Učebnica Mapovanie 1

Odborný predmet mapovanie je podľa nového chápania prípravy v študijnom odbore geodézia zaradený do 2., 3. a 4. ročníka. V tomto predmete je teoretické učivo skĺbené s vykonávanými mapovacími prácami v súčasnosti a v nevyhnutnej miere aj s historickým vývojom mapovania. Aplikuje poznatky z viacerých odborov, najmä z geodézie, fotogrametrie, kartografie, geodetických výpočtov, využíva staršie i terajšie platné technické predpisy a právne normy.
               Učivo predmetu mapovania je veľmi rozsiahle, preto nemožno jeho problematiku spracovať vyčerpávajúcim spôsobom v stredoškolskej učebnici. Snahou autorov bolo vybrať, metodicky usporiadať a sprístupniť žiakom učivo predpísané učebnou osnovou tak, aby zvládli odbornú terminológiu, získali prehľad o mapových zobrazovacích základoch, o metódach a technologických postupoch pri vyhotovovaní máp. Vybrať podstatné z tak veľkého množstva učiva a spracovať jednotlivé kapitoly v určitej rovnováhe, nebola ľahká úloha. Autori pritom vychádzali z pedagogických zásad a skúseností, ako aj z požiadaviek súčasnej praxe na vedomosti a schopnosti absolventov stredných odborných škôl. Na zvýšenie názornosti prispievajú obrázky a tabuľky zaradené priamo do textu.

Učebnica Mapovanie 1

Obsah: