Učebnica Geodézia 1

Predhovor

              Geodézia v poznávacom procese prírodných a technických vied poskytuje aktuálne informácie o teréne, o vzťahoch medzi prirodzenými a umelými predmetmi v prírode a o ich zmene v danom prostredí a čase. Výsledky geodetických meraní tvoria jednak hlavný základ pre tvorbu máp a mapových podkladov pre potreby rezortov národného hospodárstva, jednak podklad pre projektovanie, výstavbu a vytyčovanie objektov investičnej výstavby.
               V učebnici sa uvádzajú základné informácie o geodetických meraniach a prácach, ktoré vykonáva technik v geodetickej praxi. Študenti sa v nej oboznamujú so sústavou mier, s meračskými pomôckami, prístrojmi a postupmi orientovanými na jednoduché meranie dĺžok, uhlov a výškové meranie, ďalej so zobrazovacími prístrojmi a pomôckami, určovaním výmer, nepriamym meraním dĺžok, polohovými bodovými poľami a podrobným meraním polohopisu.
Pri spracovaní a zostavení látky sme vybrali iba najdôležitejšie meracie metódy, prístroje a pomôcky, ktoré zodpovedajú súčasnému a perspektívnemu stavu techniky u nás. Z terminologickej stránky je učebnica spracovaná v súlade s platnými technickými normami. Ďakujeme lektorom Ing. Jaroslavovi Ružekovi a Ing. Jozefovi Farkasovskému za cenné pripomienky pri spracúvaní rukopisu.

  1. Úvod a história
  2. Sústava dĺžkových, plošných a uhlových mier, určovanie zvislého a vodorovného smeru
  3. Vytyčovanie priamok a priame meranie dĺžok
  4. Vytyčovanie priamych a pravých uhlov
  5. Stabilizácia a signalizácia geodetických bodov
  6. Teodolity
  7. Meranie vodorovných uhlov teodolitom
  8. Výškové meranie
  9. Zobrazovacie prístroje a pomôcky
  10. Určovanie výmer
  11. Nepriame metódy merania dĺžok
  12. Polohové bodové pole
  13. Podrobné polohopisné meranie