               V treťom ročníku žiaci získajú teoretické vedomosti ako vzniká obraz pomocou objektívu, aký fotografický materiál sa používa v pozemnej a leteckej fotogrametrii, ako sa vyhotoví pozemná a letecká fotogrametrická snímka. Ďalej sa oboznámia s prístrojmi používanými vo fotogrametrii a so základnými vyhodnocovacími metódami pre pozemnú a leteckú fotogrametriu.
               Získané teoretické vedomosti si žiaci overujú na praktických cvičeniach vo fotogrametrickom laboratóriu, kde sa prakticky zoznámia so základnými funkciami jednotlivých prístrojov, ktoré sa používajú na vyhotovenie a vyhodnotenie pozemných a leteckých snímok. Zároveň sú žiaci oboznámení so základnou údržbou fotogrametrického inštrumentária. Na cvičeniach sa žiaci delia na skupiny.
               V štvrtom ročníku sa žiaci oboznámia s integrovanou metódou mapovania, analytickou fotogfametriou a snímkovými trianguláciami. Ďalej sa zoznámia so základmi Diaľkového prieskumu Zeme, s používaným materiálom, prístrojovým vybavením a komerčným systémom DPZ. Súčasťou vyučovania sú otázky zaoberajúce sa starostlivosťou o životné prostredie napr.zisťovanie znečistenia životného prostredia zo záznamov DPZ alebo z farebných syntéz.
               Učivo je predkladané žiakom v názornej forme s poukázaním na praktické využitie. Podľa možností je výučba dopĺňaná organizovaním exkurzii na pracoviská fotogrametrie, kde sa žiaci oboznamujú s najmodernejším digitálnym vyhodnocovacím prístrojovým a programovým vybavením a s najnovšími fotogrametrickými vyhodnocovacími metódami.