Mapovanie

Obsah:

Charakteristika predmetu:

               Učivo vyučovacieho predmetu mapovanie poskytuje žiakom vedomosti zodpovedajúce vykonávaným mapovacím prácam v súčasnosti a v nevyhnutnej miere aj prehľad o vývoji mapovania z historického hľadiska. V učive predmetu sa aplikujú poznatky z ostatných odborných predmetov, najmä z geodézie, fotogrametrie, kartografie, geodetických výpočtov, automatizácie zobrazovacích prác. V predmete sa musia využívať aktuálne platné technické predpisy, smernice a inštrukcie. Predmet úzko súvisí s predmetom pozemkové evidencie.
               Obsah predmetu je usporiadaný nasledovne. V 2. ročníku sa žiaci oboznámia s odbornou terminológiou, získajú prehľad o všeobecných základoch mapovania, o metódach a postupoch pri vyhotovovaní máp, o náuke o teréne a jeho zobrazovaní. Obsah predmetu v 3. ročníku tvorí učivo o metódach a technologickom postupe tvorby štátnych mapových diel, hlavne základnej mapy veľkej mierky, o budovaní, údržbe a obnove základného polohového, výškového a tiažového bodového pola a ich dokumentovaní. V 3. ročníku sú tiež obsiahnuté informácie o podrobnom bodovom poli, prípravných prácach pre polohopisné mapovanie. V 4. ročníku sa učivo orientuje na údržbu máp Katastra nehnuteľností a ucelené informácie o tvorbe ZMVM geodetickými aj fotogrametrickými metódami.
               V predmete je predpokladom presnosť, dodržiavanie príslušných predpisov, smerníc, STN. Žiaci musia mať schopnosť uplatniť vedomosti zo súvisiacich odborných predmetov v ucelených mapovacích technológiách.
               Pri výučbe sa používajú všetky dostupné pomôcky, najmä technické predpisy, v súlade s charakterom učiva. Výučba sa vhodne doplní exkurziami na pracoviskách katastra, mapovej službe, dokumentačných útvaroch, fotogrametrických pracoviskách, prípadne návštevou výstav týkajúcich sa predmetu.