Kartografia

Charakteristika predmetu

Predmet poskytuje žiakom základné vedomosti matematicko-geometrických základov kartografických diel. Zároveň učí súvislostiam technologických postupov počínajúc založením bodového poľa až po kartografické spracovanie originálu mapy s následným rozmnožovaním.
               Osobitne významne sa predmet kartografia zaoberá výrobnými postupmi pri tvorbe máp stredných a malých mierok a používaným prístrojovým vybavením pri ich rozmnožovaní.
               Predmet sa učí v štvrtom ročníku štúdia a kladie na žiaka náležitú všeobecnú vedomostnú prípravu a kompilačné schopnosti. Zvládnutie učiva predpísaných osnov sa odvíja od úspešného zvládnutia učiva predmetov matematika, deskriptívna geometria, fyzika, geodézia, geodetických výpočtov, mapovania.
               Vo vyučovacom predmete je mimoriadne dôležité učiť súvislostiam kartografie s inými geodetickými výkonmi (napr. oprava meranej dĺžky o kartografické skreslenie príslušnej kartografickej projekcie v súvislosti s tvorbou bodového poľa).
               V rámci vyučovania jednotlivých tematických celkov sa v súlade s teóriou zaraďuje do vyučovacieho procesu praktické precvičovanie získaných vedomostí, prípadne sa vyučovanie predmetu doplní exkurziami na kartografické a reprodukčné pracovisko.

Rozpis učiva:

2.Kartografické zobrazenia