Automatizácia zobrazovacích prác

Obsah:

Interaktívne grafické systémy:

Charakteristika predmetu:

Predmet automatizácia zobrazovacích prác rozširuje doterajšie vedomosti žiakov o práci s výpočtovou technikou o interaktívne grafické systémy.Obsah učiva nadväzuje na predmety výpočtová technika, geodézia, geodetické výpočty, mapovanie, pozemkové evidencie a je pokračovateľom kartografického rysovania na novej, modernej platforme.Zároveň je prípravou pre ďaľší odborný predmet - geografické informačné systémy. Cieľom predmetu je vytvoriť ucelenú sústavu vedomostí o počítačovom spracovaní geodetických meraní, tvorbe a aktualizácii digitálnych máp a využitie týchto podkladov pre účely katastra nehnuteľností a iné informačné a geoinformačné systémy.Predmet u žiakov rozvíja intelektuálne schopnosti a praktické zručnosti, schopnosť samostatnej tvorivej práce, logický úsudok, trpezlivosť, vytrvalosť a zodpovednosť za vykonanú prácu. Obsahové zameranie predmetu poskytuje žiakom informácie a umožňuje získanie praktických zručností z počítačového riešenia geodetických a konštrukčných výpočtov, vytvárania a aktualizácie interaktívnej kresby máp, zakladania a údržby popisných údajov k objektom a bodom mapy, digitalizácie grafických podkladov, zobrazovania a spracovania binárnych rastrových údajov a ich vektorizácie, grafických a tlačových výstupov na tlačiarne a plotre.